Snadný cyklovýlet či trošku delší pěší, bez výrazných převýšení prochází krásným krajem okolo Opočna a Dobrušky. Provede vás i oběma půvabnými městy.

Co vás na výletě čeká?

Ať už se rozhodnete vyrazit pěšky, nebo dáte přednost kolu, výlet je dlouhý 20 km s převýšením do 100 m. Obujte pohodlné boty nebo nasedněte na trekingové kolo a výlet může začít – a to v Opočnu, kde je i jeho konec. Příjemná okružní trasa nabízí hned několik míst, kde se můžete občerstvit:

  • Opočno
  • Broumar
  • Semechnice
  • Chábory
  • Dobruška
  • Pulice

Kudy vede trasa výletu?

Opočno, Broumar, Semechnice, Chlum, Podchlumí, Chábory, Mělčany, Dobruška, Pulice, Puličky, Opočno

Z Kupkova náměstí v Opočně jeďte po červené turistické značce. Provede vás starou a velmi půvabnou částí města. Přes místní část Švamberk se dostanete přímo k rybníku a kempu Broumar ležícímu těsně u Opočna.

Od kempu pokračujte doprava podél břehu rybníka stále po červené do sousední Semechnice. Zde se značka stočí vlevo a pokračuje k lesu zvanému Chlum. Jede se zhruba po vrstevnici, po celkem pohodlné mezní cestě stále podél lesa až do Podchlumí, kde odbočte po červené doleva. Po dalších 500 m odbočuje značka na pěšinu vlevo, vy ale pokračujte po široké cestě, po které jste dosud jeli, a pohodlně tak sjeďte na silnici na okraji Cháborů. Na ní se dejte doleva, projedete téměř celou vesnicí a spatříte doleva vedoucí asfaltovou cestu se žlutou značkou, která vás doprovodí přes Mělčany do Dobrušky.

V Dobrušce vyjedete kousek Od náměstí F. L. Věka, máte jej vpravo. Z náměstí pokračujte Pulickou ulicí a dále neznačenou silnicí směrem na sousední vesnici Pulice. Po 2 km do ní dorazíte a pojedete stále rovně celou vesnicí, pak přes část Puličky a rovně na Opočno.

Tato cesta je značně klidnější alternativou hlavní přímé spojnice Dobrušky a Opočna, kde bývá silnější provoz. Do Opočna přijedete od severozápadu a dostanete se až přímo do centra na Kupkovo náměstí, odkud jste se na cestu vydali.

Už jste četli?  Město Wroclaw má svým návštěvníkům co nabídnout

Dobruška

Malá tržní ves, na jejímž místě současná Dobruška stojí, vznikla kolem roku 1320. Byla zde křižovatka obchodních cest a ves prosperovala.

Od 16. století se Dobruška, mezitím povýšená na město, stala centrem celého východočeského panství rodu Trčků z Lípy. Dobruška společně s Hronovem byla jedním z center národního obrození. V téže době se zde také rozvíjí strojírenství, což přineslo městu další prosperitu.

Ze zdejších památek připomeňme především renesanční kostel Sv. Ducha nad městem či renesanční městskou radnici s malbami Františka Kupky, který v Dobrušce prožil své dětství a mládí. Město je také známo jako rodiště Františka Vladislava Heka, proslaveného spisovatelem Aloisem Jiráskem v románu F. L. Věk. Dosud zde stojí jeho rodný domek přístupný veřejnosti.

V městském muzeu je instalována stálá výstava věnovaná historii místní židovské komunity.

Zámek Opočno

V Opočně můžete navštívit jeden z našich nejvýraznějších renesančních zámků, který zde nechali vybudovat majitelé zdejšího panství Trčkové z Lípy v průběhu druhé poloviny 16. století. Sídlo je stavěno skutečně velkoryse, jen hlavní zámecká budova se pyšní třemi podlažími arkádových lodžií otevřených do obdélného nádvoří. Zámecký komplex se ale skládá ještě z dalších dvou celků a je značně rozsáhlý.

Po třicetileté válce spolu se změnou společenských poměrů v zemi i opočenský zámek změnil majitele, stal se jím rod Colloredo-Mansfeldů. Ti rozhodli o dalších přestavbách. Díky tomu vznikl v údolí pod zámkem rozsáhlý krajinářský park s několika romantickými budovami a rybníky.

Zámek ukrývá také vzácné interiéry a cenné kusy mobiliáře, sbírky obrazů, evropských i asijských zbraní, knih a etnografických artefaktů z Afriky a Ameriky.

Vydejte si i na další výlet, třeba na cyklovýlet okolo Kunětické hory nebo na pěší výlet z Broumova a zpět.