Sedavé zaměstnání má nepochybně mnoho výhod. Přináší však i určitá úskalí, která se mohou projevit až časem. Velkou část z nich můžete zredukovat výběrem správné kancelářské židle. Podle čeho si vybrat tu pravou?

Při nesprávném držení těla může způsobovat nepříjemné bolesti zad. Výběrem správné kancelářské židle však můžete podobným problémům předejít. Správné sezení je základ, podpořit jej ale můžete vhodně tvarovanou a ergonomickou židlí. Asi nejdůležitějším požadavkem na kvalitní kancelářskou židli je její anatomické tvarování. Neměli byste však zapomínat na další podstatné parametry, například materiál.

Anatomické tvarování kancelářské židle

Dobrou kancelářskou židli poznáte podle toho, že se fantasticky přizpůsobí anatomii vašeho těla. V tomto ohledu by měla mít anatomicky tvarované opěradlo a spolu se zabudovanou opěrkou zad. To jsou asi nejdůležitější faktory správného sezení a držení těla. Mimochodem, pokud jde o anatomické tvarování, může se týkat i područek. Nemusí je mít každá kancelářská židle, ale rozhodně jsou vítaným prvkem.

Tip: Kancelářské křeslo si můžete vybrat rychle, snadno a pohodlně, například prostřednictvím portálu Biano, který efektivně shromažďuje nabídky českých e-shopů. Jeho výhodou je, že můžete filtrovat vyhledávání podle různých parametrů. Díky tomu se ve výsledcích zobrazí možnosti, které nejlépe odpovídají vašim požadavkům.

Parametry opěradla

Při výběru kancelářské židle, na které trávíte několik hodin denně, byste se měli zaměřit nejen na anatomické tvarování opěradla, ale i na další parametry. Nejvíce nás zajímá její výška, která by měla dosahovat alespoň k ramenům, aby bylo sezení pohodlné a zdravé. Součástí může být také například opěrka hlavy, která může zpříjemnit dlouhý pobyt v křesle – čas od času poskytne hlavě a zejména krku několik sekund odpočinku.

Už jste četli?  Správné větrání místností: Jak na to?
kancelarske-kreslo

Sedací část

Sedák vaší nové kancelářské židle by měl být především pohodlný. Není nic horšího, když se po několika týdnech vysedí. Pravděpodobně nechcete sedět, jako byste seděli na kamenech. Samozřejmostí je také výškové nastavení sedadla. Díky tomu se kancelářská židle přizpůsobí širokému spektru lidí. A takzvaný tlumič nárazů se může hodit i při prudkém posazení. Ocení jej zejména ti, kteří si při každé práci rychle a pohotově sednou.

Materiál kancelářské židle

Při výběru kancelářské židle je stejně důležitý i materiál. Vybírejte jej zejména podle toho, kolik času plánujete na nové kancelářské židli strávit. Pokud u stolu sedíte pouze 2 až 3 hodiny denně, možná vaše požadavky splní celokožená kancelářská židle. Nedoporučujeme ji však těm, kteří tráví dlouhé hodiny u počítače. To může vést k nepříjemnému pocení. V takovém případě byste se měli poohlédnout po kancelářských židlích se vzdušnějšími síťovanými sedáky nebo po modelech, které kombinují kůži s látkou nebo síťovanými sedáky.

Shrnutí

Samozřejmě si uvědomujeme, že výběr té nejlepší kancelářské židle je v mnoha ohledech individuální záležitostí, takže neexistuje žádný univerzální návod. Pokud se však budete řídit výše uvedenými radami a při procházení různých modelů se od nich odrazíte, věříme, že vám to usnadní výběr. A i když si nepotrpíte na vymoženosti, jako jsou opěrky hlavy či područky nebo tlumič nárazů při prudkém usednutí, vždy se ujistěte, že vámi vybraná kancelářská židle je co nejvíce anatomicky tvarovaná. To je klíč k dobrému sezení ať už v práci, nebo na home office. Anatomicky tvarovaná kancelářská židle vám pomůže s hrbením, což zabrání nežádoucím bolestem zad a problémům se zády.