Na dovolenou není nutné jezdit do zahraničí. Pokud zůstanete v Čechách, pak zjistíte, že ta největší krása se skrývá doslova za humny. Stačí se jen dobře dívat.

O tom, že dovolená nemusí být jen synonymem přeplněných přímořských pláží, se v Čechách můžeme přesvědčit doslova na každém kroku. U nás se dá totiž najít bezpočet míst, které rozhodně stojí za návštěvu.

Kam vyrazit na tuzemskou dovolenou

Záleží na tom, zda vás lákají spíš klidná místa, kde nepotkáte mnoho lidí anebo si chcete prožít své volné dny v některém rušnějším městě. Mezi tipy na dovolenou v tuzemsku tak řadíme jak přírodu, tak město.

Pro cestovatele, kteří mají rádi svobodu pohybu a čerstvý vzduch, jsou přímo ideálním místem některé české hory. Není nutné šplhat každý den po skalách jako kamzík. Můžete si vybrat něco méně náročného. Pro rodinnou dovolenou nebo pro méně zdatného turistu jsou ideálním místem například Beskydy. Moravskoslezské a Slezské Beskydy nabízejí pro každého něco.

Až projdete nejznámější místa, kterými jsou Pustevny, horu Radhošť se sochou Radegasta či Lysou horu, můžete zamířit na prohlídku Přírodní památky Čertova skála. Hory jsou odjakživa velkým lákadlem turistů. Mají své osobité kouzlo a svým majestátním vzezřením v nás budí pocit sounáležitosti s přírodou.

socha-radegasta

Po stopách úspěšného seriálu

Krásná příroda, a ještě něco navíc, na vás čeká na Šumavě, kde můžete navštívit například šumavskou Modravu a hledat místa, kde se natáčel známý a úspěšný televizní seriál. Modrava je původně dřevařská osada, která byla založena na soutoku Modravského, Filipohuťského a Roklanského potoka. A hlavně nevynechte městečko Kašperské Hory. Tam vypátráte stopy seriálu na každém kroku.

  • Máte raději klidné procházky po lázeňské kolonádě, ale takové Karlovy Vary už jsou pro vás příliš náročné?
  • Pak jsou zlatou střední cestou lázně Luhačovice. I tady najdete místa, která zaujala filmaře.

Moravské lázně Luhačovice toho mají ale v nabídce mnohem více. Ochutnat můžete léčivě prameny, z nich nejznámější je Vincentka. A nádherná lázeňská architektura vás rozhodně nenechá chladnými.

Hrady a jejich legendy

Některé hrady a zámky jsou velice známé a napsalo se toho o nich nepřeberně. V naší krásné zemi je jich ale daleko více než si vůbec umíme představit. Proto je musíme zařadit mezi tipy na dovolenou v tuzemsku. Pro milovníky tajemných míst, starodávných legend a pověstí, je přímo povinností navštívit tajemný Potštejn. Východočeské městečko se svým starodávným hradem se stalo inspirací pro napsání tajuplného příběhu „Poklad“, který tak poutavě zpracoval ve své povídce Alois Jirásek. Najdete tu i pamětní desku, která o tom svědčí.

  • Tajemných hradů a zřícenin má Česko v nabídce opravdu mnoho.
  • Za nejtajemnější a nejzáhadnější je považován hrad Houska, o kterém legendy praví, že z něho vede brána přímo do pekel. Kdo ví, co je na tom pravdy.

potstejn-hrad

Česko se prostě neokouká

Jsou místa, která můžeme navštívit několikrát
za život, a přesto tu stále nacházíme něco nového. Může to být způsobené tím, že
změny provádí sama příroda anebo jsou to objekty tak rozlehlé, že není možné vše
uchovat v paměti. Takovým místem je i Moravský kras. Soubor podzemních
vápencových jeskyní a roklin, které mají rozlohu neuvěřitelných 92 kilometrů čtverečních.

  • Nejznámějším místem je bezesporu Macocha.
  • Propast hluboká přibližně sto čtyřicet metrů, kterou vytvořilo
    zhroucení jednoho podzemního stropu.

I tato místa jsou opředena legendami a pověstmi. Češi si na záhady prostě potrpí. O tom, jak dostala své pojmenování Macocha, asi slyšel každý, ale víte, proč se jedna z jeskyní nazývá Kateřinská?

jeskyne

Už jste byli v Telči?

Tajemnou krásu najdeme i u našich měst.
Podle anket pochopitelně vede Praha, ale co zkusit něco méně známého, co
rozhodně stojí za to? Na jednom z čelních míst se totiž usadila Telč.
Krásné městečko v jihlavském okrese.

  • Od roku 1992 je zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
  • Až uvidíte náměstí, tak zjistíte, že opravdu právem. Pohádkovou atmosféru tvoří především renesanční domy s podloubími a krásně zdobenými štíty.

Lákají vás spíše místa v zahraničí než u nás? Máme pro vás tipy na 10 destinací, když chcete vyrazit do světa.

Už jste četli?  Cesta krajem bratři Čapků aneb výlet z Malých Svatoňovic