Přemýšlíte, zda si pořídit sedací nábytek z kůže, jako jsou židle, křesla či sedací soupravy, ale nejste si jistí, co to obnáší? Poradíme vám. Představíme výhody koženého sedacího nábytku, vysvětlíme si rozdíl mezi kůží, ekokůží a koženkou a na závěr vám dáme pár rad, jak pečovat o kožený nábytek.

Jaké jsou výhody koženého sedacího nábytku?

  1. Snadná omyvatelnost – z kožené židle, křesla či sedačky snadno otřete jakoukoliv skvrnu
  2. Odolnost – při správné údržbě kožený sedací nábytek vydrží roky bez známky opotřebení
  3. Vhodná pro alergiky – máte-li v rodině alergika, kůže nepohlcuje alergeny, je tak pro ně velmi vhodná, stejně jako pro astmatiky a další citlivé osoby
  4. Luxusní vzhled – kožený sedací nábytek bezesporu působí nejen elegantně, ale především luxusně – hodí se proto nejen do domácností, ale i do kanceláří

Kůže, ekokůže, koženka – jaký je rozdíl?

Kůže je laický název pro ušeň – kůži zvířat, která se zbavuje vlasu. Mnohdy se setkáme i s výrazem pravá kůže – to aby bylo jasné, že se nejedná o její napodobeninu. Výhodnou pravé kůže je, že nábytek z ní vyrobený vydrží dlouhá léta, je však potřeba počítat s vyšší cenou.

Při výběru nábytku z kůže se můžete také setkat s materiálem ekokůže. Ve skutečnosti se nejedná o kůži ze zvířat, která by snad byla chována ekologickým způsobem, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ekokůže je věrnou napodobeninou, jedná se však o měkčený bavlněný úplet, na který se nanáší polyuretan. Ekokůže je také odolná, pevná a prodyšná, ale ve srovnání s pravou kůží tolik nevydrží. Výhodou však může být její cena, která je v tomto případě oproti kůži až poloviční.

Už jste četli?  Co byste měli vědět, než se pustíte do stavby plotu
zidle-ekokuze

Hojně využívaným materiálem pro sedací nábytek je také koženka. Vyrábí se kombinací tkané textilie či úpletu a nánosu PVC či přidáním polyuretanu. Koženku mnohdy najdete i pod názvy umělá kůže či textilní kůže. Koženka je sice také trvanlivým materiálem, snadným na údržbu, ale oproti pravé kůži je její výdrž značně nižší. Ač se může jevit ekokůže a koženka jako materiál se stejnými vlastnostmi, není to úplně pravda. Ekokůže je oproti kožence prodyšná.

Jak pečovat o kožený nábytek?

Sedací nábytek z kůže či s koženým čalouněním otírejte alespoň jednou týdně vlhkým, čistým hadrem anebo houbičkou. Jednou měsíčně pak kůži ošetřete speciálním krémem nebo pastou, které jsou k jejímu ošetřování určené.

Při péči o ekokůži nikdy nepoužívejte přípravky pro ošetřování kůže. U ekokůže vám postačí jemný hadřík se slabým mýdlovým roztokem, nebo si pořiďte přímo prostředkem určený k ošetření ekokůže.

Koženku není dobré vystavovat působení soli, kterou najdeme jak v našem potu, v jídle, tak v různých chemikáliích. Proto při používání čističů vsaďte pouze na ty určené pro koženku samotnou. Nebojte se použít i čistou vodu nebo jemný mýdlový roztok.