Pokud často vyrážíte na kolo nebo ve volném čase rádi sportujete, určitě vám není lhostejné, co jíte. Jaké jídlo byste si s sebou měli vzít na sport? Máme tipy na nejlepší výživné svačinky, díky kterým rychle dobijete ztracenou energii, ať už během aktivity nebo po ní.

Jak by měla vypadat svačina na sport?

Svačina, díky které doplníte chybějící energii a budete moci pokračovat ve výkonu, může vypadat různě. Avšak vždy by měla splňovat určitá kritéria. Tak například by měla být snadno stravitelná. Určitě se přeci nechcete zaplácnout něčím těžkým a poté hodinu trávit na lavičce.

Jídlo během aktivity by mělo být bohaté především na sacharidy. Ty jsou totiž zdrojem rychlé energie a dodají vám vzpruhu, kterou potřebujete. To ale neznamená, že byste si měli dát přeslazenou čokoládovou tyčinku nebo vypít plechovku slazené limonády. Po těch totiž za chvíli budete zase unavení a hladoví. Možná dobře chutnají ale z hlediska výživy jsou tyto „mlsky“ k ničemu.

Po sportu zase doplňte hlavně proteiny neboli bílkoviny. Tato makroživina chrání svaly a zaplní prázdný žaludek. Jak by měla být taková svačina velká? Záleží hodně na tom, jaký máte typ aktivity a kolik při ní spálíte kalorií. Je rozdíl, jestli spálíte 500 kcal nebo třeba jen 250 kcal. Jídlo by mělo odpovídat výdeji.

Jaké jídlo zvolit na sport

Ovoce

Oblíbené jsou zejména banány, které poskytnou opravdu rychlou vzpruhu a utiší největší hlad. Pokud se bojíte, že se vám rozmačkají v batohu, sáhněte po jiném typu ovoce. Kupujte to, co je zrovna v sezóně a nejvíc vám chutná.

Sušené ovoce

Sušené ovoce skvěle chutná a perfektně doplní chybějící energii. Přespříliš nezaplní žaludek, a tak budete moci pokračovat v aktivitě, aniž byste měli pocit plného břicha. Jelikož má ale poměrně vysokou kalorickou hodnotu, je lepší ho sníst méně nežli více. Kromě sušených banánů jsou ideální například datle, které jsou bohaté na živiny, vlákninu a antioxidanty.

Už jste četli?  Jaké jsou výhody cvičení s vlastní vahou?

Müsli a proteinové tyčinky

Někdo si je vyrábí sám doma, jiný zase kupuje. Tak jako tak, müsli a proteinové tyčinky jsou perfektní svačina. Ty proteinové navíc mohou jíst i lidé na low carb nebo keto dietě. Jak už jsme zmínili, bílkoviny chrání svaly, ale také perfektně zaplní prázdný žaludek.

V případě, že se rozhodnete spíše pro ovesné varianty, doplníte hlavně sacharidy. Dejte si pozor na flapjacky, ty se sice tváří jako nevinná tyčinka, ale jeden flapjack může mít i 500 kcal. Pokud se například snažíte zhubnout, raději si to ohlídejte.

Ořechy

Ořechy obsahují hlavně zdravé tuky, a proto vám nedodají tolik rychlé energie jako například sušené ovoce. Můžete ale sáhnout i po nich a svačinu si zpestřit. Jsou fajn zejména při vícedenním výletě na kole nebo jiné dlouhotrvající aktivitě. Nejméně tuků najdete v kešu, mandlích a pistáciích. Dobrá jsou i slunečnicová nebo dýňová semínka.

jidlo-s-sebou-na-sport

Sušené maso

V sušeném masu přijmete spoustu proteinů. Proto se hodí hlavně na dlouhotrvající aktivity nebo výlety. Pokud vám hovězí nebo kuřecí moc nejede, vyzkoušejte veganskou alternativu ze sójového proteinu, která rovněž obsahuje vysoký poměr bílkovin.

Iontové nápoje

Budete aktivní delší dobu a už teď víte, že během sportu úplně vyplácáte baterky? Pak byste se měli vybavit iontovým nápojem. Doplníte s tím totiž nejen ztracenou energii, ale také tekutiny. Hodí se při aktivitách delších než 1 hodina, které jsou opravdu fyzicky náročné a hodně se při nich potíme.

Energy gely

Pokud jste v zápřahu delší dobu a nemůžete si v kritický moment dopřát tuhou stravu, sáhněte po tekuté. Energetické gely využijete například při závodě nebo během náročného tréninku. Okamžitě doplníte nejen sacharidy, ale i minerály, které vás udrží delší dobu na nohou a zabrání nebezpečným křečím.

Sportujete raději uvnitř než venku? Pak pro vás máme několik tipů, jak cvičit doma.