Rýmovník je aromatická bylinka, která se dá velmi dobře pěstovat v domácích podmínkách a využívá se hlavně k léčení rýmy, třeba jako čaj nebo sirup. Roste rychle, takže můžete nepřetržitě sklízet listy.

Rýmovník je původem australská rostlina, kde roste jako keř. Botanický název je Plectranthus argentatus a patří do čeledi hluchavkovitých. V současné době zdomácněl na všech kontinentech a nejčastěji se u nás pěstuje jako pokojová rostlina. Přes léto jej můžete pěstovat i venku, ale není mrazuvzdorný. Pěstování rýmovníku je snadné. Stačí pravidelná zálivka a množit se dá řízkováním.

Použití rýmovníku

Z rýmovníku se používají zejména listy, které obsahují účinné látky. Zejména jde o vonné silice jako třeba u eukalyptu, omega-6 mastné kyseliny a vitamíny A a C.

Díky vonným silicím je rýmovník nejčastěji používán jako lék proti rýmě, kašli, bolestech v krku a nachlazení. Používat se dá vnitřně jako čaj, žvýkáním listů a účinnou inhalací, kdy stačí rozlomit list a čichat. Pomáhá dokonce i astmatikům.

Rýmovník pomáhá při snižování horečky, ekzémech kůže i bodnutí hmyzem. Má i výrazné antioxidační a detoxikační účinky, působí proti stresu a při psychických potížích. Je to výborná bylinka k masu a celá rostlina odpuzuje hmyz.

Vyrobte si čaj i sirup z rýmovníku

Čerstvé listy rýmovníku omyjte, zalijte vroucí vodou, nechte odstát a čaj můžete osladit medem či stévií. Na sirup použijte 20 až 30 listů rýmovníku, citron nebo limetku, vodu a 1 kg cukru. Listy rýmovníku a plátky citronu či limetky zalijte horkou vodou tak, aby byly ponořené, přiklopte a nechte stát do druhého dne.

Druhý den přeceďte, přiveďte k varu, přidejte cukr a vařte, dokud sirup nezačne houstnout. Pak ho dejte do čistých sklenic, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru na 5 minut, otočte zpět a nechte vychladnout. Skladujte v chladu a temnu, nejlépe v lednici.

Už jste četli?  Objevte výhody moderních betonových plotů

Jak pěstovat rýmovník a další rostliny se dočtete na webu Super-bydleni.cz.