Technologický svět si rozdělilo z pohledu softwaru jen několik málo firem. Na poli počítačů se hlavní boj odehrává mezi společnostmi Apple a Microsoft. Jaký je mezi jejich platformami rozdíl?

Apple: Kompletní spektrum zařízení od jedné firmy

Pokud se o technologie jen trochu zajímáte, pravděpodobně máte povědomí o tom, že společnost Apple vyrábí prakticky kompletní spektrum zařízení. Můžete si u ní koupit stolní počítač iMac, notebook MacBook, tablet iPad, telefon iPhone a hodinky Watch. K tomu všemu ještě můžete koupit spoustu příslušenství – sluchátka, klávesnice, obaly apod.

Apple si navrhuje hardware a vyvíjí software

Stále více „vnitřností“ těchto zařízení přitom Apple sám navrhuje. A kromě designu dnes navrhuje i vlastní čipy a další součástky. Nejde ale jen o hardware. Společnost Apple si sama vyvíjí také operační systém.

A právě v tom spočítá celé kouzlo „jablečného“ světa. Všechna zařízení jsou dokonale propojena, umí spolu komunikovat. Uživatel nemusí řešit žádná složitá nastavení. Zkrátka jen vybalíte zařízení z obalu, přihlásíte se svým účtem a většinu ostatních věcí už v podstatě Apple vyřeší za vás.

Zařízení budou přibývat – a připlatíte si

Nástraha ale spočítá v tom, že lidé mají tendenci si na tento komfort zvyknout. A pokud jednou kouzlu jablečného světa podlehnete, jen těžko vám bude opouštět.

A právě toho „jablečná“ firma může trochu zneužívat. Díky své unikátnosti v mnoha ohledech prakticky nemá srovnatelnou konkurenci. Díky tomu si může dovolit mít na svých produktech vyšší marži. A to znamená vyšší konečné ceny. Pokud si ke svému počítači dokoupíte také iPhone a následně hodinky, najednou zjistíte, že účty dosahují vyšších desítek tisíc korun.

Už jste četli?  Nové MacBooky s čipem M2 — ani teď Macy neuspějí

Microsoft vám dává možnost výběru

Ano, také u Applu dnes můžete vybírat možná ze stovek různých konfigurací. Jenže ve světě počítačů s operačním systémem Windows mluvíme minimálně o tisících různých zařízení. Po celém světě totiž existují desítky různých výrobců, kteří stavějí z různorodého hardwaru počítače poháněné tímto operačním systémem od společnosti Microsoft.

Kromě toho stále máte možnost sestavit si zcela vlastní unikátní stroj. To je věc, kterou u Applu rozhodně nemůžete očekávat.

Stejně tak nenároční uživatelé, kteří potřebují jen číst zprávy na internetu a používat e-mail, nemusí platit vysoké částky za zařízení s jablkem ve znaku. Skvěle fungující stroj s Windows pro základní účely seženete za částku kolem 10 000 Kč. Nový notebook s podobnou cenovkou se u Applu ani nesnažte hledat.

Microsoft na druhou stranu vyklidil pole na mobilním trhu, a tak si telefon budete muset koupit buď právě od Applu, nebo se systémem Android od společnosti Google. Ačkoli nějaká snaha o propojení Windows a Androidu existuje, úrovně propojení zařízení od Applu zatím nedosahuje.