Ptačí zpěv a cvrlikání je pro mnohé z nás velmi uklidňující a příjemné a dokáže nám zlepšit náladu. Je ale lepší, když si ho užíváme v přírodě a ne u našeho obydlí. Ptáte se proč? Ačkoliv se to tak nemusí zdát, ptáci dokáží být i škůdci.

Mezi nejčastější potíže, co nám ptáci mohou způsobit, patří holubí trus na balkoně či okně, díry na fasádě způsobené datly a nebo naklovaná úroda od kosů. V momentě, kdy si ptactvo zvykne k vám létat, je docela složité se jich zbavit, ale způsoby samozřejmě existují. Nejlepší je ale radši vůbec neotálet a problém řešit hned.

Volba číslo 1 – plašiče

Zvukové odpuzovače jsou na ptactvo ideální. Ptáci mají totiž velmi citlivý sluch a jakýkoliv nepříjemný tón je pro ně odpuzující. Menší ptactvo je možné plašit i zvuky dravých ptáků, ale tuto variantu vám nedoporučujeme zkoušet na balkoně či na zahradě. Je to totiž zvuk, který uslyšíte i vy, potažmo sousedi, a brzy by vám byl velmi otravný.

Existuje ale lepší varianta a tou jsou ultrazvukové plašiče. Jejich princip tkví v tónech, které lidské ucho neslyší, ale ptactvo ano. Z tohoto důvodu jsou vhodné i do bytů či domů. Místu, kde je tento plašič nainstalován se opeřenec raději vyhne a tím pádem nebude páchat žádné škody. Aby si ale na zvuk nezvykl, jsou plašiče uzpůsobeny tak, že v průběhu času mění výšku vysílaného tónu. Plašič ptactva je vhodná koupě i jako prevence, předejít problému ještě dříve, nežli nastane. Jak říká jedno české přísloví: štěstí přeje připraveným.

Pachové odpuzovače

Další volbou mohou být také pachové odpuzovače, které jsou ale o trochu více pracnější, nežli zvukové plašičky. Tento druh plašičů se dá pořídit ve formě gelů nebo sprejů, které se pak aplikují na požadované místo či místa, kam se ptáci uchylují. Problém ale nastává ve chvíli, kdy přijde déšť. Je poté nutné pach znovu obnovit, je totiž velmi pravděpodobné, že se vodou smyje.

Už jste četli?  Vánoční stromek jako symbol nadcházejícího období
holuby jak se jich zbavit

Co dům dal

Další kategorií jsou také mechanické odpuzovače, které se dají vyrobit i doma. Vyrobit se dá strašák na zahradu, závěs z cédéček, který pak hází prasátka a ptáky tak odpudí, dá se použít i skleněná či plastová láhev na tyči, která vydává nepříjemný zvuk. Nutné ale podotknout, že ačkoliv na nějaké ptactvo i tyto plašiče můžou být účinné, budete je vnímat i vy. Stačí tedy silnější vítr v noci a lahev na tyči vám svým klepáním nedá spát, nebo při hezkém letním dnu vám prasátka z cédéček budou házet odlesky do očí a pobyt na sluníčku vám tak mohou pěkně znepříjemnit.

Výběr plašiče je zásadní. Záleží hlavně na vašich preferencích, co pro vás bude nejvíce vhodné. Ani u jedné možnosti nejde zaručit 100% účinnost, ale některé budou asi o trochu více efektivní, nežli jiné. Hlavní je ale s odpuzování ptactva neotálet a řešit problém co nejdříve.