Chystáte se na cestu do Polska a přemýšlíte, která zajímavá místa navštívit? Ať už vás baví cesty do přírody, kulturní památky, objevování měst a architektury, nebo výlety na turistické atrakce a události, určitě si vyberete. Polsko nabízí velmi pestré možnosti. Pojďme se společně podívat na pár tipů, co navštívit v Polsku a která místa rozhodně nevynechat z vašeho itineráře.

Krakov – pro milovníky kultury a umění

Krakov je jedno z vůbec nejstarších měst Polska. Stará část města je oproti ostatním polským městům, která byla převážně zničena během Druhé světové války, velice zachovaná. Můžeme proto obdivovat jeho krásy a úchvatnou architekturu, co hrdlo ráčí. Navštívit můžeme také Královský hrad Wawel nebo starou židovskou čtvrť, které jsou dnes oboje pod ochranou UNESCO.

Co v Krakově určitě neminout?

Kromě toho ale v Krakově najdeme spoustu dalších zajímavých míst. Toto úchvatné město nám nabídne kolem čtyřiceti městských parků na procházky nebo pikniky, nebo dvacet osm muzeí, z nichž asi nejdůležitější je expozice národní sbírky umění na hradě Wawel. Další zajímavou atrakcí je podzemní muzeum Rynek, které je bývalým náměstím, nebo solný důl, který se nachází kousek za okrajem města.

co-navstivit-v-polsku-krakow

Tatry – pro milovníky přírody a túr

Většina pohoří Tatry spadá na území Slovenska, ale i v Polsku se můžeme pokochat jejich krásou. Nachází se zde nejvyšší hora Polska, Rysy – s nadmořskou výškou 2500 metrů je nejvýše položeným místem v Polsku, kam si můžete udělat výlet bez průvodce. Dále se tu nachází přes 600 přístupných jeskyní, z nichž nejznámější je vápencová jeskyně Velká Sněžná. 

Co dál v Tatrách?

Další přírodní krásy, na které můžete v Tatrách narazit, jsou vodopády, potůčky, nebo horská jezera, z nichž největší je jezero Mořské Oko. Pokud máte rádi túry do přírody a výlety po horách, určitě neváhejte a vydejte se do Tater.

Vesnička Zalipie – pro ty, kdo chtějí objevit polskou kulturu a tradice

Vesnička Zalipie poskytne nevšední zážitek všem, kteří chtějí objevovat místní tradice a kulturu. Všechny domky v tomto místě jsou pestrobarevně malované pomocí květinových vzorů – jde o původní, přes 100 let starou tradici. Opravdu každá budova v této vesničce – domky, chaty, stodoly, kostel, dokonce i ploty oplývají veselými kytičkovanými vzory.

Ostrov Uznojem – pro milovníky pláží a odpočinku

Ostrov Uznojem je pobřežní ostrov v Baltském moři a nachází se přímo na hranici Polska a Německa. Někdy se mu také přezdívá „Ostrov Slunce“ a je velmi oblíbenou turistickou destinací jak v Polsku, tak v Německu. Najdete tu hebké písečné pláže, přímořské resorty, krásné hotely, mnoho míst vhodných k odpočinku relaxaci nebo sportu.

Už jste četli?  Město Wroclaw má svým návštěvníkům co nabídnout

Uznojem nabídne ale víc, než jen pláže

Pro ty zvídavější se nabízí možnost návštěvy místní botanické zahrady (kromě zimního období, kdy je bohužel zavřená). Dále se můžete pokochat zříceninou starého železničního mostu nebo Dannenfeldtovým mauzoleem a místním hřbitovem, jezery, přírodními rezervacemi a zahradami.

Další tipy, co navštívit v Polsku

Mimo tato zajímavá místa ale Polsko nabízí mnoho dalších možností. 

Vratislav

Město Vratislav je součástí Polska od roku 1945. Pokud se chcete dozvědět více o jeho historii, navštivte muzeum Lubomirski. Najdete zde i další muzea, která se zabývají uměním a historií města – například muzeum města Vratislav, které nabídne přehled historie města napříč uběhlým tisíciletím, nebo muzeum Pan Tadeusz, kde najdete hlavně instalace zabývající se polskou kulturou a zvyky. Na závěr si můžete prohlédnout vratislavské Staroměstské náměstí, kde se také nachází kostel sv. Alžběty a radnice.

Bělověžský prales

Bělověžský prales je ideálním útočištěm pro všechny milovníky přírody, výletů, čerstvého vzduchu, nebo pokud zkrátka chcete na den vyjít z města a pokochat se přírodou. Je pod ochranou památek UNESCO, nachází se na hranici Polska a Běloruska a zabírá plochu o rozměru 1400 kilometrů čtverečních. Je to hotový ráj pro ornitology a pozorovatele ptáků – místní ornitologové tu dokonce pořádají okružní cesty za účelem pozorování ptáků. Ptáci ale nejsou jediní, na koho zde můžete narazit – žijí tu například bizoni a další velká zvířata.

Varšava

Hlavní město Polska nesmíte minout – přijdete tu na chuť kultuře, architektuře, místní gastronomii i zábavě. Najdete tu polské národní muzeum, které vlastní největší sbírku obrazů v celé zemi. Na hradě Lazienki, který byl postaven v 18. století, se můžete projít v rozsáhlých hradních zahradách nebo navštívit místní planetárium, venkovní divadlo, pavilony a mnoho dalšího. Na závěr se můžete projít ulicí Krakovské předměstí, která vám nabídne tu nejkrásnější podívanou na místní architekturu.

co-navstivit-v-polsku

Pohoří Bieszczady

Pohoří Bieszczady se táhne až k Ukrajině a Slovensku. Nachází se tu mnoho malebných plání, luk a údolí, proto jsou opravdu výjimečným terčem pro všechny turisty. Výstup až na vrchol je velmi příjemnou procházkou s přiměřeným stoupáním, která vám zabere přibližně dvě hodiny. Na úplném vrcholu se nachází malý penzion, kde si můžete pochutnat na občerstvení nebo si zaplatit nocleh a výlet si o další den protáhnout. Veliká část pohoří Bieszczady je také součástí kulturního dědictví UNESCO, a to především proto, že tu žijí medvědi, vlci, bizoni a rostou tu převážně bukové lesy.

Už víte, kam se v Polsku podíváte? Rozhodně se nebojte sami objevovat krásy této pestré a bohaté země. Ať už se zde chystáte strávit pár dní, nebo celý měsíc, Polsko vás jistě osloví všemi zajímavými místy a krásnými výhledy, které vám může nabídnout.

Rádi poznáváte nová místa? Přečtěte si další tipy na výlety a cestování.