Foukací harmonika se považuje za jeden z nejstarších hudebních nástrojů, jehož vznik se datuje do doby před tisíci lety. Je to jeden z nejlépe cenově přijatelných nástrojů, který by rozhodně neměl být podceňován.

Původ foukací harmoniky

Dodnes se mnozí dohadují, odkud vlastně foukací harmonika pochází. Najdou se tací, kteří zarytě tvrdí, že foukací harmonika pochází z německy mluvících zemí, někdo tvrdí, že má původ ve Francii. Ve skutečnosti ale existuje mnoho příběhů o tom, kdo první „foukačku“ vytvořil. 
Jedním z nejznámějších příběhů je ten o C. F. L. Bischmannovi, který v roce 1821 patentoval svůj hudební nástroj, jenž nese název Aeolina. Aeolina se podobala soustavě jednotónových ladiček a o pár let později založil ve Vídni úplně první dílnu, která se zabývala výrobou foukacích harmonik.
V dalších legendách se objevuje jméno Richter, který má původ v naší zemi nebo Angličan Pat Missing. Dodnes ale zůstává záhadou, proč je Richter spojován s foukací harmonikou.

Jakou foukací harmoniku vybrat?

Pokud byste se rozhodli naučit hrát na foukací harmoniku, je třeba si rozmyslet, jestli chcete hrát jen pro radost nebo se jí věnovat více. Hra na foukací harmoniku tkví v tom, že zvuk vzniká foukáním do harmoniky. To totiž rozezní plíšky, které jsou uvnitř nástroje a ty nás odmění melodií.
Pokud jste úplný začátečník, poradíme vám, jakou foukačku si vybrat.

1. Diatonické harmoniky

Tyto foukací harmoniky definuje to, že obsahují jen některou stupnici. A to buď durovou, nebo molovou. Dále se pak dělí na harmoniky s kompletní stupnicí nebo na harmoniky s Richterovým laděním. Je to právě harmonika s Richter laděním, která nemá kompletní stupnici a hráč tak musí hrát pomocí techniky ohýbání tónů. Tento typ harmoniky je nejvhodnější pro blues, folk nebo bluegrass.

Už jste četli?  Dárky na Vánoce? Nebudou…
foukaci-harmonika-typy

2. Chromatické harmoniky

Pro chromatickou harmoniku je charakteristická její chromatická stupnice. To znamená, že půltóny jdou po sobě. V minulosti byly chromatické foukačky nejvíce užívané. Byly nejvhodnější pro country a jazz. A dodnes je tento typ foukací harmoniky pro tyto dva hudební žánry tou nejlepší možností.

3. Melodiky 

V případě melodiky se jedná o klávesovou foukací harmoniku, která je jakýmsi hybridem foukací harmoniky a tahací harmoniky. Jsou to právě melodiky, které se používají ke cvičení budoucích hráčů na akordeon. Hře na melodiku se věnuje ale jen velmi malá hrstka lidí. A pokud byste ji chtěli přece jen někde zaslechnout, můžete jí slyšet v některých skladbách reggae, ska nebo dubu.

Víte že…?

  • Nejdražší harmonika na světě byla vyrobena pro papeže Pia VI. a je celá pozlacená.
  • Na počátku 20. století se harmonika stala populární v jižní Africe, kde ji tamní obyvatelé nosili na krku.
  • Foukací harmonika byla úplně prvním hudebním nástrojem ve vesmíru.
  • Hra na foukací harmoniku má pozitivní efekt při léčbě onemocnění plic.