Omán na nás často nepůsobí jako cestovní destinace. Přitom je ideální. Infrastruktura je vynikající, Ománci jsou velmi vstřícní a je to jedna z nejbezpečnějších zemí, kam můžete cestovat sami nebo společně. Vzhledem k velikosti země zde můžete bez problémů strávit dva až tři týdny. My jsme pro vás našli 5 top zážitků.

1. Smaragdová voda ve Wadi Shab

Wadi Shab je to nejlepší, co můžete během své cesty po Ománu zažít. Wadi (soutěska) je krásná poměrně snadná 45minutová procházka spolu s mnoha smaragdově zelenými vodními jezírky. Ideální na ochlazení během vaší túry. Po procházce dojdete do poslední části, kde můžete proplout jeskyní a na jejímž konci uvidíte vodopád.

Wadi Shab se nachází 1,5 hodiny jízdy autem od hlavního města Maskat. Dostanete se k němu snadno, protože leží u dálnice. Na parkovišti se musíte nechat na 2 minuty svézt loďkou, abyste se dostali k výchozímu bodu. Jízda lodí stojí 1 OMR (65 Kč).

Naplánujte si, že ve Wadi Shab strávíte asi 3 až 4 hodiny. Snažte se vyhnout polednímu vedru, nejlepší volbou bude ranní procházka.

2. Wahiba Sands, Ománská poušť

Kempování neboli glamping v poušti (Wahiba Sands) se rychle stalo velmi oblíbenou záležitostí po celém světě, jako například na Sahaře v Maroku. Ománská poušť je obrovská a je součástí oblasti zvané The Empty Quarter (Rub al-Chálí), která je také součástí Spojených arabských emirátů, Jemenu a Saúdské Arábie.

Wahiba jsou jen “špičkou” pouště. Do tábora se dá dojet autem 4×4. Stačí si s sebou vzít dostatek vody a před vjezdem do pouště trochu dofouknout pneumatiky v některém z místních obchodů ve městě.

Po příjezdu do kempu se jděte pokochat nekonečnými výhledy na písečné duny, prozkoumejte oblast v autě a dejte si skvělou večeři připravenou místními kuchaři. A nezapomeňte se podívat na hvězdy!

Už jste četli?  Co navštívit v Polsku: Od kultury po přírodu

Poušť je nejlepší navštívit v jejich zimě mezi říjnem a březnem. V létě mohou teploty vystoupat až k 50 stupňům a bude to pro většinu lidí reálně nesnesitelné.

3. Navštivte mešitu sultána Qaboose

V roce 2001 byla v Maskatu otevřena mešita sultána Qaboose. V současnosti je to nejvýznamnější duchovní místo Ománu. Její krása definovaná architekturou a detaily si získává pozornost z celého světa. I když ve srovnání s jinými duchovními místy po celém světě rozhodně není přeplněná.

Důležité je vědět, že je nutné, aby muži i ženy nosili svršky s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty po kotníky. Ženy si s sebou musí také vzít šátek na zakrytí vlasů. Vstup do mešity je zdarma a pro nemuslimy je otevřena každý den kromě pátku od 8 do 11 hodin.

4. Ohromující pevnost Nizwa

Pevnost Nizwa je jedním z nejstarších a nejkrásnějších hradů v Ománu. Je to skvělé místo, kde se můžete hodinu nebo dvě toulat. Spousta cedulí vypráví zajímavé příběhy o pevnosti jejím účelu a obranném systému. Vystoupejte na velkou hlavní kruhovou pevnost a pokochejte se výhledem na zelenou palmovou oázu. Vstupné do pevnosti je 5 OMR (330 Kč).

Uvnitř pevnosti najdete několik stinných míst, kde si můžete odpočinout nebo vypít čerstvou ovocnou šťávu v kavárně uvnitř pevnosti.

5. Prozkoumejte pohoří Džabel Achdar

Očekávejte nádherné výhledy na hory a velmi málo turistů. Jízda v odlehlé horské oblasti Džabel Achdar je dechberoucí. Ujistěte se, že máte k dispozici vůz 4×4, abyste mohli vyjet nahoru. Silnice jsou dobře značené jako všude v Ománu, ale svahy jsou poměrně strmé a je dobré mít trochu zkušeností s řízením.

Naplánujte si velkolepou túru nebo lezení po skalách. Než se vydáte na cestu, ověřte si povětrnostní podmínky. V létě je tu dobrých 25 stupňů, ale v zimě může být i pod nulou.