Na Prague Pride Festival se každoročně těší nejen LGBT+ skupina, je to událost navštěvovaná širokou veřejností. Jaký je smysl festivalu a o čem letos je?

O čem je Prague Pride Festival

Prague Pride festival letos začal 3. 8. Ač kvůli koronavirové situaci neproběhne slavný Duhový pochod, který se každý rok objevuje v televizním vysílání, program festivalu je i přesto nabitý.

Festival letos slaví 10. narozeniny, a stejně jej mnoho lidí v republice vidí pouze jako akci pro homosexuály. Ale to není tak úplně pravda. Smyslem festivalu je pomáhat celé LGBT+ komunitě. Co to znamená? LGBT+ označuje lesby, gaye, bisexuály, transgender osoby a plus značí i další identity, které nezapadají do žádné škatulky. Spektrum je tedy opravdu široké.

Prague Pride inspiruje ty, kteří nemají dost odvahy a své pravé já schovávají před svým okolím. Každoročně je součástí našeho programu akce „Coming out nanečisto“, při které si mohou zájemci natrénovat tuto často nepříjemnou životní situaci v bezpečném prostředí,“ uvádí Zuzana Foktová na PraguePride.cz

Program Prague Pride festivalu 2020

Program festivalu je jako každoročně plný zajímavých akcí. Přináší nepřeberné množství přednášek, výstav, worshopů, diskuzí, testování na HIV a samozřejmě nesmí chybět ani párty na závěr. Z programu můžeme vyzvednout třeba diskuzi o nebinární češtině. Co když on nebo ona není ani on, ani ona? Jak mluvit o osobě, která se necítí být ani ženou, ani mužem? Akci pořádá TakyTrans – organizace, která se staví za trans lidi. Zaujala nás i přednáška Queer science, zaměřená na vědecké výzkumy posledních let z oblasti menšinové orientace i genderu. Festival nabízí také on-line streamy, takže přednášek se může účastnit opravdu každý, který se chce o této tematice dozvědět více.  Festival potrvá až do neděle 9. 8. 2020. 

Už jste četli?  Kdo byl Jiří Menzel? Zemřel ve věku 82 let