Jednou z oblíbených činností pro turisty nacházející se v Krkonoších je výstup na Sněžku. Ať už kvůli poznání naší nejvyšší hory, či za východem slunce, s rodinou nebo s přáteli, v každém případě je výstup zážitek. A jak dlouho trvá výstup na Sněžku, z kterých cest si můžete vybírat a kdy jakou zvolit, to vše se dozvíte v článku.

Kudy na Sněžku

Cest, kterými se můžete na Sněžku vydat, existuje více. Záleží na tom, s kým cestujete a zdali preferujete pohodlí, nebo si dopřejete menší výzvu. Vybírat si můžete z pěších stezek, cest pro běžky či lanovky.

Cestování lanovkou

Výstup na Sněžku s dětmi by mohl být v případě některých pěších stezek příliš náročný. Je tu však možnost svezení se lanovkou, což je samozřejmě i ta nejkratší varianta. Je zároveň nejdražší vzhledem k tomu, že pěšky vás cestování nic nestojí. Tato kabinová lanovka se nachází v Peci pod Sněžkou a poskytuje možnost převozu kočárků, vozíků i psů na vodítku. Převoz kol a koloběžek není možný.

Pokud chcete, můžete zvolit kompromis a vystoupit na mezizastávce na Růžové hoře a dojít zbytek sami. Samozřejmě to lze i opačně, problémem jsou však sezónní měsíce, kdy je pravděpodobnost dostat se do přeplněné lanovky téměř mizivá. Již na začátku její trasy se totiž vytváří dlouhé fronty.

Pěší stezky na Sněžku

Cestování pěšky vám nabídne plno krásných výhledů a poznání různorodých míst. Vybrat si můžete z několika různých cest dle vzdálenosti, od které se následně odvíjí i jejich náročnost.

Výstup z Pomezních Bud

Nejdelším, avšak nejméně náročným výstupem na Sněžku, je výstup z Pomezních bud nacházejících se v Horní Malé Úpě. K počátku lze dojet autem či autobusem a po červené turistické trase dorazíte po 4 kilometrech k chatě Jelenka nabízející občerstvení. Další přibližně 4 kilometry trvá zbytek cesty přes Obří hřeben.

Výstup přes Růžohorky

Další poměrně schůdná varianta je výstup skrze Růžovou horu, kde se nachází restaurace a již zmíněná mezizastávka lanovky. Restaurace se nachází přibližně v půlce cesty při chůzi po zelené turistické stezce. Následně na Sněžku vede žlutě značená trasa a celková délka vychází přibližně na 6 km.

Výstup přes Obří důl

Nejnáročnější trasou disponující nejkrásnějšími výhledy a přírodou je trasa vedoucí z Pece pod Sněžkou po modře značené cestě. Stezka dlouhá asi 7 kilometrů nabízí výhled na celý Obří důl, skrze který cesta vede, na Studniční horu i na Sněžku. Během cesty narazíte na důl Kovárna zpřístupněný v roce 2004 či občerstvení ve Slezském domě.

Zde se cesta dělí na méně náročný výstup stále po modré trase či řetězovou cestu jako pořádnou výzvu pro turisty. V zimě je však celá trasa uzavřená vzhledem k nebezpečí z důvodu lavin.

vystup-na-snezku-z-pece

Výstup ze Špindlerova Mlýna

Dalším způsobem je Stará Bucharova cesta ze Špindlerova Mlýna. Pokračováním se dostanete na Kozí hřbety a Úpské rašeliniště. Cestou je možné využít občerstvení na Luční boudě. I tato cesta se kvůli lavinovým nebezpečím uzavírá na zimu, avšak jinak nabídne opravdu dechberoucí výhledy.

Už jste četli?  Krajem Lázní Bělohrad, Hořic a Miletína na kole

Tyto cesty nejsou jediné, možností je také stezka z polského města Karpacz. Stezku lze projít pěšky nebo opět lanovkou do výšky 1377 m a zbytek po vlastních nohou.

Jak dlouho trvá výstup na Sněžku

Při zdolávání Sněžky je třeba kromě dostatečného vybavení umět si rozplánovat den tak, abyste na vrchol dorazili včas a měli dostatek času dostat se i zpět. Jaká je tedy přibližná časová náročnost těchto tras?

Jak dlouho trvá výstup na Sněžku z Pece

Jak už nyní víte, cesta lanovkou vás vyveze až na vrchol za velmi krátkou dobu. Cesta totiž trvá přibližně 14 minut a vy si tak zbytek dne můžete rozplánovat dle sebe. Lanovka jezdí každý den od 8 do 18 hodin s občasným prodloužením do 19 hodin. Můžete se tak soustředit například na další zajímavé turistické činnosti, jednou z nich je třeba Krkonošská pivní stezka.

Při volbě výstupu přes Obří důl je třeba vyčlenit si minimálně 4 hodiny vzhledem k její náročnosti. Pro zkušené turisty se tato doba může měnit. Pro cestu přes Růžovou horu je dobré vyčlenit si přibližně 3,5 hodiny na výstup.

Časová náročnost dalších tras

Cesta na Sněžku z Horní Malé Úpy vás přijde na přibližně 2 až 3 hodiny stoupání. Nejdelší trasou je pak stezka ze Špindlerova Mlýna. Pro tuto trasu je třeba vyčlenit si kolem 4–5 hodin.

To jsou však časové náročnosti samotného a nepřetržitého stoupání. Je nutné započítat případné zastavení se na občerstvení či zastavení pro obdiv výhledů, které vám Krkonoše nabídnou.

Noční výstup na Sněžku

Dnes již poměrně oblíbeným výletem je výstup za východem slunce na Sněžce. Existují pořádané každoroční výstupy začínající kolem 17–20 hodiny vedoucí z Dolní Kalné skrze Luční boudu na Sněžku.

Můžete však samozřejmě vyrazit sami, jen je potřeba najít si baterku, nejlépe čelovku, a dostatečně teplé oblečení. Ideálně si také do termosky udělat teplý čaj nebo kafe.

Co s sebou na Sněžku a kdy vyrazit

Kdy vyrazit na Sněžku? Pokud plánujete jet lanovkou, nejideálněji vyrazte již po otevření. Později, obzvlášť během sezóny, se začíná poměrně rychle plnit fronta a vy tak můžete čekat klidně 2–3 hodiny.

Při nočním výstupu je dobré již předem znát cesty, či případně mít někoho znalého těchto stezek, abyste včas vstali a měli klidně i menší rezervu.

S sebou je určitě dobré mít dostatečně teplé oblečení a nejlépe funkční termoprádlo, které udrží tělo v teple i při pocení. Na cestách sice narazíte na místa s občerstvením, určitě je ale dobré mít s sebou dostatek vody a svačinu na nabrání energie, obzvlášť při náročných výstupech. Samozřejmostí při cestě za východem slunce je baterka, díky které na noční cestu uvidíte.

Přečtěte si i další tipy na výlet – třeba nenáročnou procházku v Pavlině údolí.