Možná to znáte. Máte chuť relaxovat, usadíte se do křesla a najednou vám příjemnou chvíli zkazí podivný smrad. Textil nasává všechny pachy okolí, které se do něj zažírají. Platí to i pro záclony, ať jde o kouř z kamen, cigaret, nebo vaření. Páchnout mohou koberec i rohože, třeba od zvířecích miláčků. Nic z toho ale není důvod, proč tyto věci vyhazovat. Jen stačí znát pár triků, jak odstranit pach z bytového textilu.

Neutralizovat pachy nebo navodit příjemnou voňavou atmosféru můžete u nového i starého nábytku. Je škoda se zbavovat něčeho jen pro zápach, který lze vyřešit.

Triky, jak se zbavit zápachu

  • Čalouněné sedačky a křesla – na tento typ povrchu je možné zakoupit kvalitní tepovací prostředky. Poradí si nejen s pachem, ale pomohou i odstranit nejrůznější skvrny. Sedačky jsou často místem, kde se nám vylije nápoj, znečistí jej děti či zvířecí kamarádi. Dobře ale funguje i domácí ekologický způsob čištění:
    • Nejprve celý prostor zbavte fyzických nečistot – prachu, drobků, vlasů nebo chlupů – a to ideálně vysáním. Pak povrch sedačky rovnoměrně posypte jedlou sodou.
    • Rozprašovačem pak tuto vrstvu pokropte vodou a jemným kartáčkem nebo hadříkem čistěte nebo nechte volně působit.
    • Sodu takto můžete nechat i několik hodin nebo proces opakovat. Nakonec ji po proschnutí jednoduše vysajete. Jedlá soda velmi dobře absorbuje pachy.
  • Kožené sedačky – ty je třeba pravidelně ošetřovat speciálními přípravky na kůži či koženku, které nejen prodlužují životnost, ale i čistí. Obecně platí, že se takový přípravek (nebo i ve vlažné vodě rozpuštěný kousek klasického mýdla) aplikuje na konkrétní místo a jemně vyčistí. Mýdlo nebo čisticí prostředek spolehlivě zničí bakterie, které zápach způsobují.
  • Koberce – jsou místem, které následky jakékoli lidské činnosti trpí nejvíce. Jsou proto také častým zdrojem zápachu. Koberce je třeba pravidelně čistit, i když vzhledově vypadají dobře. I pro ně můžete kromě klasických tepovacích prostředků použít jedlou sodu. Čistí, eliminuje nepříjemné pachy a současně dezinfikuje.
  • Záclony a závěsy – tento bytový textil je hodně náchylný k zachytávání jakékoli změny v domě i bytě. Kouř i výpary z vaření. Záclony, závěsy, ale i různé deky, polštáře nebo ubrousky je třeba pravidelně prát. To je na odstranění pachu nejlepší lék.

TIP: Přečtěte si, jak čistit sedačku z mikroplyše.

Jak odstranit pach z bytového textilu? Vsaďte na prevenci

Kromě uvedených rad rozhodně nezapomínejte na prevenci. Když odstraníte příčinu, nebudete se tolik prát s následkem. Častým důvodem zapáchajícího textilu je i podcenění úklidu. A to v kterékoli fázi. Například obývané pokoje by se měly alespoň jednou za pět let vymalovat.

TIP: Když se pustíte do malování, může se vám hodit článek o tom, jakou barvou vymalovat ložnici.

Jedná se nejen o efektivní estetický, ale i dezinfekční nástroj. Praní by mělo pravidelně zakusit i ložní vybavení, jako jsou peřiny. Byt je třeba zbavovat prachu, vysávat a dezinfikovat. Nebojte se vytírat plochy octovou vodou – neutralizuje zápach a současně přirozeně čistí. Samotné aroma octu navíc vyprchá již za několik minut.

Už jste četli?  Praktická kuchyň: Jak si ji zařídit, aby 100% vyhovovala

Nepřítel číslo dvě: Zatuchlost

Řešíte, jak se zbavit zatuchlosti bytového textilu? Na to platí octová lázeň. Vyperte v octové vodě, co půjde, nebo do pračky přidejte kypřící prášek. Má podobné účinky. Dezinfikovaný textil pak znovu přeperte nebo vytepujte čistidly, která jsou obohacená o vůni. Osvěží se tak nejen staré povrchy, ale i okolní vzduch. Vyrobit si můžete také voňavé pot-pourri.