Ložnice je možná nejdůležitější místností v bytě. Právě zde čerpáme energii do dalšího dne a věnujeme se nejdůležitější činnosti – spánku, který má v našem životě vliv na vše od nálady, produktivity a zdraví, ale třeba také na to, jaké úspěchy budeme mít se shazováním tuků či nabíráním svalů. Jak ložnici barevně sladit pro co nejlepší odpočinek?

Typy barev a jejich vliv na lidskou psychiku

Podle základního dělení se barvy rozdělují do třech skupin:

  • Primární,
  • sekundární,
  • terciální.

Do primární skupiny spadá červená, žlutá a modrá. Zelená, oranžová a fialová patří do kategorie sekundárních barev a jakákoliv barva, která vzniká křížením zmíněných, spadá do kategorie terciálních barev.

Další barvy jako např. černá a bílá se řadí k barvám neutrálním, stejně jako šedá či hnědá.

A jaký mají barvy vliv na naše emoce? To je poměrně individuální. Někdo může mít k určité barvě dokonce i odpor, kdežto někdo další se jí nemůže nabažit.

Obecně však platí, že přírodní barvy jako např. žlutá a zelená vzbuzují pozitivní energii, vřelost, naději, klid a pohodu. Červená by nás měla naplnit motivací a energií a fialová asociuje luxus a důmyslnost.

Barvy dovedou mít stejně jako správně zvolené vůně zásadní vliv na to, jestli uděláme práci v pohodě a s motivací, jestli si v ložnici odpočineme a v obýváku budeme mít rodinnou pohodu. Proto se jejich volba rozhodně nevyplatí podceňovat.

Takže jak s barvami pracovat v ložnici, abychom si skutečně odpočinuli a připravili tělo i mozek na spánek?

Jaké barvy použít v ložnici?

V ložnici rozhodně nepotřebujeme nabít energií (alespoň většinou ne) a po ulehnutí je ideální připravit se po všech stránkách ke spánku.

Proto je vhodné do ložnice vybírat tlumené a neutrální barvy. Velmi se hodí například pastelové, ale také chladné a neutrální.

Už jste četli?  Jak vyrobit pot-pourri pro různé příležitosti

Nebojte se ani černé, ta může být v ložnici zajímavá zvlášť v podobě nějakého středního kusu nábytku, například komoda, ale nezklame vás ani na povlečení.

A právě povlečení je ideálním způsobem, jak váš pokoj barevně sladit. Vybírejte ho především v barvách, které na vás působí uklidňujícím dojmem.

To samé platí i pro zatemňovací závěsy, které nejenže v ložnici udrží tmu ideální pro spánek, ale také vás ochrání jak před letními vedry tak díky jejich částečně izolačním vlastnostem i před zimou.