Odrážedlo pro děti je populární již desítky let. Je to skvělý způsob, jak dítě připravit na jízdu na kole. Potrénují balanc a zvyknou si na kolo jako takové – díky tomu pak nemají problémy s přechodem na kolo s pedály. Na trhu je dnes velké množství odrážedel, jak ale vybrat to správné? Zjistěte, jaké hlavní parametry zvážit při jeho nákupu.

Velikost odrážedla

Pokud jde o odrážedla pro děti, velikost by měla být vaším hlediskem číslo jedna. Vaše dítě musí mít možnost položit obě nohy na zem a zároveň mít nad sedátkem alespoň 2 až 3 cm volného prostoru.

Pokud kupujete odrážedlo v e-shopu, dalším způsobem, jak zjistit velikost je, že změříte vzdálenost od rozkroku vašeho dítěte k podlaze.

Nenechte se zlákat koupí odrážedla s tím, že do něj dítě doroste. Správná velikost zajistí radost z jízdy, pro dítě bude snadné na ovládaní a bude ho tak používat častěji. Pokud chcete, aby odrážedlo vašemu dítěti vydrželo déle, poohlédněte se po funkcích, jako jsou nastavitelná sedátka a řídítka.

Hmotnost odrážedla

Odrážedlo by zpravidla nemělo vážit více než 30 % hmotnosti vašeho dítěte. Pokud je příliš těžké, bude mít problémy s jeho pohybem a otáčením. Kromě toho, budete to vy, kdo odrážedlo ponese, když se vaše ratolest rozhodne, že se jí nechce jezdit – takže lehčí odrážedlo je lepší volbou i pro vás.

Materiál

Odrážedla se obvykle dodávají ve třech hlavních materiálech: dřevo, kov a kompozit. Každý materiál má své pro a proti, proto vyberte ten, který vašemu dítěti bude nejvíce vyhovovat.

Odrážedla ze dřeva

Dřevěná odrážedla jsou lehká, přicházejí v řadě trendových stylů a mají tendenci být šetrnější k životnímu prostředí. Nicméně odrážedla vyrobená ze dřeva nejsou tak nastavitelná jako kovová nebo kompozitová.

Už jste četli?  Syfilis: Hrozba, která trvá

Kovová odrážedla

Kovová odrážedla, vyrobená z oceli nebo hliníku, mají často sedátka, která můžete nastavit, jak vaše dítě roste. Ocelová jsou těžší, zatímco hliníková kola jsou lehčí, ale méně odolná. Oba typy jsou náchylné ke korozi, pokud jsou skladovány venku.

Odrážedla z kompozitu

Tato odrážedla jsou obvykle vyrobená z vysoce odolného kompozitního plastu. Extrémně odolná odrážedla z kompozitního plastu nepraskají, nehnijí ani nerezaví. Mohou být dražší, ale mohla by to být rozumná investice, pokud plánujete kolo používat i pro dalšího potomka.

odrazedlo-pro-deti

Bezpečnost

Bezpečnost je dalším důležitým hlediskem při výběru odrážedla. Ujistěte se, že kolo má šrouby s plochou kulatou hlavou nebo zapuštěné šrouby, spíše než odkryté šrouby, které by mohly poškrábat nožičky. Hledejte také rukojeti řídítek, které mají na konci zaoblený gumový knoflík. Ty ochrání ruce vašeho dítěte při pádech a zabrání tomu, aby řídítka poškrábala vaše stěny.

Brzdy

  • Některá odrážedla jsou vybavena brzdami, některá ne. Zda zvolíte kolo s brzdami, závisí na věku a preferencích vašeho dítěte. Menší děti pravděpodobně brzdy používat nebudou. Jejich přirozeným instinktem bude používat nohy k zastavení. Brzdy je mohou zmást.
  • U starších dětí je větší pravděpodobnost, že budou chtít jet vyšší rychlostí, takže bezpečnější a užitečnější volbou bude odrážedlo s ruční brzdou. Naučíte-li dítě používat ruční brzdy, připravíte ho také na to, až přejde na větší šlapací kolo.

Tip na závěr

Ať už vybíráte odrážedla, nebo tříkolky pro děti, velký výběr najdete v e-shopu Ministerstvohracek.cz. Tam se také s výběrem můžete snadno poradit na online chatu, telefonicky nebo přes e-mail.