Poslední dva roky byly opravdu hektické, což pocítily i naše peněženky. Rok 2022 prozatím není o moc lepší, ale i přesto existují způsoby, jak můžete alespoň částečně pomoci svému rozpočtu. Jedním z nich je i investování, které má smysl zejména z dlouhodobého hlediska – právě proto u něj platí pravidlo, čím dříve, tím lépe.

V průběhu pár let tak položíte základy pro solidní příjmy, se kterými můžete hravě dosáhnout i finanční nezávislosti. Proto jsme si pro vás připravili několik typů na trendy v investování pro rok 2022, které byste měli během investování brát v úvahu.

Ochraňte své finance před rostoucí inflací

Jedním z největších témat letošního roku je bezpochyby inflace, která postihla nejen státy Evropy, ale celý svět. Její efekt má za příčinu růst cen, a tím pádem i ztrátu hodnoty vašich úspor – ve výsledku si tedy můžete za ušetřené peníze koupit mnohem méně než před pár měsíci.

Situace však není tak bezmocná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Naštěstí existuje celá řada investic, které vám mohou pomoci vaše finance před inflací ochránit. Pomyslnou klasikou je zlato, které je již dlouhá léta považováno za bezpečný přístav v dobách krize. Investovat však můžete i do dluhopisů, a to těch, které jsou určené k ochraně finančních prostředků před rostoucí inflací.

V takovém případě hovoříme o takzvaných protiinflačních dluhopisech, které nabízí například americká vláda – bohužel české protiinflační dluhopisy nejsou již dostupné. S inflací vám mohou pomoci i dividendové akcie, které sice ztratí svoji hodnotu, ale budou vám generovat pasivní příjem v podobě pravidelné dividendy.

Zaměřte se zejména na ESG investice

Pokud jste v investování nový, nebo se jen chcete vyhýbat zbytečně vysokému riziku, měli byste se zaměřit především na ESG investice. Pod celým názvem Environmental, Social, and Governance se ve většině skrývají silné a finančně stabilní společnosti, pro které je důležitá udržitelnost, ochrana životního prostředí, rovnost a také spokojenost akcionářů.

Ve výsledku tedy budete inkasovat zajímavé výnosy, a zároveň budete součástí takzvaného odpovědného investování, kdy přispíváte k tomu, aby svět byl lepším místem. Vybírat přitom můžete z poměrně široké škály akciových titulů, které disponují vysokým ESG ratingem od významné americké společnosti MSCI.

Patří sem například známý výrobce čipů Nvidia, který se může pyšnit skvělou finanční historií a také vysokou návratností. Z pohledu ESG je zajímavý proto, že dbá na rovnost mezi svými zaměstnanci po všech stránkách – kromě toho přispěl k rozvoji společnosti vyvinutím jednoho z nejvýkonnějších superpočítačů na světě.

Už jste četli?  Trendy výbava pro miminko: Co vám doma nesmí chybět?

Myslete s předstihem a investujte do firem budoucnosti

I přes nejistotu na současném trhu je na místě hledat investice, které se vám vyplatí hlavně v budoucnu. Většina z nich má něco společného s online prostředím a technologiemi, které budou podle všeho hrát velkou roli v našich životech.

Velmi diskutované jsou například kryptoměny či Web 3.0, který má být rozšířením současného internetu. Toto rozšíření se týká celé řady společností, které se zabývají vývojem technologií v oblasti DeFi (decentralizovaných financí), metaverse, AI či blockchainu. Najít mezi nimi můžete například společnost Meta (dříve Facebook), Roblox nebo Microsoft.

Právě akcie poslední zmíněné společnosti jsou v tomto ohledu velmi oblíbené, a to především proto, že se ve velkém angažuje ve vývoji metaverse neboli rozšířené virtuální reality, které je předpovídána zářná budoucnost

Nebojte se vložit své úspory do trhu s komoditami

Posledním trendem, který se v tomto roce těší velké oblibě, jsou komodity. Ty zažívají nové oživění, a to zejména „díky pandemii koronaviru“, která utlumila velkou část průmyslu. Po skončení četných lockdownů následně vzrostla i poptávka po některých komoditách, což vyšvihlo jejich ceny vzhůru.

To samé se děje i teď, přičemž růst cen některých komodit podporuje i válka na Ukrajině. Zvyšování cen se týká hlavně ropy, plynu a obilí, což oceňují investoři, kteří mají v nich již vložené prostředky. Velká část analytiků ale předpokládá, že si komodity prochází novým cyklem, během kterého se jejich ceny budou držet na historických maximech – hodnota přitom může růst i více než deset let. Zpočátku je možné investovat do komodit i skrze akcie společností, které jsou s nimi úzce propojené.

Jak bezpečně investovat a vyhnout se zbytečným ztrátám?

Když už znáte trendy v investování pro letošní rok, měli bychom si říct i něco o samotném investování. Jestliže se řadíte mezi začátečníky, buďte během investování obzvlášť opatrní. V tomto ohledu je důležité držet se především jednoho pravidla, a to neinvestovat peníze, které byste mohli postrádat – vždy tedy používejte pouze své úspory, které můžete v případě neúspěchu ztratit.

Zpočátku věnujte pozornost budování svého portfolia, které by mělo být dostatečně silné a diverzifikované. Ve zkratce byste tedy nikdy neměli vsázet pouze na jeden typ investice, ale hned na několik z nich, čímž mnohem jednodušeji vyrovnáte možnou ztrátu.

V praxi může vaše portfolio vypadat tak, že 40 % v něm tvoří dividendové akcie, 20 % růstové akcie, 20 % dluhopisy, 18 % komodity a 2 % kryptoměny. Rozložení je vždy jen na vás, v každém případě se ale snažte hledat investice, které nejsou příliš rizikové.