Občas nás doma uzavře špatné počasí. Můžeme si ale najít způsoby, jak se zabavit a proměnit volný čas, po který nemůžete jít ven, ve smysluplnou činnost. Co dělat, když nemůžete ven?

Najděte si koníčky, které se dají realizovat doma

I doma čeká překvapivě mnoho možností zábavy. Dny, které trávíte doma, jsou přímo ideální k přečtení všech knížek, na které v průběhu roku není čas, nebo ke zhlédnutí poslední řady oblíbeného seriálu nebo zábavných filmů, které vám někdo doporučil. Pokud nejste doma sami, vytáhněte deskové hry a přizvěte do hry partnera nebo potomky. Pokud jste zrovna single, můžete si třeba skládat puzzle.

Když máte k dispozici počítač s internetem, můžete pracovat nejen na tom, abyste si ukrátili dlouhou chvíli, ale také se něco užitečného dozvěděli. Najděte si podcasty s tématy, která vás zajímají nebo se třeba zaměřte na online kurzy. Naučit se můžete nový cizí jazyk nebo se pustit do studia problematiky, na kterou jste dříve neměli čas.

Pusťte se do pravidelného cvičení

Pohyb je doslova generátorem dobré nálady, protože se během cvičení vyplavují hormony štěstí, endorfiny. Pokud se nedá zrovna vyjít ven, svou dávku endorfinů si můžete zajistit i doma.

Cvičit se dá podle množství videí publikovaných na sociálních sítích i jiných webech. Profesionální fitness trenéři i amatérští vyznavači zdravého životního stylu na nich předcvičují kardio i posilovací cviky pro začátečníky i pokročilé. Ať už potřebujete zhubnout, dostat se do formy nebo se chcete jen zabavit, uvidíte, že pohyb vám udělá dobře.

Dejte cvičení šanci, i když nepatříte mezi úplně sportovní typy. Doma vás nikdo nevidí, nemusíte se tedy stydět, že se hned zadýcháváte a cviky nejsou technicky úplně dokonalé. Jen pozor, abyste si špatnou technikou neublížili.

Zaměřte se na velký úklid

V každé domácnosti je co uklízet. Možná úklid nepatří mezi vaše oblíbené činnosti, ale uvidíte, že pokud se do toho pustíte, výsledek bude stát za to. Opravdu, i toto je možnost, jak se zabavit.

Když trávíte víc času doma, přichází ideální příležitost na umytí oken, důkladné vyprání koberců, uspořádání knihovny, přerovnání sezónního oblečení nebo roztřídění věcí, které už nebudete nosit. Svoje zachovalé oblečení nebo věci po dětech můžete následně rozdat po kamarádkách nebo odnést na charitu. Více prostoru, uklizená domácnost a dobrý pocit zaručeny!

Realizujte úpravy v domácnosti

Chtělo by to nově vymalovat předsíň, konečně opravit kapající kohoutek a také přitlouct tu novou poličku na knihy, kterou jste si koupili. Drobné opravy míváme v každodenním shonu událostí tendenci odkládat. Může se pak ale snadno stát, že místo lustru v ložnici visí už půl roku na drátu jen žárovka. Podívejte se po bytě, jestli tam na vás nečíhají podobné nedodělky a využijte volný čas k jejich opravě.

obyvaci-pokoj-inspirace

Odlepená lišta na podlaze může vypadat jako maličkost, na kterou si v čase zvyknete. Doma ale teď trávíte dost času, tak si to tady udělejte opravdu hezké a dejte si záležet.

Zkoušejte nové recepty

Připravte sobě či partnerovi zdravou večeři. Teď máte čas i na náročnější recepty, které vyžadují mnohem více času. Najednou si si stihnete k večeři nachystat i něco trochu náročnějšího, než je jen rohlík s máslem. Oprašte oblíbené recepty nebo s pomocí internetu a kuchařek klidně vyzkoušejte něco úplně nového.

Pokud vás opravdu baví vařit a rádi někoho hostíte, můžete si pozvat i své přátele. Posezení můžete pojmout i jako vzájemnou inspiraci. Kamarádka může donést ten vyhlášený závin, vy zase připravíte své pověstné obložené chlebíčky. Když pozvete rodinu nebo přátele, se kterými se nemáte běžně čas příliš často vidět, užijete si skvělé chvíle.

Přemýšlíte, jak se ještě zabavit? Máte-li rádi sladké? Pak se pusťte do pečení. Při vytváření lahodných moučníků vám budou rády asistovat také děti a rozhodně je můžete zapojit. Kdyby náhodou buchty nechutnaly hned napoprvé jako od babičky, máte dostatek času na to ještě recept nacvičit a pořádně vypilovat.

Popusťte uzdu kreativitě

Vždycky jste chtěli například umět šít, plést nebo háčkovat, ale nemáte čas se tomu věnovat? Právě v téhle chvíli ho máte. Vytvářejte cokoliv, co vás baví. Malujte, vyrábějte, modelujte, skládejte nebo vystřihujte.

Pokud máte děti, budou se ochotně tvořivým činnostem věnovat s vámi. Pokud ne, zavzpomínejte na školní hodiny výtvarné výchovy a objevte i ve svém dospělém já touhu tvořit jen tak pro radost. Malování podle čísel je jednou z těch snadnějších cest. A kdo ví, třeba se ve vás probudí taková kreativita, že se vrhnete na vlastní online podnikání, začnete se věnovat fotografování nebo si jen vytvoříte vlastní pot-pourri.

Už jste četli?  Není bufet jako bufet – zapomeňte na suchou housku se salámem