Černé tečky na obličeji umí pěkně potrápit. Pohled do zrcadla je s nimi tak smutný! Máte i vy někdy pocit, že kvůli nim snad ani nevyjdete ven a budete celý den zavřená doma? Máme pro vás návod, jak se jich zbavit.

Jak na černé tečky

Nejefektivnější je navštívit kosmetický salon, kde se vás ujmou profesionálové. Návštěva takových salonu ovšem stojí dost peněz, navíc není každému příjemné, když se ho dotýká někdo cizí. Proto vám poradíme, jak se zbavit černých teček doma.

Čistěte pleť šetrnými přípravky

Ženy mají často pocit, že musí pleť zbavit veškerých mastnot, a tak používají přípravky, které ji vysušují. Chyba! Tento zažitý postup má bohužel opačný efekt. Vysušená pleť se mastí ještě víc. Proto používejte výhradně ty přípravky, které jsou určeny k odstraňování černých teček. Ty sice omezují tvorbu kožního mazu, ale jsou šetrné a nedráždí pokožku.

Možná vás překvapí, že i pleť se sklonem k akné je nutné pravidelně hydratovat. Jak jsme výše uvedli, vysušená pokožka má tenden​​ce tvořit více mazu. Hydratujte ji jak zvenčí pomocí krémů, ale také vnitřně – nezapomínejte na pitný režim.

Masky proti černým tečkám

Jednou za týden použijte masku proti černým tečkám. Obsahuje aktivní uhlí nebo jíl. Maska čistí zanesené póry a zároveň vyživuje pokožku. Pravidelným používáním dosáhnete krásné pleti.

TIP: Přečtěte si, jak na nejlepší domácí pleťové masky.

domaci-maska-na-cerne-tecky

Jak se zbavit černých teček přírodní cestou

Nejjednodušší cestou, jak se zbavit černých teček přírodně, je používání přírodních produktů. Kvalitní přípravky, které nezatěžují životní prostředí, nabízí mnoho výrobců.

Kosmetiku si můžete vyrobit i sama. Na domácí peeling budete potřebovat lžíci jogurtu, lžíci soli, trochu medu a citronové šťávy. Aplikujte ho jednou nebo dvakrát týdně. Směs připravujte vždy čerstvou.

Babské rady na černé tečky dále praví, že máte pleť čistit jedlou sodou rozmíchanou ve vodě. Účinná je i maska z bílku na černé tečky. Rozmíchaný bílek s citrónovou šťávou se má nechat dvacet minut působit na obličeji.

Už jste četli?  Akrylamid v potravinách: Jaká jsou jeho rizika?

Proč se dělají černé tečky

Černé tečky vznikají nadměrným tvořením mazu v pórech. Možných důvodů, proč se to děje, je více.

Faktory, které můžete ovlivnit

Pokuste se odhalit, co stojí za vaším akné. Pak se efektivněji zbavíte černých teček i pupínků, a navíc předejdete jejich opakovanému vzniku.

 • Příliš mnoho cukru
  Výzkumy ukázaly, že vysoký příjem cukru zhoršuje stav pleti. Jestli se nedokážete vzdát sladkostí a slazených nápojů úplně, alespoň jejich příjem omezte. Pozor si dávejte také na moučná jídla. Správnou stravou lze zamezit tvorbě akné.
 • UV záření
  Určitě víte, že UV záření není zdravé pro naši pokožku. Mimo jiné může způsobovat právě zvýšenou tvorbu mazu, a tím vznik černých teček nebo pupínků. Proto se před delším pobytem na slunci vždy namažte vhodným opalovacím krémem. Volte nejlépe přírodní produkty.
jak-na-cerne-tecky
 • Líčení
  Líčení pro pleť znamená nečistotu. Nechceme vám mluvit do toho, jak často a v jaké míře se líčíte, jen vám připomínáme, že se máte každý večer poctivě odlíčit.
 • Stres
  Předpokládáme, že vliv stresu na stav pleti jste dávno zaznamenala. Nikdo se mu bohužel neumí úplně vyhnout, lze ho však alespoň zmírnit. Jak? Třeba pravidelným odpočinkem, organizování času a povinností, volnočasovými aktivitami a kvalitními potravinami. Neberte na sebe více povinností, než je pro vás snesitelné, a netravte čas s lidmi, kteří z vás vysávají energii. Zmírněním stresu se vám zlepší pleť, ale i psychický stav.

Faktory, které neovlivníte

 • Hormony
  Nejspíš jste si všimla, že nejhůř vaše pleť vypadá těsně před menstruací nebo na jejím začátku. Naopak těhotné ženy si pleť většinou vychvalují. Hormonální činnost bohužel nijak neovlivníte. Zkuste v kritické době alespoň omezit cukry a polevit v povinnostech. Pokud není možné zpomalit v práci, odložte alespoň úklid domácnosti.
 • Znečištěné ovzduší
  Nejen, že se znečištěný vzduch ve městech špatně dýchá, ale také ucpává póry. Večer si poctivě čistěte pleť a co nejvíc choďte na procházky do přírody.

U černých teček to začíná, ale červené pupínky umí taky dost potrápit. Přečtěte si, jak se zbavit akné.