Cvičit ráno, odpoledne nebo večer? Kolik hodin denně posilovat? Kolik tréninku za týden? Jak často cvičit silově? To jsou otázky, na které je těžké odpovědět jednou větou. Každý má totiž svůj vlastní režim a každý potřebuje trochu jinak intenzivní trénink. Někomu vyhovuje cvičit ráno, protože je odpočatý a má energii na celý den, jiný zase potřebuje cvičit odpoledne, nebo dokonce večer. Kdy je nejlepší čas na cvičení?


Kdy je nejlepší čas na cvičení? 

Ráno jste odpočatí a plní energie? Pak pro vás bude vhodné cvičit hned ráno, pokud na to máte čas. Trénink si odcvičíte hned z kraje dne, což vás nabije pozitivní energií a do práce půjdete s čistou hlavou. Po práci už budete mít prostor pro jiné koníčky.
Odpolední cvičení bude nejspíše vyhovovat drtivé většině lidí. Je to čas, kdy už máte práci za sebou a pokud nemáte žádné další povinnosti, můžete si v klidu odcvičit. Navíc si vyčistíte hlavu a pokud máte psychicky náročnou práci a cítíte se po ní unavení, při cvičení zjistíte, že unavená byla pouze hlava, a trénink vás tak nabije energií, kterou využijete pro příjemný večer. Navíc se vám pak bude hezky spát.
Večerní cvičení se moc nedoporučuje, obzvlášť pokud máte nějaké společenské aktivity nebo byste chtěli jít brzy spát. Večer je totiž čas, kdy se tělo uvolňuje a připravuje se na spaní. Pokud v tomto čase budete cvičit, bude se vám hůře usínat.
Obecně, ať už budete cvičit kteroukoli část dne, je nejlepší čas na cvičení před jídlem. Nastartujete metabolismus, spustíte spalování, a to se nezastaví ani po dobu jídla. Jídlem navíc doplníte potřebné živiny, ideálně bílkoviny a trochu sacharidů, čímž podpoříte tvorbu svalové hmoty.

Už jste četli?  Jaké jídlo si brát s sebou na sport?

Kolik tréninku za týden?

Pokud jde o silové cvičení, měli byste se tréninku věnovat třikrát až pětkrát týdně. Záleží na vaší kondici – pokud se cvičením teprve začínáte, třikrát týdně postačí. Frekvenci postupně navyšujte.
K silovému cvičení ale nezapomeňte zařadit i kardio. Můžete si vybrat, jaké konkrétní aktivity vám budou nejvíce vyhovovat – běh, plavání, jízda na kole – důležité je, abyste se kardio cvičení věnovali alespoň dvakrát týdně.


Jak často cvičit silově?

Ideálně alespoň 3x týdně. Pokud chcete být ve formě, stačí vám dvoufázový program: rozcvička a posilování. Rozcvička by měla trvat asi 15 minut a měla by obsahovat lehké cviky na probuzení těla, využít můžete i rotoped na zahřátí svalů. Posilovací fáze by měla trvat asi 30 minut a měla by obsahovat intenzivní cviky na posílení jednotlivých partií. Rozhodně se věnujte cvikům na celé tělo, neomezujte se jen na nohy nebo břicho. To by mohlo vést k dysbalancím a následné bolesti zad.


Kdy rozhodně necvičit?

Existuje několik okamžiků, kdy byste se měli cvičení vyhnout. Tady je pět z nich:
– Pokud jste unavení
– Pokud nemáte čas na rozcvičku
– Pokud budete cvičit s bolavým tělem
– Pokud nejste hydratovaní
– Pokud trpíte špatnou náladou


Jak cvičit pravidelně

Pokud chcete opravdu efektivně cvičit, určitě si svůj program naplánujte. Zadejte si do kalendáře, kdy se chcete věnovat kondičce a posilování a držte se toho. Cvičení by mělo být pro vás příjemné a mělo by vám dodávat energii, ne ji odebírat. Pokud se necítíte fit, radši si den odpočněte. Pokud máte slabou vůli, zkuste si svůj program naplánovat s kamarádem nebo trenérem, který vás bude motivovat.

Cvičit nemusíte nutně jen v posilovně nebo na sportovištích – přečtěte si, jak cvičit doma.