Italské město Florencie patří, hlavně díky své renesanční historii, k jednomu z nejnavštěvovanějších měst Itálie. V uličkách historického města nalezneme spousty uměleckých klenotů, jako je dóm Santa Maria del Fiore, Pallazzo Vecchio, most Ponte Vecchio nebo slavná socha Davida od Michelangela.

Co vidět ve Florencii

Dvěma hlavními dominantami při pohled na město jsou: již v úvodu zmíněné Pallazzo Vecchio a dóm Santa Maria del Fiore. Krásný výhled na tyto dva skvosty a na celou Florencii je z Michelangelova náměstí (Piazza Michelangelo). Na náměstí je rovněž umístěna bronzová kopie sochy Davida. Pokud Florencii navštívíte, rozhodně toto místo nevynechejte. Pokud netrefíte na špatné počasí, tak jej doporučujeme hlavně při západu slunce, který jakoby „zapálí“ řeku Arno s jejími mosty, mezi kterými vyniká Ponte Vecchio.

Umění ve Florencii

Florencie je hlavně městem umění, a tak ji krášlí mnoho soch – několik kopií Davida, Neptunova fontána, jezdecká socha Cosima I. Medici (zvaného Vecchio) a celá plejáda dalších v čele s kopiemi soch umístěnými Loggia dei Lanzi (otevřená hala před Pallazzo Vecchio) a galerií soch uměleckých osobností ve dvoře světoznámé galerie Uffizi. Ta je dalším ze skvostů města a uchovává mnoho uměleckých klenotů. Při její návštěvě však musíte počítat s dlouhou vstupní frontou, nebo si ráno přivstat a přijít ke vchodu již před otevřením galerie.

Samotný, již několikrát zmíněný Pallazzo Vecchio je sice využíván jako radnice, ale přesto je veřejnosti přístupný, a to i kancelář starosty města. Umělecká výzdoba je v tomto paláci opět úchvatná.

Historické město

Pokud jste tedy milovníky umění či historie, Florencii prostě musíte vidět. Již pokud byste nahlédly na Google Earth a zapnuli zobrazování 3D modelů, zjistíte, že je vymodelováno celé historické město s každičkým domem a uličkou. V kostelích (např. San Lorenzo, San Miniato al Monte,Basilica di Santa Croce…) a palácích spatříte nejen unikátní architekturu, ale i výzdobu.

Už jste četli?  Na Moravu do lázní za léčbou, relaxací i poznáním

Filmové umění ve Florencii

A ještě jedna perlička pro milovníky filmů, nezapomeňte navštívit Loggia del Mercato Nuovo (Loggia del Porcellino) – tržnici s kovou sochou divočáka, kterou můžete znát z filmu o doktoru Lecterovi – Hannibal.

Zjistěte, která jsou nejnebezpečnější města Evropy. Prozradíme, že Florencie mezi ně nepatří, ale dvě italská města ano.