Existuje pořekadlo, které zná nejspíš každý. Čistota je půl zdraví. Tato slova platí i na věci, které používáme. Především na ty, které potřebujeme k přípravě jídla. Snad nejhorší na údržbu a čištění je pečicí trouba. Proto se v tomto článku zaměříme na to, jak vyčistit rošt trouby, a to i bez potřeby čisticích přípravků, které mnohdy v troubě zanechají nepříjemný chemický zápach.

Jak vyčistit rošt trouby

Rošt umístěte na dno vany nebo jiné nádoby. Pod něj položte ručník, abyste si vanu neodřeli. Vyrobte si čisticí pastu: smíchejte 100 ml čisticího prostředku, přidejte stejné množství jedlé sody a citronové šťávy nebo octa. Pořádně promíchejte. Tuto směs rozetřete na rošt. Zalijte jej horkou vodou a nechte několik hodin působit. Ideální je přes noc, ale stačí i 4 až 6 hodin. Potom rošt dočistěte houbou, případně starým zubním kartáčkem. Otřete do sucha.

Co používat při běžném čistění trouby

Jsou to ingredience, které nejsou drahé a běžně je máme doma. Jedlá soda je univerzální pomocník všech hospodyněk. Má čisticí schopnosti a také pohlcuje pachy. A to je při čištění trouby důležité. Citronová šťáva nebo kvasný lihový ocet – oba tyto prostředky nejenže likvidují mastnotu, ale mají také antibakteriální účinky. Rovněž rozpouští tuky a vodní kámen a pohlcují nepříjemné pachy. Při běžném čištění trouby i roštu nám jedlá soda, citronová šťáva a ocet pomohou s údržbou.

Jak-vycistit-rost-trouby

Jak vyčistit troubu důkladně

Při dodržování běžného čištění si udržíme troubu v hezkém stavu. Přesto je někdy potřeba vyčistit troubu důkladněji. V obchodě můžeme koupit různé čisticí prostředky, které jsou pro to určené. Někomu vyhovují. Mnohdy se nám ale může stát, že jejich zápach cítíme v troubě ještě pár dní po čištění. A to není příjemné. Místo drahých čističů vyzkoušejte doma vyrobenou pastu:

  • Smíchejte půl hrnku jedlé sody s trochou octa a vody. Vznikne hustá pasta. Tu naneste na kritická místa v troubě.
  • Nechte působit přes noc.
  • Ráno utřete troubu jen vlhkým hadříkem. Mastnota krásně pustí. Nemusíte nic dřít drátěnkou, která povrchy poškrábe.
Už jste četli?  Jak vyčistit připálený gril a jeho součásti?

Tip: Při silném znečištění trouby je vhodné do pasty přidat několik lžic peroxidu vodíku. Tím zničíte opravdu silné nánosy mastnoty.

Kuchyň není jen pečicí trouba, nezapomněli jsme ani na návod, jak vyčistit kuchyňskou desku. A hodit by se vám mohl i tip, čím vyčistit pračku.