Co dříve působilo jako sci-fi je dnes běžně využitelná možnost. 3D skenování povrchu je inovativní technologií, která má široké možnosti uplatnění. Na jakém principu 3D skenery pracují a kde všude se s nimi můžete setkat?

Co je to 3D skener

Tento typ skenování převádí 3D model do počítačového formátu. 3D skener převede digitalizovaný povrch trojrozměrného objektu do velkého množství bodů. Následně vzniká geometrický model v tzv. polygonální síti. Z elektronického souboru následně může 3D tiskárna vytisknout kopii.

Při 3D skenování v zásadě nejsme limitováni velikostí objektu. Skener si poradí jak s malými předměty, tak i s velkými prvky, jako jsou budovy, nebo dokonce zemský povrch.

Jaké jsou typy 3D skenerů

Pod pojmem 3D skenování se ukrývají různé metody. Nejčastěji se setkáte v praxi s optickými a laserovými skenery. To je profesionální technologie se širokými možnostmi uplatnění.

Zejména technika laserového skenování je vhodná hlavně pro svou vysokou přesnost. Ta je dána tím, že skener používá svůj vlastní laserový paprsek, respektive jich může využít hned několik. Optické skenery zase vynikají příznivou cenou.

Pro domácí použití jsou vhodné dotykové (kuličkové) skenery. Pro skenování malých objektů lze doporučit i ty ruční. Malé 3D skenery už v současné době můžete připojit dokonce i ke svému notebooku nebo mobilnímu telefonu.

THOR3D CALIBRY MINI

Jak vybrat 3D skener

Z technických parametrů patří k nejdůležitějším atributům hlavně to, jak je 3D skener přesný, jakou rychlost snímání může nabídnout, jak si zařízení poradí s různými povrchy, ale i to, jaké má rozlišení polygonové sítě.

Zvláště důležitým faktorem je samozřejmě i cena. Je proto nutné zohlednit poměr ceny a výkonu, nejdražší zařízení současného trhu se pohybují cenově v řádech stovek tisíc korun. Optimální je, pokud si můžete nechat vybraný skener předvést přímo při samotné činnosti.

Už jste četli?  Sušení ovoce, ale i dalších potravin, nebylo nikdy snazší

Kde se technologie 3D skenování využívá

Se stále pokročilejšími technickými možnosti má 3D skenování i stále širší praktické využití. Běžně se s ním tak setkáte v archeologii. Digitálně archivovat lze tímto způsobem například sochy či jiné historické objekty.

Tyto skenery se používají v medicíně. 3D skenování používá velmi často plastická chirurgie či ortopedie. Pacientům slouží především pro modelování čelistních nebo kloubních náhrad, ale využitelnost má i ve výzkumu.

Mezi obory, kde má 3D skenování možnost uplatnění patří i geodézie. Samostatnou kapitolu reprezentuje zábavní průmysl, kde se vyrábějí filmy a videohry včetně virtuální reality. V průmyslové výrobě slouží technologie například pro reverzní inženýrství a kontrolu kvality. Své místo mají samozřejmě skenery i ve školním prostředí a dalším vzdělávání budoucích odborníků v různých oblastech.