Ačkoli můžete mít pocit, že se vaše tělo vypíná, když usínáte, spánek je ve skutečnosti dobou, kdy je vaše tělo zaneprázdněno obnovou a opravami různých funkcí. Spánek je také hlavním časem, kdy tělo dostane své hormony zpět na zdravou úroveň. Když nemáte dostatek spánku, váš imunitní systém není schopen správně chránit tělo před infekcí. Jak na kvalitní spánek?

Dopřejte tělu odpočinek, chce to kvalitní spánek

Když jste vzhůru, kladete na své tělo a mozek mnoho požadavků. Ty se dramaticky snižují, když jdete do postele. Jakmile se po dobrém spánku probudíte, hladiny hormonů, energie a stresu byly upraveny tak, abyste začaly den pozitivněji. Deprese může zpomalit proces obnovy a je častější u lidí, kteří spí méně než sedm hodin. Během spánku je tělo osvěžené a připravenější čelit výzvám nového dne místo pocitu porážky a stresu. Tato pozitivní nálada může podpořit výsledky obnovy. Nakonec osm hodin spánku na špatné matraci vám může připadat jako jedna nebo dvě.

Kde je problém?

Existuje mnoho faktorů, jenž zapříčiní nespavost. Od množství světla po teplotu v místnosti se na tom může podílet i několik environmentálních problémů. Také emocionální bariéry, jako je bolest, úzkost a stres.

Kvalitní matrace pro zdravý spánek

Mezi další faktory patří úroveň pohodlí, tedy volba matrace a postele. Pokud je vaše současná matrace stará nebo jste si koupili matraci, která nevyhovuje vašemu stylu spánku, mohlo by to poškodit vaše zdraví. Už jste se někdy probudili a měli jednu z rukou úplně necitlivou nebo pocit brnění v paži nebo noze? Pokud ano, vaše matrace neposkytuje dostatečnou úlevu od tlaku a omezuje normální průtok krve. Během noci mohou tyto tlakové body způsobit, že se budete častěji otáčet a několikrát se probudíte, když se pokusíte najít to příjemné sladké místo.

Už jste četli?  Netušíte, jaký dárek vybrat k Valentýnu? Máme pro vás pár tipů
jak-na-kvalitni-spanek-matrace-postel

Protože spaním strávíte značnou část svého života, umožňuje to hromadění nečistot, kožních buněk a zbytků vlhkosti z potu na vaší matraci. Může se tvořit plíseň a také přitahovat bakterie a prach způsobující alergie. Nevyjímaje, že to může způsobit problémy s dýcháním. Matrace se dodávají v různých úrovních pevnosti. I když si vyberete luxusní matraci, nepomůže vám to k odpočinku, pokud to nebude vyhovovat vašim preferencím nebo stylu spánku.

Co dělat pro kvalitní spánek? Zaměřte se na matraci i postel

Dobrá matrace musí poskytovat podporu i pohodlí. Pokud zjistíte, že trpíte bolestmi krční páteře, zad nebo bolestí kloubů, může být na vině vaše matrace. Jak budete matraci používat, bude postupně měnit tvar a bude méně podpůrná. Ačkoli někteří obchodníci doporučují pevnou matraci, vždy byste měli hledat matraci, která vám při spánku srovná záda a uvolní tlakové body podél páteře a kloubů. To má hodně co dočinění s vaší hmotností (čím jste těžší, tím by měla být vaše matrace pevnější). Polštář, který použijete, ovlivní také vaši spací polohu a zarovnání zad, takže si určitě vyberte takový, který vyhovuje vašim potřebám. Nesmíte ale zapomínat i na kvalitní postel, protože i volba roštu je celkem zásadní. Neváhejte si proto pořídit i nábytek na míru, aby byla vaše postel na 100 % vyhovující.

Neztraťte se při výběru matrací. Zjistěte, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy matrací.