Mohlo by se zdát, že snubní prsten je jasná věc – že si jej na obřadě snoubenci vymění, a pak jej nosí až do konce života nebo vztahu. Tečka. Ale věci nejsou tak prosté. Proto pro vás máme odpovědi na nejčastější otázky ohledně snubních prstenů, které lidi nejvíce zajímají.

Kdy se dává snubní prsten?

Dalo by se říci, že snubní prsten se nedává. Obvykle muž vybere zásnubní prsten, který ženě daruje při žádosti o ruku. Snubní prsteny poté snoubenci kupují společně a vzájemně si je vymění při svatebním obřadu.

Kde koupit snubní prsten?

Snubní prsteny můžete zakoupit nejen v kamenných prodejnách šperků, ale bez problémů je seženete i na e-shopech. Stačí si změřit velikost prsteníčku a vybrat tak vhodnou velikost prstenu. Když velikost nesedne, necháte si snubní prsten zmenšit nebo zvětšit. Snubní prsteny z bílého, žlutého a růžového zlata nebo jejich kombinací seženete například na Beny.cz.

Co vyrýt na snubní prsten?

Možností, co napsat na snubní prsten, je mnoho. Můžete na něj nechat vyrýt cokoliv, co si přejete. Tady je pár tipů k inspiraci:

 • Datum svatby
 • Datum seznámení
 • Jméno partnera
 • Citáty
 • Vlastní podpisy
 • Oblíbené společné hlášky
 • Iniciály
 • Verše
 • Symboly
 • Místo seznámení

Kde se nosí snubní prsten?

Snubní prsten se nosí běžně na prsteníčku levé ruky. Ale nemusí to být pravidlem. Ať už z důvodu změny velikosti prstu – člověk někdy přibere, nebo naopak zase zhubne, či zkrátka z jiných důvodů, nemálo žen a mužů nosí prsten na druhé ruce nebo jiných prstech.

Už jste četli?  Tipy na módní vánoční dárky pro ženy

Proč se nosí snubní prsten na levé ruce?

Levá ruka je blíže k srdci, což má symbolizovat lásku k partnerovi.

Proč se nosí snubní prsten na prsteníčku?

Již v antickém Řecku se věřilo, že do prsteníčku vede žíla ze srdce, proto je na něm vhodné nosit kroužek, který představuje lásku k člověku, spolu s kamenem, který je symbolem nezdolnosti.

snubni-prsten-na-prstenicku

Co znamená, když chlap nenosí snubní prsten?

 1. Nemusí to znamenat vůbec nic. Někteří chlapi nenosí prsten, protože pracují rukama a prsten by si při práci mohli poničit. Raději jej uloží do šuplíku, kde je prsten v bezpečí.
 2. Někteří muži zase mají pocit, že šperky patří ženám a jednoduše se necítí na to, aby byli zdobeni prstenem, i když se jedná o prsten snubní.
 3. Někomu prsten taky nemusí sedět ze zdravotního hlediska. Může se objevit třeba alergie, o které muž do té doby nevěděl, protože prsteny nenosil.
 4. A někteří muži zkrátka nechtějí být okroužkováni, aby každý viděl, jaký je jejich rodinný status. Mají rádi svoji svobodu a prsten pro ně může být překážka pro flirt.

Co znamená snubní prsten na pravé ruce?

V naší zemi jsme velmi tolerantní a zas tolik si nepotrpíme na drobné tradice. Proto mnozí neřeší, že se snubní prsten nosí na levé ruce a dají si jej tam, kde jim pocitově nejlépe sedne. Většinou není třeba tomu přikládat jakýkoliv význam.

Jinak to však může být u jiných národností. Například Indové považují levou ruku za nečistou, proto ji tradicionalisté nepoužívají ani k jídlu, ani na ni nenosí snubní prsten. Nejsou však jediným národem, který jej má na pravé ruce.

Kdo nosí snubní prsten na pravé ruce?

Dalšími národy, u kterých najdete prsten na pravé ruce, jsou například Řekové, Poláci, Lotyši, Rakušané, Holanďané, Norové, ale i lidé z Latinské Ameriky, jako jsou Peruánci, Kubánci nebo lidé z Venezuely.

Vybíráte snubní prsten? Přečtěte si, jak zjistit velikost prstenu.