Paddleboardingu propadá poslední dobou čím dál více lidí všech věkových kategorií. Mladí, rodiny s dětmi, hobby sportovci, ale i profíci. Jedná se o sport opravdu pro všechny a všechna místa. Hodí se na jezero, rybník, řeku i moře. Nejen tím, že se jedná o univerzální zábavu pro každého, je paddleboarding stále více oblíbený. Důvodů je daleko více!

Stand Up Paddle (SUP)

Stand Up Paddle (SUP), jak bývá paddleboarding také jinak nazýván, vznikl v polovině minulého století na Havajských ostrovech jako alternativa ke klasickému surfování. Jeho počátky však sahají ještě hlouběji do historie. V současnosti se jedná o jeden z nejrychleji se rozvíjejících boardových sportů a získává na popularitě nejen u profesionálních sportovců, ale hlavně u těch rekreačních, a to díky celé řadě důvodů.

Ačkoliv je v našich zeměpisných šířkách téměř nemožné užívat si větru a moře, paddleboarding je skvělá zábava i na českých rybnících, řekách nebo přehradách.

Zábava sbalená na zádech

Jedním z dalších obrovských benefitů paddleboardingu je bezesporu snadná přeprava vybavení pro tento sport. V dnešní době je díky moderním materiálům a chytrým řešením možné sbalit nafukovací prkno, pumpu i pádlo do rozměrů, které se vám vlezou do batohu a můžete tak vše potřebné pro paddleboarding jednoduše přepravovat. Prkno, pádlo i pumpa dnes bývají prodávány v kompaktním setu, který bývá doplněn o batoh pro přenos vybavení. Můžete však také jednotlivé části koupit zvlášť přesně podle toho, co vám osobně bude nejvíce vyhovovat.

Cenová dostupnost vybavení také velmi zatraktivňuje tento sport pro širokou škálu lidí, neboť pro kvalitní zážitek není potřeba zruinovat rodinný nebo třeba studentský rozpočet. Pro začátek je také dobré si paddleboard půjčit a vyzkoušet. Dnes je to možné téměř v každé větší rekreační oblasti kolem vody.

jak-vybrat-paddleboard

Jaký typ paddleboardu vybrat?

Dnes již existuje samozřejmě celá široká nabídka různých typů paddleboardů podobně jako je tomu u surfů, skateboardů nebo snowboardů. Každý typ tak nabízí trochu odlišný druh zábavy a požitku z jízdy.
Nejčastějším druhem je allround, který je určen pro rekreační jízdu. Tento typ paddleboardů se rozměrově pohybuje mezi 300 a 330 centimetry délky a šířky od 75 do 85 centimetrů podle váhy jezdce. Allround je poměrně stabilní, a proto vhodný nejen pro ostřílené paddleboardisty, ale také pro začátečníky.

Pro vzdálenější klidné vyjížďky je vhodnější typ touring, který je delší s užší špičkou. Díky tomu je také rychlejší a lépe drží směr. Do mořských vln se nejčastěji používá padddleboard tvaru wave, který je díky svému prohnutí obratnější než předchozí typy.

Už jste četli?  Hubněte aktivně: Jaký je nejlepší sport na hubnutí?

Ten, kdo touží po výkonnostní jízdě by měl zvolit race paddleboard, který si začíná získávat větší oblibu nejen u profesionálních sportovců.

Jednoduchý výběr pádla

Nejen správný výběr boardu, ale také výběr pádla je základ. Naštěstí se jedná o poměrně jednoduchou záležitost. Délka pádla by měla být zhruba o 20 centimetrů větší, než je výška vaší postavy. Pádla bývají však dnes vyráběna teleskopická, což zaručuje nejen jednoduché nastavení délky, ale také vám bude stačit jedno univerzální pádlo pro celou partu kamarádů nebo rodinu.

Nejtěžší tak bude vybrat, z jakého materiálu bude pádlo vyrobeno. Nejčastěji to bývá plast nebo hliník. Ta nejlehčí a nejodolnější pádla bývají vyrobena z karbonu, u těch se však musíte připravit na poněkud vyšší cenu. Samotné pádlo není zcela rovné, ale list pádla svírá s rukojetí tupý úhel.

delka-padla-paddleboard

Stačí napumpovat a vyrazit

Pro nafouknutí paddleboardu budete samozřejmě potřebovat pumpu. Postup nafukování je také velmi jednoduchý. Hadici od pumpy nasadíte do ventilku rozbaleného boardu a po zhruba čtyřech minutách máte hotovo. Stačí už jen na spodní stranu připevnit středovou ploutev, která zajišťuje stabilitu a směr prkna, a můžete vyrazit na vodu. Díky pojistce, která bývá na ventilku nehrozí, že by vám začal vzduch z prkna unikat.

Bezpečnost na prvním místě

Ačkoliv se jedná o bezpečný sport, je potřeba dbát na několik základních pravidel bezpečnosti. Neměli byste zapomínat na helmu a vestu při sjíždění divočejších toků, u dětí by minimálně vesta měla být samozřejmostí neustále. Můžete také použít speciální SUP leash, který zabezpečí, aby vám paddleboard neuplaval. Samozřejmostí bývá také nepromokavý vodní vak, do kterého si můžete uložit a bezpečně převážet vaše cennosti nebo vybavení při jízdě na paddleboardu. Můžete vybírat z široké nabídky od menších, zhruba pětilitrových, vaků až po velké šedesátilitrové vaky. Do nich kromě cenností v pohodě umístíte i kempovací vybavení na několik dní.

Sbalení paddleboardu

Po tom, co si užije jízdu, nastává čas pro sbalení veškerého vybavení. Pádlo jednoduše složíte, prknu je však nutné dát trochu větší péči. Aby nedošlo k poškození středové ploutve, položte prkno horní stranou dolů a nechte jej oschnout. Následně prkno jednoduše vyfoukněte a složte s ostatním vybavením do vašeho batohu.