Už jste někdy zažili úmornou žízeň? Třeba v létě, kdy slunce pálilo a vy jste zrovna neměli po ruce ani kapku? Bez vody je to opravdu náročné, na rozdíl od jídla. U něj jsou v našich podmínkách dokonce doporučované občasné půsty, abychom se pročistili. Jak je to ale s tekutinami? Jak dlouho vydrží člověk bez vody a proč tomu tak je?

Člověk vydrží bez jídla déle než tři týdny – Mahatma Gandhi přežil 21 dní úplného hladovění – ale voda je jiný příběh. Minimálně 60 % dospělého těla je tvořeno právě vodou a každá živá buňka v těle ji potřebuje, aby fungovala. Voda působí jako mazivo pro naše klouby, reguluje naši tělesnou teplotu pocením a dýcháním a pomáhá z těla odplavovat odpadní látky.

Jak dlouho vydrží člověk bez vody?

Maximální doba, kterou může jednotlivec vydržet bez vody, je zhruba týden, což je odhad, který je založen na pozorování lidí na konci jejich života, když přestali přijímat potravu a vodu, uvedl profesor biologie Randall K. Packer z Univerzity George Washingtona. Ale jeden týden je velkorysý odhad. Typičtější by byly tři až čtyři dny, zvláště v obtížných podmínkách, jako je slunečné horké počasí.

Venku bez vody vydržíte 100 hodin při průměrné teplotě,“ uvedl Claude Piantadosi z Duke University. „Pokud je chladněji, zvládnete to trochu déle. Když jste vystaveni přímému slunečnímu záření, bude to naopak méně.“

jak-dlouho-vydrzi-clovek-bez-vody

Nebezpečí dehydratace

Ztrácíme vodu, když se potíme u cvičení nebo jiného pohybu, jdeme na toaletu, a dokonce i při výdechu. Za extrémních podmínek může dospělý člověk ztratit 1 až 1,5 litru potu za hodinu. Pokud tuto ztracenou vodu nenahradíme, může celkový objem tělesných tekutin rychle a nebezpečně klesnout. To má vliv i na krev. Pokud v těle cirkuluje příliš málo krve, krevní tlak také klesá na velmi nízkou úroveň, což může být fatální.

Už jste četli?  Reprezentativní stánek je základem promoakcí i prodeje: Jak jej vybrat?

Dehydratace, která způsobí „úbytek více než 10 % vaší tělesné hmotnosti,“ je podle lékařského centra University of Rochesternaléhavou situací, a pokud tekutiny nedoplníte, může vést i k smrti.“

Tip: Na hydrataci našeho těla má bezpochyby velký vliv i konzumace alkoholu. Jaké další účinky na nás má alkohol? Zjistěte, za jak dlouho se tělo vyčistí od alkoholu, když si dáte od pití pauzu.