Nutraceutika. Už jste tenhle název někdy slyšeli? Pokud ne, je nejvyšší čas se s nimi seznámit. Co se pod tímto cizím slovem skrývá? Jde o potravinové doplňky, které obsahují vitamíny, minerály, antioxidanty, zkrátka komplex látek, jež působí na metabolismus, nervový systém, hormonální poruchy, kardiovaskulární systém, imunitu. Jejich nabídka je pestrá, některá cílí na jednu chorobu, jiné na celé spektrum. Neléčí, ale jsou prevencí.

Přísně prověřené látky

Termín nutraceutical poprvé použil S.L. DeFelice roku 1989 a charakterizoval tak látky, které mají jednoznačně pozitivní účinek na lidské zdraví. Chemické složení nutraceutik se blíží lékům, působí na orgány a buňky lidského těla. Mají za úkol cíleně zlepšovat zdravotní stav, ale nejsou lékem. Pomáhají prevenci chorob, zároveň doplňují látky, kterých se organismu v běžném stravě nedostává. Do kategorie nutraceutik se zahrnují i funkční potraviny, do nichž se přidávají látky s pozitivním vlivem na zdraví jako třeba stopové prvky, minerály, aminokyseliny, probiotika. Podstatný je přitom účinek nutraceutik, který je náležitě prověřován Evropským úřadem pro bezpečnost potravin EFSA. Ten na základě ověřených účinků stanovuje zdravotní tvrzení, jež je možné používat.

Ukážeme si pár z neznámějších nutraceutik a ty, kterým byste rozhodně měli věnovat pozornost.

Maca peruánská povzbudí váš mozek

Na centrální nervový systém působí Maca peruánská. Posiluje psychickou odolnost, snižuje úzkost, působí proti stresu, duševní vyčerpanosti, ale i u neuróz a schizofrenie. Povzbuzuje myšlení, koncentraci, paměť, zlepšuje stav při chronickém únavovém syndromu. Kromě toho účinkuje i na erekci, stimuluje chuť na sex, bojuje proti frigiditě. Podporuje růst, udržení a regeneraci svalové hmoty. Působí proti předčasnému stárnutí, zmírňuje příznaky přirozeného stárnutí.

Už jste četli?  Několik tipů, kdy a jak užívat výživové doplňky
maca-peruanska-ucinky

Ašvaganda podpoří metabolismus

Na podporu metabolismu, ale i centrální nervové soustavy je obzvláště vhodným nutraceutikem ašvaganda nebo-li vitánie snodárná. Výborné pomáhá udržovat rovnováhu v lidském těle a procesech, které se v něm odehrávají. Zároveň se jí přezdívá indický ženšen a využívá se jako afrodiziakum a pro zkvalitnění erekce. Podporuje usínání, mentální činnost a koncentraci. Zklidňuje, pomáhá odbourat stres. Dá se řídi, že její působení je velice širokospektrální. 

Kurkumin pozitivně působí na trávení i nervovou soustavu

Látkou schopnou preventivně pomáhat spoustě příznaků nemoci je také kurkumin. Toto žluté barvivo obsažené v kurkumě působí protizánětlivě, antiviroticky, antibakteriálně. Dokáže se účinně postavit alergiím, cukrovce, nádorovému bujení. Napomáhá trávení v tlustém střevě. Je velkým pomocníkem v oblasti metabolických pochodů. Prokazuje se u něj pozitivní působení i na nervovou soustavu, snižuje úzkosti, tlumí deprese, zabraňuje zánětu nervů, který se vyskytuje u Alzheimerovy choroby.

Tipy na další účinná nutraceutika 

Z nutraceutik nezbytných pro výživu jmenujme například omega 3 mastné kyseliny tedy čistý přírodní rybí tuk, zázvorskořici nebo gurmar. Účinná přírodní probiotika tvoří alkalické kefíry z velbloudího nebo kobylího mléka. Na imunitu jsou jako nejúčinnější nutraceutika označena koenzym Q10zinekvitamíny A, E a D. Centrální nervový systém podporuje kotvičník zemníženšen pravý nebo guarana. Proti stárnutí působí třeba borůvky nebo chia semínka či quinoa. Podporu metabolismu zajišťují nutraceutika jako eukalyptus nebo skořice.