Jak vybrat materiál povlečení? To je jedna z otázek, kterou se budeme zabývat. Na trhu najdeme nepřeberné množství povlečení různé barvy, materiálu, a rozměrů. Ačkoliv se může zdát výběr správného povlečení naprosto jednoduchou záležitostí, není tomu tak. Některé materiály nemusí plně splňovat vaši představu, a to přeci nechceme. Pojďme se tedy podívat na několik faktorů, na které byste měli při výběru správného povlečení myslet.

Jak vybrat materiál povlečení

Při výběru je určitě důležité koukat na to, z jakého materiálu dané povlečení je. V obchodech najdeme klasická bavlněná povlečení, ale i speciality jako mikroplyš či luxusní saténové povlečení. Vybrat správný materiál je důležitým bodem, protože každý preferuje něco jiného, a proto byste to neměli zanedbat. Nebudeme chodil okolo horké kaše. Otázka zní jasně, z jakého materiálu je nejlepší povlečení? Pojďme to zjistit.

Bavlna

Bavlněné povlečení patří mezi nejoblíbenější a není tomu divu. Bavlna je měkká, prodyšná, dobře saje vlhkost a pro lidskou pokožku je velmi příjemná. Tento materiál si zachová tvar i barvu i při dlouhodobém používání. Je také často používaný pro povlečení pro dětské postýlky. Ale i bavlna má své proti, mačká se, a proto počítejte s tím, že povlečení z bavlny budete muset žehlit.

Flanel

Flanelové povlečení uvítáte zejména v zimních měsících, a to pro svou hřejivost. Flanel je měkký, jemný a nadýchaný. Potěší jeho výborná savost, snadná údržba a oproti bavlně se nemačká.

nejlepsi-material-povleceni

Satén

Satén se řadí mezi luxusní materiály, není tedy divu, že si budete muset za povlečení z tohoto materiálu připlatit. Ale nebojte, časem se vám investice vrátí tím, že nebudete muset každý druhý měsíc shánět nové. Saténové povlečení je vhodné na léto, a to jednoduše proto, že příjemně chladí. Tento materiál ale vyžaduje speciální údržbu, praní je možné jen při nízké teplotě a za použití jemných pracích prostředků.

Mikroplyš

Pokud jste neustále promrzlí, povlečení z tohoto materiálu vám určitě přijde vhod. Tento materiál vyniká svými termoregulačními schopnostmi. Výhodou je i snadná údržba a krátká doba schnutí.

Už jste četli?  Jak se starat o vřes v květináči, aby se mu u vás dařilo

Krep

Krepové povlečení je měkké a prodyšné. Povlečení z tohoto materiálu poznáte zejména podle pravidelných zvrásněných proužků. Díky tomu není povlečení nutné žehlit a stejně bude vypadat skvěle.

Damašek

Damašek patří mezi luxusní materiály. Pro damaškové povlečení jsou typické vzory a jednobarevné provedení. Povlečení je běžně používáno v hotelích i penzionech. Výhodou damašku je vysoká hebkost, snadná údržba i dlouhá životnost.

Atlas

I atlas se řadí mezi luxusní materiály. Jedná se o 100% česanou bavlnu, která mimo jiné oplývá svou pevností a odolností. Atlasové povlečení můžete prát na 60 °C, bílou variantu i na 90° C.

Z jakého materiálu je nejlepší povlečení?

Po sečtení všech plusů a mínusů, nejlepší materiál na povlečení je z velké části bavlna. Nejenom že je nejoblíbenější, je ale i velice praktický a příjemný. To ale samozřejmě neznamená, že povlečení z jiného materiálu je špatné. Koneckonců, každý má jiné požadavky a každému sedí něco jiného. 

Z jakého materiálu je nejlepší povlečení

Rozměry povlečení

Nejběžnějším rozměrem polštáře je 90 × 70 cm. Tuto velikost najdete v kombinaci s různě dlouhým povlakem na přikrývku. Ne tak častým rozměrem je například 80 × 80 cm. Seženete ale i povlaky o velikosti 40 × 40 cm. Pokud vám doma leží polštář o neobvyklých rozměrech, nezoufejte. Někteří výrobci totiž nabízejí možnost upravení velikosti polštářového povlečení.

Nejčastější rozměr pro přikrývku je 140 × 200 cm. Na trhu najdete i prodlouženou verzi, a to 140 × 220 cm. Na dvojpostel můžete pořídit povlečení o rozměru 200 × 200 cm a 210 × 200 cm. I u této varianty najdete prodlouženou verzi, a to 240 × 210 cm, nebo dokonce 240 × 220 cm.

Pokud sháníte povlečení do dětské postýlky, ohlížejte se po povlečení o rozměrech 40 × 60 cm nebo 50 × 70 cm u polštáře a 90 × 120 cm, 90 × 130 cm nebo 90 × 140 cm u přikrývky.

Další nezbytné věci

Pokud zařizujete novou ložnici či pokoj, jen povlečení vám stačit nebude. Nejspíše uvítáte i prostěradlo. Nejlépe aby bylo kvalitní, a aby zároveň plnilo i estetický dojem. Jsou tu i tací, kteří dávají přednost spaní pod dekou, nikoli peřinou. Deka má samozřejmě mnoho dalších využití, třeba při pikniku či jako přehoz přes sedačku.