Rýmovník je rostlina, které se dostává v posledních letech stále více pozornosti. Tato nenáročná rostlinka je účinnou zbraní proti rýmě a má mnoho jiných účinků. Přinášíme vám rady, jak rýmovník pěstovat a tipy na jeho zpracování.

Když se o slovo hlásí rýma a nachlazení, většina z nás zavítá do lékárny. Co takhle vyzkoušet pomoc z přírody, kterou navíc můžete mít neustále po ruce? Řeč je o účinné bylince, která vám pomůže nejen s rýmou.

Jak rýmovník pěstovat

Rostlina pochází z Austrálie a ve své domovině roste jako keř. V našich podmínkách ji pěstujeme jako nenáročnou pokojovku. Koupit ji můžete v zahrádkářských obchodech, většinou jako sazeničku, nebo se poptejte po svých známých.

I když je to vděčná a nenáročná rostlinka, je dobré dodržovat několik pravidel. Má ráda slunná místa, ale pozor na úpal, ideální je východní či západní okno. Dobře snáší suchý vzduch v bytech, není třeba rosit. Zaléváme s mírou, neměl by být přemokřený substrát. Pozor na mrazivý vzduch a průvan při větrání. Na jaře je dobré rostlinku přesadit a občas přihnojit. Rýmovník má rád letnění, jen ho nedávejte na přímé slunce.

Jak rýmovník tvarovat?

Jelikož vytváří až metr dlouhé převisy, je vhodné je vyvazovat ke svislé opoře nebo různě tvarovat. Také můžete udržovat pěkný tvar pravidelným zaštipováním dlouhých výhonů. Odstřižené části se dají využít k množení. Dobře koření ve sklenici s vodou, následně je zasadíme do substrátu.

Jaké obsahuje látky?

Rýmovník, kromě toho, že je bohatý na minerální látky, obsahuje velké množství vitamínu A, karotenoidů a vitamínu C. Nezanedbatelné je i významné množství omega-6 mastných kyselin. Z účinných látek jsou to především vonné silice.

Už jste četli?  Jak zařídit koupelnu bezpečně a vkusně? Na tohle si dejte pozor

Na co se používá?

  • Prevence a léčba rýmy. Stačí promnout list mezi prsty a jen k němu čichat nebo si uvařit čaj.
  • Zklidňuje pokožku, například štípnutí hmyzem, psoriázu nebo ekzémy.  Má protizánětlivé účinky.
  • Zmírnění artritických bolestí.
  • Tlumí bolesti hlavy, napomáhá trávení.
  • Zklidňuje organismus.
  • Má močopudné účinky.
recept-na-rymovnikovy-sirup

Rýmovníkový sirup

Díky přípravě bez vaření si zachová více účinných látek.

Budeme potřebovat 50 větších lístků rýmovníku, citron a limetku, 1 kg cukr krupice, uzavíratelnou skleněnou nádobu a citronovou šťávu.

Lístky překrojíme napůl a lehce opláchneme. Citrusy nakrájíme na kolečka. Připravíme si vymytou nádobu a vrstvíme střídavě lístky, cukr, citrusy a citronovou šťávu, až je sklenice plná. Končíme vrstvou cukru.

Sklenici uzavřeme a necháme za oknem minimálně 2-3 týdny. Obsah se postupně stane tekutým. Nakonec přecedíme přes plátno a směs vymačkáme. Uchováváme v chladu a temnu.

Tinktura z rýmovníku

Asi dvacet větších mírně přeschlých listů bylinky, 500 ml 60 % alkoholu.

Listy nasekáme a dáme do nádoby. Zalijeme alkoholem a ponecháme asi měsíc za pravidelného protřepání louhovat v tmavé místnosti. Pokud by listy začaly hnědnout, ihned je vyndejte.

Stejně jako téměř každou pokojovou rostlinu, tak rýmovník, mohou pěkně potrápit škůdci. Víte, jak na mušky v květináči?