Snad každý ve svém životě dojde do bodu, kdy zjistí, že není spokojený se svou postavou, či se svou fyzickou kondicí. A tak přijde na řadu hubnutí. Podíváme se proto na oblíbené diety, kterými si k vysněné figuře či kondici můžete pomoct.

Není dieta jako dieta

Než se pustíte do diety samotné, je vhodné si ujasnit, co je vaším cílem. Jde vám o to krátkodobě shodit několik kilo, abyste se vešli do oblíbených plesových šatů, zhubnout a vytrvat, nebo ztrátu kil vyžaduje váš zdravotní stav?

V prvním případě je to jednoduché, dieta na hubnutí je v podstatě kterákoliv dieta, kdy omezíte celkové množství přijímaných kalorií. Vybrat si můžete kteroukoli z těch následujících. Udržení hubené postavy pak vyžaduje trvalou změnu návyků, kterou můžete právě některou z diet odstartovat.

Pokud však řešíte hubnutí z důvodu vašeho zdravotního stavu, ať už jde o cukrovku, vysoký tlak, nebo jiné zdravotní obtíže, svěřte se raději do rukou diabetologa či nutričního terapeuta.

Ketogenní dieta je všude

Ano, opravdu dnes je ketogenní stravování nejpopulárnější ze všech dostupných diet a na trhu je mnoho firem, které nabízejí keto dietu v podobě práškového jídla. Je to rychlé, snadné na přípravu a mnohdy i chutné.

V současnosti je ketogenní dieta mnohými skloňována jako nejlepší dieta na hubnutí. Aby ne, omezíte v ní sice sacharidy, ale zvýšíte podíl proteinů a nemusíte tolik řešit tuky. To je skvělé především pro milovníky všech druhů masa a sýrů. Ze svého stravování je nemusí vyřadit.

Low carb dieta

Nízkosacharidová dieta se od té ketogenní v mnohém neliší. Dalo by se i říci, že ketogenní z low carb diety vychází. Jak název tohoto stylu stravování vypovídá, jedná se o dietu s nízkým příjmem sacharidů. Ty, především jejich štěpená podoba – cukry, jsou mnohdy příčinou přibírání a vysokého procenta tělesného tuku. Při nízkosacharidovém stravování se však nemusí sacharidy omezit v takové míře jako u ketogenní diety, kde je hlavním zdrojem energie tuk.

Už jste četli?  Ovládejte osvětlení z mobilu

Dukanova dieta

Ještě jste o ni neslyšeli? Jedná se o dietu, kde se také omezují sacharidy, ale své specifikum má především v tom, že je rozdělena do čtyř fází, díky kterým se zařadila na pomyslný první schodek jako nejúčinnější dieta, při které nedochází k jo-jo efektu. Publikoval ji francouzský odborník na výživu Pierre Dukan ve své knize Neumím zhubnout. Dieta je oblíbená mnohými známými osobnostmi, jako je vévodkyně Kate nebo zpěvačka a herečka Jennifer Lopez.