Jedlou sodu máme doma téměř všichni. Stojí pár korun a občas je v kuchyni potřeba při pečení nebo když vám neměkne čočka. Její využití v domácnosti je ale daleko širší. Jedlá soda je totiž výborný čistič, který využijeme prakticky v celém bytě. Navíc je naprosto ekologickým přípravkem, což je v dnešní době velmi populární. Kde všude se se sodou setkáme a co všechno zvládne? 

Neutralizuje kyseliny 

Jedlá soda nebo také soda bikarbona je bílý krystalický prášek. Patří mezi zásady a má vysokou hodnotu pH. Je dokonce součástí našeho těla, respektive slizničního hlenu. Pokud je jeho tvorba nízká, žaludek se překyselí a nás přepadne protivné pálení žáhy. Sníst lžičku jedlé sody (klidně i vypít rozmíchané ve vodě) pomůže neutralizovat kyseliny v žaludku. Ze stejného důvodu bývá jedlá soda obsažena v krmivech pro zvířata, a také může být první pomocí v případě poleptání kyselinou. 

Vlasy a zuby 

Jedlá soda v ekologické domácnosti najde své místo i v péči o náš zevnějšek. Vlasy ho ocení jako suchý šampon, jelikož rychle odmastí jak vlasy, tak pokožku hlavy. Vzhledem k vysokému pH je ale lepší to brát jako poslední pomoc. Tedy jen občas a pak co nejdříve hlavu opláchnout vodou s octem, nejlépe jablečným, aby se vyrovnalo pH pokožky. Pro mytí vlasů metodou no poo smícháme 1 lžičku sody a hrnek vody. Tím umyjeme vlasy, přelijeme vodou s octem a opláchneme. Tato metoda ale není vhodná pro lidi s citlivou pokožkou a jemnými vlasy.  

O sodě je celkem známé, že má bělící účinky. Těch lze využít i v péči o zuby. Soda zuby vybělí, a ještě umí výborně odstraňovat zubní plak, čímž působí preventivně proti zubnímu kazu. Nelze jí ale používat denně, ideálně tak jednou týdně. Častější čištění zubů pomocí sody by vedlo k poškození skloviny. 

Jak vybělit zažloutlé prádlo?

Se zažloutlým nebo zešedlým prádlem se nemusíte smířit. Zvlášť bílé prádlo časem ztrácí svou bělost, ačkoli nemusí. Stačí při praní přimíchat do sypkého prášku lžíci sody, aby vydrželo déle bělejší. Pokud už prádlo změnilo barvu, tak napustíme do hrnce teplou vodu, ve které rozmícháme 5 lžic sody. Prádlo ponoříme a necháme do rána stát. Pak už jen vypereme, jak jsme zvyklí. Horší skvrny je lepší vyvařit. Vodu přivedeme k varu a rozmícháme v ní lžíci prášku a lžíci sody. Prádlo namočíme a občas promícháme, dokud fleky nezmizí a opět vypereme. 
Někdy se nám objeví zažloutlé skvrny v podpaží nebo na límečcích. Ty jsou o něco horší na odstraňování, jelikož vznikají lidským potem a jsou mastné. I s nimi si však soda poradí. Smícháme ji s vodou na hustou kaši (v poměru 2:1). Prádlo dáme na vodorovnou plochu, kašičku vetřeme do skvrn a necháme působit i několik hodin. Poté klasicky vypereme. Opravdu výrazné skvrny odstraníme stejně, jen místo vody použijeme ocet. 

Už jste četli?  Kam s dětmi, když prší – tipy na nejlepší aktivity v České republice

Jak vyprat červené víno?

Nehody s červeným vínem mívají nemilé následky. Oblečení zničené skvrnou od vína už není třeba vyhazovat, i když už zaschla. Místo stačí hustě posypat sodou a poté pokapat citronovou šťávou. Necháme hodinu působit a vypereme, po červeném vínu nezbude ani stopa.  
Politou sedačku či koberec vínem je lepší vyčistit hned. Víno odsajeme papírovou utěrkou a na skvrnu naneseme kašičku ze sody a vody, a to i přes její okraj. Necháme působit a úplně zaschnout a poté vysajeme. Skvrny na světlém koberci můžeme ještě před vetřením kašičky namočit studenou vodou, kterou také odsajeme papírovou utěrkou. 


Jak vyčistit koberec jedlou sodou?

 

Kašička ze sody a vody zvládne vyčistit i další skvrny na koberci. Vetřeme jí do postižených míst a po zaschnutí vysajeme. Zbytky sody je vždy třeba pořádně a poctivě odstranit. Koberec můžeme také sodou jen zasypat a po 30 minutách vysát. Soda kromě čistících účinků také odstraňuje zápach, jednou za čas to tedy našemu koberci a jiným čalouněním neuškodí. Stejně tak můžeme vyčistit sedačku nebo podsedáky na židlích.  
U všech materiálů, které chcete čistit je lepší sodu předem vyzkoušet. Vybereme si místo, které není tolik viditelné pro případ, že by soda nadělala víc škody než užitku. 


Jak vyčistit odpad jedlou sodou?

 

Ucpaný odpad není nic příjemného, ale i zde soda pomůže. Sice není tak silná, aby si poradila s chuchvalcem vlasů, ale odpad v kuchyni, kde je usazená mastnota hravě zvládne. Nasypeme do odpadu štědré množství sody. Poté si připravíme hrneček octa, kterým sodu zalijeme. Kyselina a zásada spolu reagují, začnou bublat a pěnit. Počkáme 5 minut a pak do odpadu nalejeme vroucí vodu. Reakce bude pokračovat a může dojít i ke gejzíru, proto dejte pozor, ať se neopaříte. Při velkém znečištění je někdy potřeba proces zopakovat a nechat sodu s octem déle působit. Pokud odpad budete čistit pravidelně, stačí naopak menší množství sody i octa. 


Jak vyčistit varnou konvici jedlou sodou?

 

Soda si poradí i s vodním kamenem. Řada lidí jí používá jako změkčovadlo vody při praní nebo mytí v myčce. Varná konvice je místo, kde se vodnímu kameni většinou dost daří. Bohužel to pak ale zpomaluje zahřívání a konvice se může přehřívat. Kašičku ze sody stačí nanést na dno a nechat působit přes noc. Ráno doplníme vodu do minima a vyvaříme. Následně vodu vylijeme a konvici vyčistíme houbičkou. Ještě jednou vyvaříme, tentokrát plnou konev, vypláchneme a je po kameni. Při menším znečištění nebo pravidelném čištění nemusí soda působit tak dlouho, můžete ji vyvařit hned. 

Pro práci s jedlou sodou v domácnosti kupte rovnou velké balení. Její spotřeba může být značná. Stále je to však jeden z nejlevnějších a zároveň nejúčinnějších pomocníků, které doma najdeme. Se sodou už se nemusíte starat, jak vyčistit rošt trouby, jak vyčistit kuchyňskou linku nebo čím a jak efektivně vyčistit pračku.