Dlouhý výlet z Litomyšle vás provede zdejším krajem až k Novým Hradům a Vysokému Mýtu. Spatříte tak nejen přírodní scenérie, ale například i nádherný zámek a jedinečné muzeum jízdních kol a cyklistiky v Nových Hradech.

Co vás na výletě čeká?

Pro někoho dlouhá trasa o 52, 5 km s převýšením 310 metrů není však až tak náročná. Hodit se vám pro ni bude trekingové kolo. Jedná se o pěkný okruh začínající a končící v Litomyšli. A když po cestě budete chtít zakousnout něco dobrého nebo si odpočinout u vychlazeného nápoje, k dispozici vám jsou následující místa:

  • Litomyšl
  • Morašice
  • Příluka
  • Nové Hrady,
  • Džbánov
  • Vysoké Mýto
  • Tisová

Kudy vede trasa výletu?

Litomyšl, Višňáry, Morašice, U Tří kocourů, Příluka, Nové Hrady, Podhořany, Pustinky, Javorníček, Hatě, Džbánov, Knířov, Vysoké Mýto, Bžundov, Tisová, Horky, Netřeby, Končiny, Kornice, Lány, Litomyšl

  1. Z centra Litomyšle, od Smetanova náměstí, se dejte vlevo od radnice Ropkovou uličkou. Přes Vodní valy směřujte rovně na můstek přes potok Loučná a pak po dalším můstku přes hlavní silniční tah. Za ním se můžete dát jak vpravo, tak vlevo, shodně vyjedete naproti gymnáziu A. Jiráska již v poklidné čtvrti na ulici T.G. Masaryka, na níž odbočte doprava a pojedete v podstatě až na konec města. Ulice T. G. Masaryka vás provede okolo nádraží, přes trať vlečky a na jejím konci zahněte vlevo na cyklisticky neznačenou silnici č. 358 směrem na Morašice, před nimiž ještě projedete Osadu Višňáry.
  2. Morašicemi se držte stále na hlavní, na konci vesnice vás nasměruje mírně vpravo. Po 2,5 km se pak dostanete na křižovatku a rozcestí U Tří kocourů, kde pokračujte z hlavní doprava a pak hned doleva. Tím se již napojíte na CT 4021, po necelých 3 km na křižovatce u Suché Lhoty vás povede doleva.
  3. Projedete Přílukou a za ní dorazíte do Nových Hradů. Zdejší zámek nepřehlédnete, navíc v jeho areálu můžete navštívit muzeum cyklistiky či se projít krásnými zahradami.
  4. U zámku se napojte na žlutou značku, kterou budete sledovat až do Vysokého Mýta. Ještě několik kilometrů vás povede po silnici a pak přejde na vcelku pohodlné polní nebo lesní cesty.
  5. V Podhořanech vás čeká prudké, ale krátké stoupání, v Pustinkách o kilometr dále zase naopak sjezd. V Javorníčku pojedete po žluté na křižovatce rovně a tím se již dostanete do terénu.
  6. Přes les Hatě a pak již po asfaltu přes Džbánov, Knířov a Litomyšlské předměstí dojedete až do centra Vysokého Mýta.
  7. Z Mýta vás povede CT 4231 vedoucí ulicí Kpt. Popplera. Napojíte se na ni od náměstí Přemysla Otakara II. Vladislavovou ulicí kolem Choceňské věže. Postupně vyjedete z města a směrujte na nedaleký Bžundov, odkud se namísto cyklotrasy dále držte zelené značky odbočující doprava. Nejprve po cestě a pak silnicí pokračujte na Tisovou, před Českými Heřmanicemi zahněte doprava kolem rybníků přes Horky a Netřeby, až asi po 4 km od rybníků vyjedete na silnici v Končinách. Tady zahněte doprava po CT 182, která přes Kornice a Lány vede přímo do centra Litomyšle.
Už jste četli?  Východní Čechy (ne)objevené: lyžování, kulturní zajímavosti i přírodní krásy
vystava-starych-kol

Muzeum cyklistiky

V Nových Hradech První české muzeum cyklistiky sídlí v opraveném barokním špýcharu v zámeckém areálu. Jsou zde vystaveny exponáty od poloviny 19. století až po současnost. Expozice vychází ze soukromé sbírky českého sběratele-velocipedisty, který se tomuto odvětví věnuje již od svých patnácti let.

Přízemí je vyhrazeno velocipedům z doby Rakousko-Uherska včetně unikátních doplňků, jako jsou původní cyklomapy, karbidové a petrolejové lampy, dále můžete vidět ceny z prvních závodů konaných na našem území. V prvním patře jsou nainstalovány dvě panoramatické expozice první z období světových válek, v nichž kola sehrála nezastupitelnou roli, druhá nabízí pohled do historické opravárenské dílny a původního prodejního prostoru z počátku 30. let. Umožňuje návštěvníkům seznámit se s podmínkami, v jakých se tehdy kola opravovala a prodávala. Druhé patro špýcharu je věnováno cyklistickým závodům. Návštěvník může zhlédnout legendární silniční závodní kola od nejlepších Českých sportovců té doby.

Nechybí zde ani výsek závodního oválu pro dráhovou cyklistiku a expozice věnovaná kolové s originálními koly a dresy bratrů Pospíšilových. Současnost je zastoupena „filmovými koly“, neboť sbírka je stále hojně využívána našimi i zahraničními filmaři.

Unikátní podkroví špýcharu vyniká původní barokní vazbou bez jediného opěrného sloupu. I proto zde může být umístěno malé zámecké divadlo a také dětský kolotoč na šlapací pohon. Pro rodiče je připraven trenažér s opravdovým vysokým kolem.

Kontakt:

telefon 469 325 353,

muzeum@muzeum-cyklistiky.cz,

www.muzeumcyklistiky.cz

Mrkněte i na další tipy na výlety, na které můžete nejen po Česku vyrazit. Poradíme také, kam za polární září. Věděli jste, že se dá zahlédnout i v Česku?