Kešu oříšky si našly u českých spotřebitelů své místo a není divu. Nejen že jsou velice chutné, ale mají mnohé využití, ať už v jejich syrové podobě, nebo jako surovina pro přípravu výživných snídaní, dezertů či jako pochutina k nápojům všeho druhu. Čím si nás kešu oříšky získaly, co obsahují a proč je vhodné je zařadit do našeho jídelníčku?

Co obsahují kešu oříšky a proč je jíst

Kešu jsou považovány za superpotravinu a důvodů k tomu je hned několik. Co obsahují kešu a jaké jsou účinky kešu oříšků?

1)      Snižování LDL cholesterolu – možná už jste slyšeli o LDL cholesterolu jako o tom špatném, jehož zvýšené hladiny mají negativní vliv na srdce a cévy. Kešu oříšky díky obsahu sloučenin fytosterolů zabraňují vstřebávání cholesterolu a podporují růst hladiny HDL „hodného“ cholesterolu.

2)      Prevence vzniku žlučových kamenů – s LDL cholesterolem také souvisí vznik žlučových kamenů. Především u lidí středního věku, kteří mají navíc problémy s játry, je riziko vzniku žlučových kamenů vyšší. Látky obsažené v kešu ořeších napomáhají snižování tohoto rizika.

3)      Hladina volných radikálů – kešu ořechy jsou plné antioxidantů, jejichž zásluhou je snižování množství volných radikálů v těle, které dle výzkumů mohou stát za vznikem rakoviny  

4)      Osteoporóza – neboli řídnutí kostí. Kešu obsahují také vitamín K a minerály vápník, hořčík a draslík, které napomáhají udržovat zdravé kosti.

5)      Zdravé srdce i mozek – obvykle v potravě nemáme dostatek omega 3 mastných kyselin, které jsou důležité jak pro správné fungování mozku, tak i srdce. Kromě ryb a lněného semínka najdete vysoký obsah právě v kešu.

6)      Snížení hypertenze – kešu oříšky jsou také plné hořčíku, jehož nedostatek může být příčina vysokého tlaku či srdeční arytmie. Snížená hladina hořčíku se také projevuje jako únava, proto je ideální kešu mlsat i v době zvýšeného stresu, ať už fyzického, či psychického.

Už jste četli?  Špaldová vs. pšeničná mouka: Rozdíly, výhody a vhodnost pro bezlepkovou stravu

Kde rostou kešu oříšky

Kešu oříšky rostou po celém světě v oblasti tropů, největšími producenty jsou Indie, Indonésie, Brazílie, Mosambik, Nigérie nebo Vietnam. Najdete je na stálezeleném stromě s názvem Ledvinovník západní. Ledvinovníků je však několik druhů a některé rostou až do výšky 50 metrů.

kesu-orisky-strom

Výživové hodnoty kešu

100 g kešu v syrovém stavu obsahuje:

Energetická hodnota583 kcal
Bílkoviny17 g
Sacharidy26 g
Cukry5 g
Tuky46 g
Vláknina2 g

S kešu se dá kouzlit

Kešu oříšky se dají jíst v mnoha podobách. Oblíbené je kešu máslo, nejen alergikům na laktózu skvěle poslouží kešu mléko, ale i ti s intolerancí či alergií na lepek ocení kešu mouku, z které se dají připravit výborné dorty a další dezerty. Jako snack k pivu či vínu se hodí i pražené kešu. A na svačinku určitě zachutná kešu pomazánka.

kesu-maslo

Alergie na kešu

Lidé trpící alergiemi na pyly, mohou přehnaně reagovat i na ořechy, včetně kešu. Obvykle se alergie projeví už v dětství a přenáší se do dospělosti.

Alergie na kešu se projeví do dvou hodin po konzumaci a má různé projevy. Od těch lehčích, jako je svědění kůže či otok rtů přes pocit napětí v oblasti krku či hrudníku až po zduření jazyka či hrdla, což může vést k problémům s dýcháním, nebo nebezpečně velkému snížení krevního tlaku. Objevit se mohou také střevní potíže.

Kešu v těhotenství

Pokud netrpíte alergií na ořechy, je konzumace kešu v těhotenství nejen bezpečná, ale i prospěšná, tady jsou některé z důvodů:

  • Díky obsahu hořčíku kešu snižuje křeče, které se objevují u těhotných především od druhého trimestru v noci či ráno s probuzením
  • Vápník je důležitý nejen pro kosti matky, ale i vývoj kosterní soustavy plodu
  • Omega 3 mastné kyseliny mají pozitivní vliv na vývoj mozku plodu