Konec roku přináší také bilancování. A to nejen v soukromí, ale i v profesním životě. Jak ocenit ty, s nimiž jste v uplynulém roce úspěšně spolupracovali? Čím potěšit zaměstnance? Vánoce rozhodné nejsou jen časem, kdy obdarováváme své blízké. V následujícím textu vám představíme užitečné tipy na vánoční dárky pro zaměstnance.

Které dary jsou daňově uznatelné a proč

Za daňově uznatelný náklad lze považovat reklamní předměty. To jsou obecně takové předměty, které jsou označeny obchodní firmou nebo názvem propagovaného zboží nebo služby a jejich hodnota nepřevyšuje částku 500 Kč. U plátců DPH se musí jednat o částku bez DPH. Pozor, do částky se zahrnují i náklady na potisk nebo případnou přepravu.

Za reklamní předmět se považuje to zboží, které není předmětem spotřební daně. Reklamním předmětem se však může stát za určitých podmínek i alkohol, konkrétně tzv. tiché víno. Jedná se o jakékoli víno, které není šumivé a na etiketě nese potisk vaší společnosti v podobě například firemního loga. Zjednodušeně řečeno tedy do této kategorie můžeme zahrnout jakékoli víno mimo sekt či šampaňské.

Dárky pro zaměstnance: účtování

Dárky pro zaměstnance, které jsou daňově uznatelné, se budou účtovat na účet 501 neboli Spotřeba materiálu. Bude-li výše uvedená částka překročena, náklady nejsou daňově účinné a považují se za náklady na reprezentaci. Účtují se proto na stejnojmenný účet (513).

Tipy na vánoční dárky pro zaměstnance

Nemůžete si momentálně dovolit obdařit své zaměstnance dary nehmotného charakteru, jako je například den mimořádného volna? Potěší je bezesporu i hmotné ocenění celoroční usilovné práce.

Mějte na paměti, že není vhodné to s opulentností darů příliš přehánět. Zmiňovaný limit 500 Kč má praktický význam nejen z hlediska daní. Dary pro zaměstnance nemusejí být extrémně nákladné, vyvolává to v nich pocit nadměrného hýření a přesvědčení, že firma raději měla investovat do zvýšení mezd.

vanocni-darky-pro-zamestnance-danove-uznatelne

Dobré víno

Kvalitní alkohol patří k univerzálním darům, který potěší muže i ženy. V tomto případě je, jak už vyplynulo z předešlých odstavců, na místě pojmout víno jako reklamní předmět a lahev opatřit speciální etiketou. Zážitek z lahodného vína si tak vaši zaměstnanci vždy znovu spojí s celou značkou.

Už jste četli?  Veterán vyhrál 4 miliony dolarů díky číslům z koláčku štěstí

Originální způsob, jak „obyčejnou“ lahev personalizovat, představuje gravírování. S pomocí této technologie je možné snadno na lahev vygravírovat například firemní logo, ale i osobní vzkaz.

Kvalitní čokoláda

Dobrá čokoláda je opět poměrně „vděčný“ předmět, u něhož příliš nezáleží na složení firemního kolektivu. Potěšíte s ní zaměstnance napříč oborovým spektrem, ať jste účetní firmou, nebo marketingovou agenturou. Čokoládu navíc obvykle mají rádi i lidé různého věku. Když pak vyberete čokoládovou sadu podle zájmu zaměstnanců, radost bude dvojnásobná.

Konec roku můžete využít i k tomu, abyste místo bonboniér či jiných cukrovinek svým zaměstnancům darovali sezónní sladkosti jako vánoční kolekce nebo adventní kalendáře. Zkušení marketéři se shodují, že osvědčené řešení stále u lidí „funguje“ a lidé vnímají sladké překvapení pozitivně.

Kosmetika

Kosmetika v podobě jednotlivých produktů, ale nejlépe různých kosmetických balíčků, dojde ocenění primárně v těch firmách, kde převažuje dámské osazenstvo.

Zaměstnanci si cení především praktických dárků. Že je na nich firemní logo jim obvykle nikterak nepřekáží, dá-li se předmět skutečně dobře používat původnímu vymezenému účelu. To můžete využít. Luxusní šampon za sebou nechá jedinečný dojem, zatímco přírodní tělové mléko může současně dát najevo, že se firma hlásí k udržitelné filosofii a dbá na péči o životní prostředí.

vanocni-darky-pro-zamestnance

Diáře a psací potřeby

Kancelářské potřeby patří ve světe reklamních dárků ke stálicím. V čase na aktuálnosti nijak neztratily, vaši zaměstnanci je ocení i dnes. U diářů i psacích potřeb je potřeba mít na paměti především to, že lidé je skutečně budou používat, a to každý den.

Diář s rozpadající se vazbou nebo propisovací tužka rozpraskaná už po týdnu používání neudělá ani radost ani dobrý dojem. Zvolte elegantní značkový diář a místo běžné propisky například luxusně vyhlížející kuličkové pero.

Powerbanky a flashdisky

Zejména v technologicky orientovaných firmách je vhodné ukázat, že i v oblasti vánočních dárků kráčíte s dobou.

Současně se nemusíte obávat, že z powerbanky nebo flashdisku by se stal po čase jen neužitečný lapač prachu. S rozmachem technologií se tyto předměty staly samozřejmou součástí našich životů. Lze na ně opět požadovaný motiv gravírovat, případně je potisknout.

Chcete ještě více inspirace? Podívejte se i na další tipy na dárky.