Den svatého Patrika 2021 – Pokud jste fanoušky seriálu Jak jsem poznal vaši matku, jistě si vybavíte díl Žádný zítřek, ve kterém se Den svatého Patrika slavil. Na základě toho a obecného povědomí se snad každému pod tímto svátkem vybaví bujaré oslavy, spousty piva a všechny odstíny zelené. Málokdo ale ví, proč přesně se tento svátek slaví a jaké tradice k němu patří. V tomto článku se dozvíte, kdo to ten svatý Patrik vlastně byl, proč je jemu a jeho památce speciálně věnovaný jeden den v roce a jaké zajímavosti se k němu pojí.

Kdy se slaví Den svatého Patrika a kdo to byl?

Den svatého Patrika v roce 2021 stejně jako každý rok připadá na 17. března. Tento den je významný úmrtím svatého Patrika, patrona Irska, který žil před více než 1500 lety. Jeho osoba je opředena spoustou mýtů a legend – známý je například tím, že z ostrova vyhnal hady nebo že pomocí takzvaného „shamrocku“ (jetelového trojlístku) vysvětlil koncept Svaté trojice – Boha Otce, Boha Syna a Boha Ducha Svatého.

Proč se slaví Den sv. Patrika

Ačkoliv je pravdivost některých jeho činů sporná, jeho zásluhy týkající se víry mu nikdo odepřít nemůže. Do Irska totiž přinesl křesťanskou víru, kterou mezi obyvatelstvo rozšířil, čímž si vysloužil svůj post patrona Irska. Na jeho počest se tak začal slavit Den sv. Patrika.

Od trojlístku až po zelené pivo

Ke dni svatého Patrika se pojí spousta tradic a zvyků, mezi nimiž je tím nejběžnějším nošení jetelového trojlístku, který je zároveň irským národním symbolem ztělesňujícím hrdost. Co se týče oblečení, netřeba zmiňovat, že jakákoliv kombinace zelené je při oslavách nutnost. Nejlepší způsob, jak své okázalé odění předvést, je bezpochyby účast v průvodech, při kterých hraje irská hudba, která často bývá doprovázená tradičními tanci.

Nedílnou součástí je také pití alkoholu, zejména zeleného piva, které se při příležitosti oslav barví potravinářským barvivem. V některých městech – hlavně v těch amerických – každý rok zezelenají i celé řeky. Co se tvrdšího alkoholu týče, vhodná není žádná jiná než irská whisky Jameson. K příležitosti dne svatého Patrika je navíc navržena speciální limitovaná edice, která je pro tento svátek a jeho oslavu perfektní volbou.

Už jste četli?  Rizikové skóre pro okresy ČR a Semafor pro návrat ze zahraničí
den-svateho-patrika-zajimavosti

Tradiční jídlo

Vedle pití samozřejmě nesmí chybět i tradiční jídlo. Jako první možnost se nabízí takzvané „corned beef“. V tomto pokrmu se navzdory jeho názvu nenachází žádná kukuřice, ale jedná se o silně solené hovězí maso podávané s vařeným zelím. Nutno podotknout, že tento pokrm je spíš výmyslem Američanů a že typičtější irská kuchyň se pyšní například zelnou polévkou nebo pastýřským koláčem z masa. Nejjednodušší alternativou tradičních jídel jsou ta, která jsou zbarvena do zelena, ať už je to zmrzlina, těstoviny nebo zelenina. Pokud tedy i ty dostaneš chuť na jídlo, co se ponese v duchu oslav svatého Patrika, tohle bude skvělá a zábavná volba.

Zajímavosti

Ačkoliv je Den svatého Patrika sám o sobě pozoruhodný, je zde ještě několik dalších zajímavostí:

  • navzdory tomu, že je svatý Patrik irský patron, první oslavy jeho dne se uskutečnily nikoliv v Irsku, ale v Americe
  • svatý Patrik se nenarodil v Irsku, ale v Británii, ze které byl jako mladík unesen piráty právě do Irska
  • barva asociovaná se Dnem svatého Patrika nebyla původně zelená, nýbrž modrá
  • hadi, které měl patron podle legendy vyhnat, na ostrově nikdy nebyli – podle všeho symbolizují pohany, jejichž vyhnání je metaforou pro potlačení pohanské ideologie a nahrazení křesťanskou vírou
  • svatý Patrik nikdy nebyl oficiálně prohlášen za svatého, přesto ale za své zásluhy za svatého považován je
  • jedním z mnoha symbolů Irska je také leprikón, což je malý zelený mužík, jehož podoba a původ byl založen na víře v kouzelné víly

Pokud se rozhodneš Den svatého Patrika v jakékoliv formě oslavit, nahoď zelený klobouk, dej si pivo a možná si i zanotuj nějakou irskou píseň. Nejlépe se tak činí samozřejmě s přáteli, a proto je dobrou zprávou to, že se i v České republice za běžných okolností najdou bary, kde se Den sv. Patrika slaví. Stačí jen najít ten správný, který vám přes okýnko vydá zelené nápoje.