Svět je krásné místo plné rozmanitosti, překvapení a neskutečné nádhery, která na fotkách ani z poloviny nevypadá tak dobře, jako při pohledu na vlastní oči. Podívejte se na 10 výjimečných míst na světě, která stojí za návštěvu. Z tohoto seznamu si vyberte, co vás láká nejvíce, a připravte si vlastní seznam destinací, kam se jednou určitě vypravíte.

Santorini v Řecku

Když si vyhledáte fotky z Řecka, určitě nepřehlédnete ikonické městečko s bílými domky a s výhledem rovnou na moře. Santorini, jiným názvem Théra, je řeckým ostrovem v Egejském moři. Na ostrově, který byl v dávných dobách poničen sopečným výbuchem, lidé vytvořili skutečný skvost. Tuto oblíbenou destinaci každý rok navštíví tisíce lidí a opravdu se není čemu divit. Pohled na fotky se nedá srovnat s pocitem, když se procházíte klikatými uličkami a užíváte si výhled na světlé domky sem tam ozdobené typickou modrou střechou. Velkou výhodou je snadná dostupnost a příznivé ceny zájezdů.

Jižní pobřeží Srí Lanky

Malebná krajina exotické Srí Lanky byla dříve vhodnou destinací hlavně pro dobrodruhy, kteří se nebáli nasadit na záda batoh a vyrazit na náročnou cestu. Ovšem i do těchto destinací dorazil pokrok, takže silnice jsou pohodlně sjízdné a cestovní ruch nabízí všechno to, co můžete na svých cestách potřebovat. Objevila se také nová místa s ubytováním přímo v divoké přírodě, což v zemi plné čaje, terasovitých políček a samozřejmě nádherných pláží, jistě stojí za to. Znáte Cejlonský čaj? Pochází právě odsud.

Tip: Přečtěte si také o Kutaisi, hlavním městě zapomenuté Gruzie, odkud se vyráží do neuvěřitelných hor, které patří k nejhezčím na světě.

Machu Picchu v peruánských Andách

Ikonické ruiny kdysi velkolepého města Inků jsou opravdovým pokladem Peru. Patří na seznam novodobých sedmi divů světa, což je všem jasné hned při první návštěvě. Působivá stavba je opředena tajemstvím a odborníci stále zkoumají, za jakým účelem fungovala. Bonusem je okolní nádherná příroda nespoutaných And.

Nejkrásnější pláže na světě na Havaji

O tom, jaká pláž je na světě nejkrásnější, není úplně jasno, ale mezi jedny z horkých favoritů rozhodně patří havajské pláže. Konkrétně jde o pobřeží Pali na ostrově Kaua’i. Na místě uvidíte čistou panenskou přírodu, kterou je kvůli neexistujícím cestám nutné obdivovat pouze z lodě nebo z vrtulníku.

Už jste četli?  5 neuznaných zemí, které stojí za návštěvu

Ledovec Perito Moreno v Argentině

Pátým na seznamu 10 výjimečných míst je ledovec z Jižní Ameriky. Sám o sobě zní lákavě. Nachází se v národním parku Los Glaciares kousek od hranice s Chile. A jde opravdu o masivní kus ledu o velikosti kolem 250 km2. K dispozici jsou dvě varianty exkurze a na místě jsou k zapůjčení mačky.

Pyramidy v Gize

Zapište si do svého seznamu vysněných destinací poslední dochovaný původní div světa. Pyramidy v Gize jsou komplex třech velkých pyramid doplněný o Velkou sfingu. I přesto, že se nenachází uprostřed holé pouště, ale hned kousek za Káhirou, jde stále o fascinující zážitek, kdy je naprosto nepochopitelné, jak mohlo takové dílo vzniknout. Cesta do Egypta patří díky pestré nabídce od cestovních kanceláří mezi poměrně dostupný druh cestování, což je dalším důvodem, proč neopomenout toto jedinečné místo.

Plitvická jezera v Chorvatsku

Jedno z nejkrásnějších míst v Chorvatsku, které je častou dovolenkovou destinací, jsou Plitvická jezera. Jde o soustavu jezer propojených 140 nádhernými vodopády. Výsledkem je úchvatná podívaná se scenériemi, které bez problémů vydají až na celodenní výlet. V celém národním parku si vybíráte ze šesti různých prohlídkových tras. Úžasným zážitkem je také čisté příroda plná vzácných druhů rostlin i zvířat.

Růžové jezero Hillier v Austrálii

Zářivě růžové přírodní jezero Hillier v Austrálii je záhadou pro vědce i všechny návštěvníky. Nachází se na ostrově Middle Island a je více než 600 metrů dlouhé. Pohled na zajímavou růžovou plochu uprostřed australské přírody v blízkém okolí pobřeží je neopakovatelným zážitkem, protože na světě podobný úkaz nenajdete.

Hallstatt v Rakousku

Mezi exotickými a vzdálenými místy se vyjímá poměrně blízká lokalita v Rakousku. Jde o malé městečko Hallstatt. Hlavní dominantou je stejnojmenné jezero obklopené překrásnými horami. Kromě okolní nádherné přírody je zajímavá i samotná vesnička s barevnými domky.

Maledivy

Poslední z 10 výjimečných míst je nádherná destinace, která je často označována jako nejkrásnější místo planety. Na první pohled uchvátí křišťálově čistá voda, kde se ukrývá pestrý podvodní svět ideální na šnorchlování a potápění. Ubytování je v luxusních chatkách a procházíte se po molech nad azurovým mořem. Sice zde není příliš míst pro objevování, ale za to nahlédnete do místa, které opravdu připomíná ráj.

Ale i u nás máme krásná místa, která stojí za návštěvu. Máme pro vás několik tipů na dovolenou v tuzemsku.