I když to tak na první pohled nemusí vypadat, je Morava považována doslova za cyklistický ráj. Není se ovšem čemu divit, protože zde na malém území najdete jedinečné architektonické památky, nádhernou přírodu, a především velké množství kvalitních cyklostezek, jimiž je Morava doslova protkána. Pojďme si nyní představit ty nejlepší cyklostezky na Moravě, díky nimž si užijete krásnou projížďku.

Nivními lesy a zámeckými komnatami

Slovácko je proslulé především svými tradicemi a obyčeji, nicméně jím také prochází jedna z nejoblíbenějších cyklostezek na Moravě. Trasa z Břeclavi do Mikulčic je dlouhá necelých 25 kilometrů a je více než vhodná pro rekreační projížďky i s malými dětmi. Rovinaté cyklostezky se nevyznačují vysokým převýšením, což je případ také této trasy. Během jízdy dosáhnete maximální nadmořské výšky 197 metrů.

Kromě toho se ze sedla svého bicyklu pokocháte architektonickými skvosty, k nimž se bezesporu řadí zámek v Břeclavi. Ten se nachází v zámeckém parku, do jehož útrob se můžete na kole bez větších výčitek vydat a obdivovat tak sídlo rodiny Lichtenštejnů. Právě díky nim byl břeclavský zámek zařazen do Lednicko-Valtického panství. Po prohlídce zámeckých zahrad cyklotrasa volně pokračuje do biosférické rezervace Dolní Morava. Ta vyniká především nedotčenou krajinou vyplněnou rybníky a lužními lukami i lesy. Rozloha této oblasti je asi 8 tisíc hektarů, takže se jedná o největší rezervaci svého druhu ve střední Evropě.

Údolím řeky Moravy k Baťově kanálu

Projíždět Moravu na kole a nezabloudit ke stejnojmenné řece by byl obrovský hřích. Obdivování plynoucí řeky Moravy nabízí cyklostezka, která tok kopíruje z Veselí na Moravou až do Hodonína. I tato trasa se řadí mezi nejkrásnější cyklostezky na Moravě, protože cestou budete obdivovat jedinečné památky skanzenu ve Strážnici nebo světoznámý Baťův kanál. Trasa je dlouhá přibližně 31 kilometrů a vede převážně rovinatým terénem. Během jízdy si navíc budete prakticky pořád vychutnávat ševelení vln řeky Moravy.

Během jízdy nezapomeňte zastavit ve skanzenu Strážnice, kde se pokocháte původní jihomoravskou vesnicí. Ihned po vkročení do areálu na vás dýchne silná historická atmosféra, protože veškeré budovy, nástroje i drobné předměty jsou původní nebo alespoň vyrobené tradičními řemeslnými technikami. Skanzen je zaměřen především na ukázku vinohradnických staveb a jejich zařízení. Kromě toho jsou zde každoročně pořádány tematické výstavy a také Mezinárodní folklórní festival Strážnice.

Za perlami jižní Moravy

Nejlepší cyklostezky na Moravě pochopitelně nemohou vynechat Lednicko-Valtický areál. I když se touto oblasti proplétá relativně velké množství cyklistických tras, přeci jen se sluší vypíchnout cyklostezku vedoucí z Nového Přerova do Břeclavi. Se svými 37 kilometry vás provede nejednom jednou z nejkrásnějších oblastí Moravy a celé České republiky, ale kromě toho se podíváte také k česko-rakouským hranicím. Během jízdy se navíc příliš nezapotíte, protože na cestě nejsou příliš velká převýšení.

Už jste četli?  Co navštívit ve Florencii, městě kultury?

K perlám jižní Moravy patří i Pálava a její chráněná krajinná oblast. V ní můžete obdivovat cenné biotopy skalních, drnových a lučních stepí, které nenajdete nikde jinde v Česku. O jedinečnosti tohoto místa svědčí i historie, protože právě zde archeologové objevili pozůstatky několika ohnišť, skladiště mamutích kostí, ale hlavně tady byla nalezena světoznámá Věstonická Venuše. Nemyslete si ovšem, že se na kole budete proplétat pouze mezi budovami, protože cyklotrasa vás na cestě do Břeclavi svede třeba k rybníkům Nesyt nebo Nový rybník.

cyklostezka morava

Cyklostezky Severní Morava

Morava však rozhodně není pouze o Lednicko-Valtickém areálu nebo Břeclavi. Nádherné trasy pro vášnivé cyklisty se nachází i v okolí Beskyd. Pokud se do této oblasti vydáte, rozhodně si nenechte ujít světový unikát v podobě cyklostezky mapující slovník moravskoslezského nářečí. Na necelých 5 kilometrech se nejenom pokocháte nádhernou krajinou při cestě z Jeseníku nad Odrou do Vražného, ale také se budete bavit nad vtipnými obrázky. Dozvíte se tak třeba, co jsou bližňata nebo takové štrample.

Z horní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm

Nejhezčí cyklotrasy Beskydy doporučují cestu z Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm, kde si během 33 kilometrů přijdou na své nejenom rekreační jezdci, ale také nadšení sportovci. Trasa je sice nenáročná a vede celou dobu z kopce, nicméně v opačném směru vás čeká nemalý kopec, který představuje opravdovou výzvu. Na druhou stranu, pokud se vám nebude chtít namáhat se jízdou na vrcholky, můžete využít služeb cyklobusu. Kromě nádherné přírody pak tato cyklotrasa umožňuje navštívení golfového hřiště nebo Gibon Parku. To je místo ideální pro aktivní odpočinek v prostředí jedinečného lesoparku, kde se vyřádíte nejenom vy, ale také vaše malé ratolesti.

Jaké jsou nejlepší cyklostezky na Moravě?

Na krásné Moravě se nachází desítky cyklistických tras a vybrat z nich jen několik nejhezčích je velmi obtížné. Pravdou ovšem je, že poznání jedinečné přírody a historických budov ze sedla bicyklu má svoje kouzlo. Ať už se tedy vydáte na cyklostezky Pálava, nebo do okolí Beskyd, projížďky rozhodně nebudete litovat. Ještě před startem si ovšem celou trasu pečlivě naplánujte, protože na Moravě je tolik památek, zážitků a míst, která rozhodně stojí za vidění, že byste mohli některá z nich v blahé nevědomosti minout. A to by byla určitě škoda, nemyslíte?

Cyklostezky Jihomoravský kraj a Beskydy opravdu patří k nejhezčím v České republice. Tak neváhejte a vzhůru do pedálu za poznáním úžasné Moravy.

Až se vydáte na Moravu, poznejte i krásy Jeseníků, nebo si dopřejte hýčkání v lázních. V celé republice i mimo ni najdete spoustů míst, kam se vzdat – vyzkoušejte naše tipy na výlety.