Ložnice je jedno z nejdůležitějších míst v obydlí. Je to prostor, kde relaxujete, odpočíváte a spíte. Místo, kde dochází k regeneraci těla i místo, kde trávíte klidný čas nebo období, když jste nemocní. Má proto svou atmosféru a specifický vzhled. To, jak na vás bude ložnice působit a jak dobře se vám v ní bude odpočívat ale můžete přímo ovlivnit. A to například vhodnou barvou stěn. Jakou barvou vymalovat ložnici?

Kvalitu spánku ovlivňuje řada faktorů. Mezi nejdůležitější patří samozřejmě postel, vhodná matrace nebo i vybavení místnosti. Zásadní roli zde ale hraje prostředí a barvy, které na vás působí. Proto je otázka, jakou barvu do ložnice, jednou z nejzásadnějších, když vybavujete dům či byt. A záleží i na kvalitě vymalování.

Jak vymalovat bez šmouh

Nejenom špatně zvolená barva, ale i nekvalitně provedená práce, může mít rušivé účinky na váš spánek. Ať už budete nanášet první vrstvu, nebo malujete pokoj několikátou variantou barev, soustřeďte se na přípravu. S kvalitní barvou zajistíte překrytí dřívějších vrstev, proto nepodceňujte výběr. Před samotným malováním zakryjte spínače, zásuvky i lišty před umazáním, například páskou. Ušetříte si pak hodně času s úklidem. Nábytek vystěhujte nebo zakryjte.

Pro kvalitní nános barvy bez šmouh používejte penetraci – zpevní podklad a výborně ponese barvu. Po zaschnutí penetrace začněte malovat. Barva musí být pečlivě promíchaná a na její nanášení na stěnu používejte váleček (štětec jen na nepřístupná místa). Abyste zabránili šmouhám, doporučuje se roztírání barvy válečkem pohyby ve tvaru písmene M nebo W.

Jakou barvou vymalovat ložnici

  • Teplé barvy – barvy ovlivňují nálady a pocity, to je známá věc. Pokud máte rádi v ložnici teplo, pak je dobré volit i barvy, které tento pocit přirozeně navozují. Například hnědá, tmavě červená nebo tmavě modrá barva tyto pocity navazují. Ovšem ložnici pak hodně ztmaví, je proto dobré tyto barvy spíše kombinovat s jinými, než je využít na celou plochu.
  • Chladné barvy – relaxačně a uklidňujícím dojmem působí chladnější barvy, jako je šedá, zelená, světle žlutá, okrová, broskvová nebo jemně růžová a fialová. Jsou proto do ložnice ideální.
  • Neutrální barvy – pokud si nejste moc jistí, neuděláte chybu volbou neutrálního odstínu. Stále ještě je klasikou bílá nebo světle šedá. Výhodou těchto barev je, že naprosto vždy skvěle zapadnou do interiéru a budou se doplňovat s jakýmkoli vybavením. Chybou není ani kombinace barev nebo vytváření kompozic.
Už jste četli?  Jak vybrat povlečení, které bude vždy příjemné

Jak vymalovat ložnici podle feng shui

Výbornou inspiraci můžete najít také v učení starověké Číny – feng shui. Toto umění je založené na studii člověka v prostoru, na vnímání toku energie a nastolení správné harmonie podle pěti elementů – dřevo, oheň, kov, voda a země. Každý tento element má přiřazené barvy, které souzní s jejich vlastnostmi.

  • Dřevo – hnědá (navozuje pocit útulnosti a bezpečí) a zelená (uklidňuje a přináší pocit stability)
  • Oheň – červená (nese energii, ale ve zvýšené míře působí agresivně), oranžová (svěží barva, pomáhá proti smutku) a žlutá (do ložnice s hodí pouze v jemném odstínu)
  • Kov – bílá (symbol čistoty, ale i elegance) a šedá (neutrální)
  • Voda – modrá (podobně jako zelená patří mezi silné barvy) a černá (vhodná spíše do koupelny)
  • Země – žlutá a béžová (příjemná a uklidňující barva)

Ložnice by podle učení feng shui měla mít určitá pravidla. Zásadní je odstranit nevhodnou dekoraci nebo nábytek, který působí rušivě. Důležitý je stálý pořádekpravidelné stlaníneodhazování prádlautřený prach. Důraz je kladen na celkové uspořádání místnosti, praktické rozložení nábytku a zajištění prostorové vzdušnosti.