Koncem léta rozhodně cyklosezóna nekončí. Cesty lemované stromy s barevným listím, prázdné lesy bez lidí, dny veder jsou pryč a vzduch je svěží – co víc si přát pro pohodovou vyjížďku na kole. Podzim je tady a s ním cyklovýlety plné krásných výhledů. Proto jsme si pro vás připravili několik tipů, jak si podzim na kole užít na maximum, a hlavně bezpečně.

Dny se zkracují

Než vezmete své kolo a vyrazíte na vyjížďku, zjistěte si, kdy zapadá slunce. Už to není jako v létě, kdy byl dostatek světla do půl 10 večer a člověk časové plánování tolik řešit nemusel. Podzimní dny jsou kratší a je potřeba k tomu přihlédnout. Jste-li dobrodruzi a trochu tmy vám nevadí, myslete na světla na kolo, která by ve vaší výbavě rozhodně chybět neměla. Není to totiž jenom o tom, aby člověk viděl, ale především, aby byl vidět, a to hlavně na silnicích.

Začíná to víc klouzat

Suché letní dny jsou pryč, naopak je na cestách mnoho spadaného listí. Ať už máte silniční, trackové, nebo horské kolo, dávejte si pozor na spadané listí. Obzvláště je-li po dešti, listy budou klouzat a chvíle nepozornosti může způsobit nepříjemná zranění. A to neplatí jen pro udržované či lesní cesty. Napadané listí je i ve skateparcích. Proto musí zvýšené opatrnosti dbát i jezdci na BMX kolech.

Nejen mokré cesty a listí, ale i ostré paprsky podzimního slunce mohou zavinit život ohrožující situace. Pozor si dávejte především na silnicích, kde mohou být řidiči podzimním sluncem oslnění. A stejně tak i vy. Proto si doma nezapomeňte sluneční brýle, a neméně důležitá je i helma na kolo.

Už jste četli?  Znáte všechny výhody infrasauny na míru?
jizdni-kolo-podzim

S bezpečností souvisí i stav vašeho kola

Obzvláště na podzim si ověřte, že je vaše kolo ve skvělém stavu a prošlo kvalitním servisem. Zaměřte se především na vzorky plášťů, které by neměly být sjeté. Jak už jsme zmínili – na podzim to více klouže, a tak je potřeba mít pláště v perfektním stavu.

Někdo zastává názor, že blatníky pro sportovce na kolo nepatří, ale mokré a zablácené cesty vám mohou projížďku na kole značně znepříjemnit. Zabahněná záda, nebo dokonce bahno v puse není žádná hitparáda.

Buďte v suchu

Pro vyjížďku na kole zvolte i kvalitní cyklistické oblečení. Ideální je vodoodpudivá, leč prodyšná bunda, cyklistické kalhoty a tričko. Nezapomeňte ani na rukavice, ale ty bezprsté nechte na léto. Obzvláště k večeru teploty padají, a tak je dobré mít ruce v teple.

A protože je podzim a po cestách určitě narazíte na jabloně či ořechy, vezměte si batůžek, abyste si mohli domů tyhle podzimní plody odvézt.