Ke kvasinkové infekci dochází ve chvíli, pokud dojde k přemnožení kvasinek, což jsou běžně se vyskytující mikroorganismy v pochvě. Infekce se označuje také jako vaginální mykóza. K přemnožení kvasinek, nejčastěji Candida albicans, dochází, pokud je tělo v nerovnováze, je oslaben imunitní systém a dochází k většímu příjmu cukrů než obvykle.

Zvýšené riziko mají ženy s cukrovkou, nadváhou, těhotné a HIV pozitivní. Obtíže se také občas objevují po dobrání antibiotik a během dlouhodobého užívání antikoncepce. Někdy je na vině i stres, hormonální dysbalance nebo špatná intimní hygiena.

Projevy kvasinkové infekce

  • Svědění a pálení pochvy
  • Zarudnutí vnějších pysků
  • Zvýšené množství bílého hustého výtoku, který může zapáchat
  • Bolest při pohlavním styku

Pokud chceme diagnostikovat kvasinkovou infekci, musíme vzít komplexně celé tělo. Nejen že ženy trápí pochva, ale mohou k tomu být přidruženy i jiné problémy jako zápach z úst, problémy se zažíváním a kožní infekce.

Nemusíte však věšet hlavu. S kvasinkovou infekcí se potýká asi 75 % žen. Může za to také zátěž kladená na moderní ženu. Ta musí být dobrou manželkou, matkou, excelovat v kariéře a starat se o domácnost. Míra stresu je velká a ženy často řeší problémy právě sladkou berličkou. Což vede k propuknutí kandidózy.

kvasinkova-infekce-projevy

Nenechte se ovšem mýlit. I muži se v životě potýkají s kvasinkou. Mohou se objevit pocity svědění nebo drobné puchýřky na penisu, většinou jsou však bez příznaků. Díky tomu dál vede pohlavní život a přenáší nemoc na partnerku. Pokud ani poté muž nepodstoupí léčbu, může docházet k opakovaným potížím a neustálému koloběhu infekce.

Vhodná léčba zvítězí nad kvasinkovou infekcí

Léčba kvasinkové infekce je jednoduchá. Kvasinky mají rády cukr, takže musíte omezit sladká jídla a nápoje na minimum. Totéž platí i o alkoholu. Sice to nemoc zcela nevyléčí, ale nebudete ji ještě zhoršovat. Vyhýbat byste se měli i těsnému prádlu, které pochvu zapařuje a vytváří tak prostředí vhodné k infekci. Nakonec ve zvýšené míře dbejte na intimní hygienu, tedy 2x denně. Můžete si pomoci i mycími gely.

Už jste četli?  TIK V OKU: Nejčastější důvody, proč vás trápí

Navštivte lékárnu a požádejte o volně dostupné léky. Pokud se infekce nebude lepšit anebo se mykóza bude opakovat, je třeba navštívit lékaře. Ten provede vyšetření a doporučí vhodný preparát. Nejčastěji jsou to antimykotika.

Co dělat proti propuknutí nemoci

Dbejte tedy na zdravý životní styl, správně se stravujte, pečujte o svou mysl a tělo a kvasinková infekce se vám bude vyhýbat.