Nejspíš už jste se také setkali s pojmem 3D tisk, ale ani netušíte, jak moc jsme výrobky z 3D tiskáren obklopeni. Pomocí této moderní technologie vznikají nejrozličnější produkty, a to od hraček přes součástky do aut až po medicínské protézy. Pojďme se na tento trend podívat zblízka. 

3D tisk na zakázku

Dnes už výhody technologicky vyspělých tiskáren může využít opravdu každý. Stačí si vybrat kvalitní firmu, která 3D tisk na zakázku poskytuje. Proces je jednoduchý –⁠ poskytnete 3D model, který chcete vytisknout, nebo se s firmou domluvíte, jak by měl produkt vypadat. Zvolíte si materiál a během několika okamžiků, v závislosti na použitém materiálu či velikosti, máte výsledný produkt hotový. Takto snadné to je. A kde všude se dá 3D tisk na zakázku využít?

3D produkty ve výrobě

Máte-li firmu, která pracuje s plastovými částmi a doposud jste používali k výrobě plastů vstřikolisy a obrábění, můžete se poohlédnout po moderním řešení, kterým jsou právě průmyslové 3D tiskárny. Ty jsou trendem v zavádění digitalizace do firem v rámci informačních, řídicích a výrobních procesů. 

Zdravotnictví nezůstává pozadu

Ano, opravdu 3D tisk je vyspělá technologie, která dobře slouží i v oblasti zdravotnictví. A to nejde pouze o edukační a zdravotní pomůcky. Kromě tisku lidských tkání, který je zatím spíše v experimentální rovině, se využívá pro kyčelní, lebeční nebo zubní implantáty, kraniální ortézy, vložky do bot, ochranné obličejové masky nebo stylové kryty protéz. Materiály na tisk zdravotních pomůcek splňují základní požadavky na jejich výrobu, jsou z houževnatých materiálů, a tak si každý může být jistý jejich kvalitou a přesností. 

Už jste četli?  Rodiče, jste připraveni na nový školní rok?
3D-tisk-zdravotnictvi

Nový dům za den

3D tisk se hojně zkoumá a zkouší i na poli stavebnictví. Zájem výzkumu o využití 3D tisku v této oblasti v posledních několika letech exponenciálně vzrostl. Možná už jste viděli videa kolující na internetu, jak velká ocelová paže tiskne betonový dům. Hotový byl za den. Asi chápete, jak velký posun ve stavebnictví to znamená. Tento automatizovaný výrobní proces je dnes již aplikován v mnoha různých stavebních postupech díky významným výhodám vytváření funkčních prototypů v rozumné době s menším zásahem člověka a minimálním plýtváním materiálem. Zdá se, že aplikace této technologie zlepšuje naše tradiční stavební strategie a zároveň snižuje potřebu lidských zdrojů a vysokých kapitálových investic.

Ani další odvětví nezůstávají pozadu

Aditivní výroba, jak se také 3D tisk nazývá, se stále více využívá i ve vesmíru, třeba pro družice. V současné době existují projekty od řady společností včetně Boeingu a Airbusu, které využívají aditivní výrobu k vytváření stále složitějších a lehčích dílů pro své satelity. 

Většina studentů se učí lépe, když jsou hodiny zábavné a poutavé. 3D tisk umožňuje pedagogům ve školách navrhovat výukové pomůcky z teoretických konstrukcí do reálných objektů, což přenáší učení z počítačových obrazovek a učebnic do rukou studentů. 

Aditivní technologie mají opravdu rozličné využití, na závěr tak můžeme ještě uvést oblast slévárenství. Tam se využívají pískové formy, které se nově mohou tisknout právě na 3D tiskárnách. Technologie jim tak umožní vyrábět prototypy, díky kterým svým zákazníkům mohou nabídnout rychleji vzorky odlitků, a také případně vychytat jejich nedostatky ještě předtím, než se pustí do sériové výroby.