Školáci usedli do lavic, a to znamená jediné. Většina rodin s dětmi už má po dovolené a cesty k moři už nebudou tak zaplněné, jako během letních měsíců. Přesto je září nejlepší měsíc, kdy se vydat k moři. Sluníčko pořád hřeje, voda má příjemnou teplotu a pláže jsou poloprázdné. Tak nastartujte auto a vydejte se na Jadran. Tady jsou nejlepší trasy autem do Chorvatska.

Jak dlouho trvá cesta do Chorvatska autem

Při plánování trasy počítejte s tím, že cesta od bran domu až do cílové destinace vám zabere 8–12 hodin. Takových 8 hodin zabere například cesta z Prahy do Rijeky, většina dovolenkářů ale nekempuje v Rijece, nicméně jede ještě dál. Rychleji se pak k moři dostanou přirozeně třeba Brňáci. Ti mají také výhodu v tom, že mají na výběr více tras.

Nejlepší trasy autem do Chorvatska

Z Česka máme hned několik cest, které můžeme při cestě využít. Univerzálně, nic jako nejlepší cesta do Chorvatska nejspíš neexistuje. Vždycky záleží na tom, odkud vyjíždíte, jaká je cílová destinace, jak moc chcete využívat dálnice, jestli chcete po cestě zastavit a něco zajímavého vidět a mnoho dalšího.

  • Asi nejznámější trasou je cesta do Chorvatska přes Slovinsko. Pro většinu cestovatelů z Čech, Moravy i Slezska patří k těm rychlejším a v celku i příjemným. Cestou přes Rakousko i Slovinsko pojedete po pěkné dálnici a pokud po cestě nenastane žádný karambol, dorazíte do cíle poměrně brzy. Mějte ale na paměti, že přechody ze Štýrského Hradce přes Slovinsko až do Chorvatska využívají Rakušané, Němci, také Poláci a provoz je zde velký i mimo sezónu.
  • Druhou možností je tak ještě cesta do Chorvatska autem přes Maďarsko. Tato možnost je fajn především pro turisty z východu naší země. Stačí se vydat na Bratislavu a za chvilku jste v Maďarsku. Na této trase je ale problém ten, že na tahu do Szombathely – Čakovec není postavená dálnice, a tak se může trasa trochu protáhnout. Na druhou stranu, tím že je tato cesta méně frekventovaná se můžete vyhnout nespočtu rizikům z dálnic. Benefitem pro cestu přes Maďarsko je pak výhled z okna auta. Budete projíždět okolo polí a vesniček, které se přece jen od těch našich v lecčem liší. Cesta přes Maďarsko tak může být skutečně atraktivní. Mimo dálnici navíc můžete zastavit kdekoliv chcete, trochu se protáhnout, projít, osvěžit se a nedýchat u toho zplodiny z výfuků aut na dálnici.
Už jste četli?  Procházkou z Chrudimi do Slatiňan
nejlepsi-trasy-autem-do-chorvatska

Kde je to levnější?

Pokud se neumíte rozhodnout, kterou cestou se vydat, rozhodne za vás typ vašeho motoru. Ten vám totiž dá odpověď na otázku, jaká je nejlevnější cesta do Chorvatska autem. Jezdí vaše auto na benzin? Pak je cesta do Chorvatska přes Maďarsko jasná volba. Máte v garáži nafťáka? Přes Rakousko to může a nemusí být výhodnější. Ceny pohonných hmot se mění každou chvíli. Aktuálně ale za litr benzinu v Maďarsku zaplatíte přibližně o 60 centů méně nežli v Rakousku. Pokud jste přemýšleli nad tím, že vezmete kanystry a natankujete u nás, rozhodně to není třeba. V přepočtu na eura je litr benzinu v Česku asi o 40 centů dražší

Co se týká nafty, tak ceny za litr v Rakousku jsou srovnatelné s těmi u nás doma, na čerpacích stanicích mimo rakouské dálnice bude nafta možná ještě malinko levnější než u nás v Česku. Úplně nejlevnější je nafta opět v Maďarsku, tam je litr asi o 10 centů levnější. Otázka je, zdali se vám kvůli tomuto vyplatí jezdit přes Maďarsko v případě, že jedete z Čech na západ Chorvatska, to asi ne. 

Asi nejlepším řešením, jak trasu vybrat, je sledovat jak se aktuálně pohybují ceny pohonných hmot v dané zemi těsně před odjezdem, případně také sledovat události na cestách. Můžete se díky tomu vyhnout nekonečnému čekání v kolonách na dálnicích.

Při plánování cesty se také podívejte, jaká jsou nejlepší místa v Chorvatsku, a nezapomeňte je navštívit. Zařiďte si i ubytování a zjistěte další informace, aby byla dovolená v Chorvatsku naprosto pohodová.