90. léta byla v Česku notně divokým obdobím právě se rodícího kapitalismu a raketově narůstající kriminality s řadou nechvalně proslulých jmen. Zpět do minulosti se diváci mohli přenést prostřednictvím seriálu Devadesátky.

Seriál se vydává po stopách orlických vrahů

Pod televizním fenoménem je podepsaný tvůrčí tým, který už na kontě má zdařilý seriál Případy 1. oddělení.

Tentokrát se kriminální minisérie vrátila k reálným zásadním kauzám, které hýbaly tehdejší společností v Česku. Devadesátky lemuje jednak neobjasněný případ popravy vymahače dluhů Jiřího Jívy, ale také práce kriminalistů vedoucí k objasnění takzvaných orlických vražd.

Vůdčí osobností gangu byl Karel Kopáč, řečený Karlos, vykonavatelem pak Ludvík Černý. Černému nakonec soud prokázal pět vražd, za které si stále odpykává trest, nicméně se dodnes spekuluje o tom, že jich na svědomí má mnohem více.

Orlického vraha si v seriálu zahrál Matouš Ruml. Ten se na roli podle svých slov intenzivně připravoval. Nejvíce zarážející mu podle jeho vlastních slov na této osobnosti přišlo to, že Černý, který své oběti nemilosrdně popravoval střelbou zezadu, působil na první pohled jako zcela nekonfliktní člověk a vzorný otec od rodiny. 

Devadesátky boří rekordy sledovanosti

Právě snaha o maximální autenticitu je jednou z nejsilnějších stránek Devadesátek. Kromě dotažených exteriérů i interiérů s dobovými kostýmy podtrhuje atmosféru i hudba. A tvůrci se při natáčení nevyhnuli žádným detailům, nechybí proto například ani scéna s lovením sudů z Orlické přehrady, v níž se gang snažil zbavit těl svých obětí.

Vyzvednout si zaslouží i práce maskérů, a především brilantní herecké výkony. Mezi ostřílené herecké hvězdy vynesly Devadesátky Kryštofa Bartoše, dosud neznámého absolventa DAMU, který si zahrál kriminalistu Tomáše Kozáka. Mezi diváky vzbudil ohlasy hlavně známý herec Michal Novotný. Ten se dokonale převtělil do postavy mafiána Ivana Jonáka.

Už jste četli?  Nejlepší animované filmy posledních 5 let

Česká televize s Devadesátkami slaví právem triumf. Seriál se stal s průměrnou sledovaností převyšující dva miliony diváků vůbec nejsledovanějším projektem za uplynulých 18 let.

Přečtěte si: Amputované končetiny nám dorostou