LED žárovky a svítidla tu s námi už nějakou dobu jsou, ale vývoj této technologie se rozhodně nezastavil, a díky tomu vidíme její použití ve stále větším množství osvětlení. Využití najdou jak v našich domácnostech, tak v restauracích, kancelářích, výrobních halách, ale třeba i jako skvělé osvětlení tenisového kurtu nebo kulečníku. Jaké jsou jeho výhody?

Výhody LED světel

  • Velkou výhodou osvětlení LED je především dlouhá životnost, která může dosáhnout i více jak 30 tisíc hodin provozu, což může představovat i 15 let svícení.
  • Svítidla a zdroje s LED technologií oproti běžným žárovkám mají nižší náklady na provoz, spotřebovávají méně elektrické energie
  • Technologie LED šetří životní prostředí, neobsahuje rtuť a další nebezpečné látky
  • LED světla odolají chladnému počasí i otřesům

Kde všude se LED technologie používá

LED technologie je použitelná v opravdu široké škále svítidel od průmyslového osvětlení, reflektorů, veřejného osvětlení, lineárního osvětlení přes LED panely až po zápustná svítidla nebo stropní či lištová svítidla, která jsou vhodná nejen do kanceláří a domácností.

LED-osvetleni

LED světla a jejich barevné spektrum

Při výběru LED světla můžete sáhnout od teplé bílé přes neutrální bílou až po studenou bílou. Studenější odstíny jsou vhodné především do průmyslových podniků či nemocnic. V domácnosti bude vhodná neutrální denní bílá a pro chvíle odpočinku a večery s knížkou zase teplá bílá, která navíc interiéru dodá příjemnou útulnost.

Stává se však, že při výběru LED žárovek narazíte v e-shopech nebo kamenných prodejnách na pojmy jako denní bílá, čistá bílá, přirozená bílá nebo studená bílá. To může být matoucí či zavádějící. Proto se vždy dívejte na barevnou teplotu v kelvinech – tak máte jistotu, že např. studená bílá je stejná barva u dvou různých výrobců.

  • studená bílá (5000 – 6500 K)
  • denní bílá (4000 – 5000 K)
  • teplá bílá (okolo 3000 K)

Inteligentní LED osvětlení

Veškerou práci s osvětlením vám můžete také usnadnit řízení LED osvětlení. Svítidla lze ovládat i bez potřeby drátového připojení. To lze využít nejen v domácnosti, ale i v prodejnách, kancelářích nebo velkých výrobních halách. V některých místnostech se pak jako velmi praktické řešení bude jevit používání senzorů.

Už jste četli?  Jak vyčistit kuchyňskou desku?

LED světlo ocení i (hobby) pěstitelé

LED osvětlení je vhodné i na podporu růstu rostlin, jejich množení či zvyšování objemu plodů. Hodí se jak do skleníků, tak pro pěstování v podmínkách interiéru. Ideálním typem osvětlení pro tyto účely jsou lištová a závěsná LED svítidla, ale své místo tu najdou i LED panely.

Často kladené dotazy ohledně LED osvětlení

Jak silnou LED žárovku?

Do malých lampiček bude stačit 200 lumen, do menšího pokoje můžeme umístit 400-800 lumen a do hlavního světla v obývacím pokoji můžeme dát až 900-1500 lumen. Existuje zjednodušené pravidlo deseti: potřebujeme-li 40W žárovku, vynásobíme deseti a dostaneme přibližný světelný tok žárovky, kterou hledáme.

Jak dlouho vydrží LED osvětlení?

Běžné LED svítidlo zvládne 10–15 let bezporuchového svícení. U LED žárovek je životnost také výrazně delší než u běžné žárovky. Běžné LED žárovky vydrží svítit až 50 000 hodin, klasické (wolframové žárovky) měly udávanou životnost pouze 1 000 hodin.

Jak správně vybrat LED žárovku?

Nejdůležitější při výběru LED žárovky je údaj o světelném toku – počtu lumenů. Čím více lumenů, tím více světla LED žárovka dává. Tento údaj je velmi důležitý a proto je dobré si ho zkontrolovat právě přes jednotku světelného toku Lumen (lm).

Jak poznat kvalitní LED žárovky?

LED žárovky jsou sice silně mrazuodolné, ale podléhají vysoký teplotám, při kterých se ničí LED čip, který poté ztrácí na životnosti a svítivosti. Pro ideální chlazení žárovky by mělo být tělo vyrobeno z hliníku. U levnějších, a méně kvalitních variant najdeme těla keramická a plastová.

Jsou LED škodlivé pro životní prostředí?

LED světla neobsahují žádné nebezpečné materiály jako tradiční osvětlení. Kromě toho nevyzařují UV ani IR paprsky zodpovědné za globální oteplování. LED diody tedy nejsou škodlivé pro životní prostředí.