Minulý měsíc uvízla loď MV Wakashio na korálovém útesu u pobřeží ostrova Mauricius. Do dnešního dne z ní uniklo více jak 1000 tun paliva. Mauricius se nyní vypořádává s ekologickou krizí.

Provozovatel japonského velkoobjemového dopravce, který je zodpovědný za únik ropy v Indickém oceánu, se v neděli omluvil za ekologickou katastrofu, kterou v oblasti způsobil. „Velmi se omlouváme za velké potíže, které jsme způsobili,“ řekl Akihiko Ono, výkonný viceprezident společnosti Mitsui OSK Lines na konferenci v Tokiu. Odhaduje se, že do vod obklopujících Mauricius z lodi uniklo nejméně 1 000 tun ropy. Z lodi bylo zachráněno asi 500 tun, ale stále zbývá 2 500 tun.

Podle prohlášení japonského ministerstva zahraničních věcí Japonsko vyšle na žádost mauricijské vlády šestičlenný tým pro pomoc při katastrofách, který pomůže s odstraňováním rozlitého oleje, uvádí Reuters. „Doufáme, že tato pomoc přispěje k obnově životního prostředí Mauricia a prevenci znečištění moří,“ řekl v prohlášení. Francie také posílala speciální týmy a vybavení na Mauricius, kdysi francouzskou kolonii, aby pomohla vypořádat se s únikem. Mauricius vyhlásil v pátek po nehodě stav „ekologické nouze“.

Mauricius je známý pro své nádherné pláže a ročně ho navštěvuje velké množství turistů. Jen loni si díky turismu země v přepočtu přišla na téměř 36 miliard korun.

Už jste četli?  Prague pride festival 2020 🏳️‍🌈: Není jen o párty