Nanoroušky, nanoroušky, nanoroušky – věc, kolem které se ještě donedávna točil svět. Vedle klasických lékařských ochran úst a nosu se ukázaly také roušky z nano materiálu, které do té doby byly něčím zcela neznámým. Ukázalo se ale, že jsou stejně efektivní ochranou dýchacích cest před poletujícím koronavirem jako zmiňované alternativy. A i když se po nějaké době pozornost upnula pouze na tradiční respirátory, zmiňovaná látka nezůstala v pozadí. Lidé se totiž začali zajímat o nanooblečení.

Sama technologie či takzvaná nanotechnologie je zaujala natolik, že ji začali vyhledávat. A najednou dámská móda vyrobená pomocí inovativního postupu šla doslova na dračku. Je však třeba konstatovat, že nejen v módním průmyslu nanotechnologie nachází své využití.

Co je to nanooblečení?

Zůstaňme ale právě u oblečení a pojďme se jím na malou chvíli zabývat. Jak lze nanooblečení vlastně definovat? O co se ve skutečnosti jedná?

Mluvíme o oděvu, do kterého se pomocí zmiňované inovativní technologie přidávají nanočástice stříbra, jež mají antibakteriální účinky. Dokonce bylo zjištěno, že když se při výrobě jednotlivých modelů zmiňovaná technologie zakomponuje, funkčnost jednotlivých kousků se nadmíru zdokonalí. Najednou nabydou zajímavých vlastností, jež běžný i náročný uživatel nejen při sportovním výkonu ocení.

Vlastnosti, které si zamilujete

Z nanomateriálu se nejčastěji vyrábí sportovní oblečení. Důvod je prostý – při fyzické aktivitě se nadměrně potíme. A při pocení vznikají nebezpečné bakterie, které mohou člověku a jeho zdraví ublížit. Inovativní nanotechnologie má ale v popisu práce takto vzniklé (a nejen takto vzniklé) bakterie doslova zabíjet. Tím se navíc předchází nepříjemnému zápachu, který sportovci a jejich okolí tak důvěrně znají.

Nanooblečení také preventivně předchází plísním a mykózám, s nimiž mají problémy především dámy. Často totiž napadají jejich intimní partie a znepříjemňují jim život na několik dlouhých dnů.

Už jste četli?  Batoh pro ni a pro něj – 3 věci, které musíte vědět před nákupem
nanoobleceni-damska-moda

Látka, ze které se dnes zejména funkční oblečení vyrábí, je velice příjemná na dotek a šetrná k pokožce. Zatím neexistují případy, kdy by ekzémy plynuly z toho důvodu, že člověk nanooblečení nosí. A to ani když se nepere příliš často.

Ionty stříbra ku prospěchu člověku

Jak již bylo zmíněno, nanomateriál je takový, do kterého jsou přidány nanočástice stříbra. A právě těmto iontům děkujeme za fantastické vlastnosti, jimiž nanooblečení oplývá. Útržky kovu ovlivňují látkovou výměnu buněčného systému bakterií. Pronikají až dovnitř každé bakterie a znemožňují jí dýchání. Stříbro tedy v tomto případě bojuje s bakteriemi tím, že se dostane do jejich nitra a tam je jednoduše udusí.

Nanooblečení plné dalších látek

Vedle iontů stříbra může oblečení vyrobené z nanomateriálu obsahovat také další prospěšné složky. Velmi často se přidávají různá speciální vlákna, která mají za úkol podtrhovat už zmiňované vlastnosti. Například vlákno Coolmax, jež je ve světě módy v oblibě, napomáhá oblečení dobře odvádět vlhkost (čili lépe a rychleji schne). Také podporuje snadnou regulaci teploty na povrchu těla a vytváří pocit chladivého efektu.

Vedle přídatných látek se při výrobě nanooblečení zkouší i různé přípravky, které mají opět znásobit či rozmnožit seznam benefitů. Některé přispívají k vodoodpudivosti, jiné zase chrání oblečení a tím i člověka před povětrnostními vlivy.

Když toužíte po kvalitním funkčním oblečení

Pokud patříte mezi aktivní sportovce nebo si sem tam jdete rádi zaběhat, potřebujete mít po ruce skutečně kvalitní funkční oblečení, které nijak nepřekáží ve sportovním výkonu, naopak je tichým, leč efektivním společníkem. Nanooblečení se hlásí do služby a je skvělým adeptem na sportovního parťáka, ať už cvičíte doma, jezdíte na kole, nebo třeba začínáte běhat.