Kuchyně je magickým místem každého domova. Je jedno zda máte velkou rodinu nebo ne, stejně v těchto srdcích našich bytů a domů trávíme mnoho času. Velký výběr designů umožňuje splnit si představy o krásné kuchyni nám všem, ale ať máte raději ty ve venkovském stylu, nebo naopak ultramoderní, které jdou s dobou, všechny mají jedno společné. Jsou velmi náchylné ke znečištění. I největší pedant při vaření nějaký ten nepořádek udělá. Tedy, jak vyčistit kuchyňskou desku?

Jak vyčistit kuchyňskou desku dle typu?

Kuchyňské desky se vyrábí v mnoha provedeních. Už při jejím výběru bychom měli zvážit, který materiál je do naší domácnosti nejvhodnější. Všeobecně platí, že deska musí nejen bezvadně sedět, ale i případné spoje musí být dokonalé. Zateklá voda by nesvědčila žádné.

  • Kamenné desky se dělají často ze žuly, popřípadě z mramoru, který je ale více náchylný k poškození. Tyto desky by měly být v rámci údržby tak dvakrát do roka impregnovány. Zajistí se tím jejich odolnost vůči kyselinám a mastnotám, zároveň kámen může dýchat. I přesto není dobré používat k čištění čističe s kyselými látkami a případné skvrny (např. víno, olej) odstraňte co nejdříve.
  • Umělý kámen je variantou kamenné desky. U něj je riziko poškození horkou vodou a i dřez musí být poctivě utěsněn. I starší skvrny lze vyčistit, ačkoli může dojít k poškození povrchu. Pokud se tak stane, není velkým problémem desku přebrousit, měli bychom tak činit každých pár let, aby byla stále krásná.
  • Masiv je celkově poměrně oblíbený a kuchyňským deskám sluší. Voda jim nevadí, ale nesmí působit dlouhodobě. Při mytí vždy musí být vytřena do sucha, horší skvrny odstraní mýdlový roztok.
  • Desky z laminátu jsou asi nejrozšířenější. Opět je třeba dávat pozor na vlhkost ve spojích, zvlášť pokud jsou z dřevotřísky a laminát je pouze na povrchu. Jsou však velmi odolné a vhodné do každé kuchyně. K mytí stačí běžný saponát, agresivnější skvrny je třeba zlikvidovat co nejdříve, mohou zanechat stopy.
jak-vycistit-kuchynskou-desku

Ekologické čištění kuchyňské desky

V dnešní době lze koupit mnoho čističů, ale trendem je ekologie. Přípravky na vyčištění desky si snadno vyrobíme ze surovin, které máme doma. Dnes už běžným pomocníkem při úklidu je ocet. Smíchaný s vodou v poměru 1:1 vám pomůže nejen s deskou, ale využijete ho i na vodovodní baterie nebo varnou konvici. Pokud vám ocet nevoní a potřebujete jen běžně uklidit postačí vám i mýdlový roztok z 1 lžičky nastrouhaného mýdla a hrnku vody. Není tak silný, ale nezapáchá. Citron je také oblíbenou volbou, mírně agresivní je pouze na dřevěné povrchy. Nerez či sklokeramiku však zvládne také vyčistit.

Už jste četli?  Předvánoční stres? Představujeme vám pomocníky, s nimiž hodíte starosti s úklidem za hlavu

Snadno se zbavíte i větších nečistot

Jedlá soda se nejlépe používá míchaná s vodou do husté pasty. Na větší znečištění ji nechte klidně chvilku působit. Mastnota se v kuchyni koncentruje opravdu nejvíc. Nejlépe se jí zbavíte nejen saponáty k tomu určenými, ale také překvapivě olejem. Na zaschlý olej, který se opravdu těžko likviduje pomůže nejlépe olej čerstvý, který ten starý rozpustí.

I varnou desku můžete čistit zdravě

Pokud jedete na eko vlně, zkuste třeba citronovou šťávu. Té stačí pár minut působení stejně jako jedlé sodě, která je i zde vhodným pomocníkem. Na běžnou mastnotu postačí do rozprašovače smíchat vodu se sodou a solí, na větší znečištění použijte pastu z jedlé sody (díl vody a stejný díl sody).

jak-vycistit-sklokeramickou-desku

Jak vyčistit sklokeramickou desku?

Nedílnou součástí kuchyně je varná deska. Její vyčištění je velmi důležité nejen z hygienických důvodů, ale i pro zachování její správné funkčnosti. V žádném případě na ni nepoužívejte drátěnky, písky a drsné houbičky. Nejlépe měkký hadřík, který desku nepoškrábe. Spáleniny, které potřebují větší drhnutí lze dostat dolů škrabkou, která je přímo určena na varné desky. Ačkoli je ostrá, díky speciálnímu úhlu hrany desku neponičí. Bývá dodávána přímo se sklokeramickou deskou, koupíte ji však i samostatně.

Po vaření káva, pak teprve úklid

Před čištěním je třeba nechat desku vychladnout. Pouze pokud se vám povede přiškvařit nějaký ten plast, stačí i igelitový pytlík, je třeba odstranit ho hned, dokud je teplý a měkký. Přípravky na sklokeramické desky vytváří ochranný film, díky kterému nečistoty tak snadno nepřilnou. K běžnému čištění postačí trocha saponátu.

V krásné a čisté kuchyni se připravují pokrmy, třeba zdravé večeře, daleko příjemněji a nějaký ten nepořádek za dobrým jídlem přeci jen stojí. A teď už víme, jak na to. A co čištění pračky?