Kaktusy jsou krásné exotické rostliny, které na první pohled poznáte podle trnů. V kaktusové říši najdete skutečně pestré množství barev a typů těchto rostlin. Při správné péči vás dokážou odměnit bohatým kvetením v pestrých barvách. A jaké tři základní zásady dodržet pro úspěšné pěstování kaktusů?

Nezapomínejte na zálivku, ale opatrně

Říká se, že kaktus je skvělou rostlinou pro ty, kteří zapomínají na zalévání rostlin. Z části je na tom něco pravdy, ale i takový kaktus potřebuje závlahu, aby správně rostl a prospíval. Běžně se doporučuje zalévat zhruba jednou za 14 dní během vegetační sezóny od dubna do října. Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak zalévat kaktusy, přečtěte si raději samostatný článek věnovaný této problematice.

Dodržujte zimní klid

Kaktusy mají v zimě vegetační klid. Je to hlavně z toho důvodu, že je nedostatek světla a sluníčka. V období od druhé poloviny října do poloviny března tak citelně omezte zálivku. Pokud připravujete kaktusům zimování například na tmavém a chladnějším místě ve sklepě, musíte je tam ukládat již s perfektně suchým substrátem, jinak hrozí rozvoj hniloby. Během zimy také pravidelně provádějte kontrolu, zda se neobjevili paraziti, kteří dokážou rostlinu velmi potrápit. 

kaktusy-jak-pestovat

Vyberte si snadno pěstovatelné druhy

Když nemáte k dispozici skleník a chcete kaktusy pěstovat převážně na okně, musíte tomu podřídit výběr druhů. Na okně dobře porostu a hlavně i pravidelně pokvetou kaktusy rodu Mammillaria, Mediolobivia, Melocactus či Astrophytum. Základem je výběr vhodného stanoviště, kdy nejlepší podmínky nabízí jižní okno. Pro více informací si přečtěte také článek 10 pravidel pěstování kaktusů, kde se dozvíte další odpovědi na důležité otázky ohledně správné péče o tyto otrněné krasavce. 

Už jste četli?  Rýmovník – vše o zázračné rostlině