V České republice má lázeňství dlouholetou tradici. Kam se můžete jet nejen léčit, ale také se vypravit za relaxací? Mimo slavný „lázeňský trojúhelník“ v západních Čechách skýtá naše země i jiná zajímavá místa. Která to jsou?

Lázně Jáchymov

Jáchymov je městem v okrese Karlovy Vary. Zdejší léčebné lázně byly založeny již v roce 1906. U zrodu lázeňské tradice v této lokalitě stáli Ing. Josef Štěp, toho času přednosta Státní báňské a hutní správy v Jáchymově, a MUDr. Leopold Gottlieb, proslulý lékař a balneolog.

Skutečný počátek historie lázní Jáchymov je však ještě o několik let starší. Už v roce 1864 na dole Svornost při těžbě rudy vytryskl v hloubce přibližně 0,5 km pramen. Zpočátku však nikdo netušil, že se jedná o vynikající léčebný prostředek.

Teprve nedlouho po oficiálním založení lázní se v roce 1911 otevírá první lázeňská budova. V krátkém čase si zdejší lázně získaly světovou proslulost a blahodárné účinky radonové vody si na vlastní kůži jezdily vyzkoušet i mnohé známé osobnosti kulturní i politické sféry.

Jáchymovské lázně se tak staly nejstaršími radonovými lázněmi v Evropě. Jejich sílu využívají pacienti hlavně trpící chorobami pohybového ústrojí. Novodobá historie pak navázala na původní tradici v roce 1992, kdy vznikla společnost Léčebné lázně Jáchymov.

Lázně Karlova Studánka

Lázně Karlova Studánka se nacházejí v malebném prostředí pohoří Hrubý Jeseník. Říká se proto o nich, že vznikly v prostředí s vůbec nejčistším vzduchem v celé Evropě. Údajně mohou čistotou vzduchu dokonce konkurovat prostředí Alp.

Lázně zde byly založeny již roku 1780. Zasadil se o to Maxmilián František, kolínský arcibiskup a münsterský biskup, jenž byl nejmladším synem Marie Terezie. Od roku 1785 pak v lázních oficiálně započíná lékařský dohled.

Už jste četli?  Cesta krajem bratři Čapků aneb výlet z Malých Svatoňovic

Vůbec poprvé se však dostupné informační zdroje zmiňují o léčivých pramenech dříve, už na konci 18. století. Za jakéhosi praotce zdejších léčivých vod je dnes považován nejstarší Maxmiliánův pramen. Všechny zdroje se mohou pyšnit vysokým přirozeným obsahem oxidu uhličitého.

Právě zdejší prostředí předurčilo, že se sem jezdí léčit pacienti hlavně s dýchacími obtížemi, dále s onemocněními krve a chorobami z povolání, jako je například plicní silikóza. 

Lázně Poděbrady

Lázně Poděbrady se nacházejí v malebném středočeském městě Poděbrady v okrese Nymburk. Dnes se jedná o největší středočeské lázně.

Za zakladatele lázní je považován Arnošt Filip Hohenlohe ze Schillingsfürstu, tehdejší majitel poděbradského panství. Stalo se tak počátkem 20. století.

Arnoštu Filipovi se léčebný pramen podařilo nalézt prakticky mimoděk, neboť hledal původně s dopomocí proutkaře pramen pitné vody mající sloužit městu. Na povrch však vytryskla minerální voda. Ta dostala název Poděbradka. Jedná se o kyselku hydrogenuhličitano-chlorido-sodno-vápenatého typu s vysokým podílem oxidu uhličitého.

Právě v okamžiku, kdy MUDr. Bohumil Bouček potvrdil léčivé účinky pramene, se otevřela cesta k založení poděbradských lázní. Za oficiální počátek jejich historie tak můžeme považovat rok 1908. U jejich zrodu stál společně s MUDr. Boučkem i farmakolog, archivář a někdejší poděbradský starosta Jan Hellich.

V Poděbradech se primárně léčí pacienti s onemocněním srdce. Ostatně ujal se i slogan „Na srdce jsou Poděbrady“.